تکذیب برخی استفتائات شهرسازی

مدیر دفتر استفتائات دفتر مقام معظم رهبری ضمن تکذیب انتساب استفتائات منتشر شده در سایت‌ها تحت عنوان «معماری و شهرسازی» به رهبر انقلاب گفت: انتساب این پاسخ‌‌ها به رهبر انقلاب و دفتر استفتائات ایشان صحیح نیست.

حجت‌الاسلام محمد رضایی درباره‌ی انتساب استفتائات منتشر شده در سایت‌ها تحت عنوان «معماری و شهرسازی» به رهبر انقلاب اظهار کرد: اولاً باید بگویم که این مطالب در قالب استفتاء نمی‌گنجد و اصلاً استفتاء نیست. نکته‌ی دوم این‌که انتساب این پاسخ‌‌ها به رهبر انقلاب و دفتر استفتائات ایشان صحیح نیست. بنده تکذیب می‌‌کنم که پاسخ به این سؤال‌ها مربوط به رهبر انقلاب و یا دفتر استفتائات ایشان باشد. بنابراین پاسخ‌‌ها قابل تأیید نیستند و در مورد نسبت دادن آن‌ها به رهبر انقلاب غفلتی صورت گرفته که حتماً باید جبران شود.

رضایی در پاسخ به سؤالی درباره‌ی دلیل اطلاق نشدن عنوان استفتاء بر مجموعه یادشده خاطرنشان کرد: «استفتاء اصطلاحاً مربوط به آن احکام شرعی می‌باشد که یک مکلف باید بداند چگونه در مقام عمل رفتار کند. مکلف باید حکم الهی اعم از واجب، حرام، مستحب یا مکروه را در مورد سؤال خود بداند. البته بیشتر این سؤال‌ها در رابطه با عمل فردی مکلفین می‌باشد که دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این سؤال‌ها پاسخ می‌دهد. ما در دفتر استفتائات برخی موارد را پاسخ نمی‌‌دهیم؛ موضوعاتی مثل معماری و شهرسازی مربوط به سیاست‌گذاری شهری است و باید در شورای شهر یا در شورای تخصصی و علمی مورد بررسی قرار گیرد و مربوط به دفتر استفتائات نمی‌شود.»

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره‌ی برنامه‌های دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های مقلدان ایشان در موسم حج گفت: «یک شورای استفتائات مربوط به بعثه‌ی مقام معظم رهبری در سرزمین حج فعالیت می‌کند. اعضای این شورا همان اعضای شورای استفتای دفتر مقام معظم رهبری هستند. امسال اعضای شورای استفتاء برای پاسخ‌گویی به مقلدین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم حج، هم در مدینه، هم در مکه و همچنین در عرفات و مشعر و منی حضور دارند. اعضای این شورا با دفتر مقام معظم رهبری مرتبط هستند و حتی گاهی مواردی پیش آمده که از آن‌جا سؤال را مطرح کردند و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، خودشان پاسخ را داده‌اند.»

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0