تخلف بزرگ ‌شهرسازی دولت قبل

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از تخلفی ۸ بندی در شورای عالی شهرسازی و معماری با حضور رییس جمهور وقت، نمایندگان و تعدادی از وزرا از جمله وزیر وقت مسکن و شهرسازی خبر داد.

محمد سالاری در مورد جزییات این تخلف اظهار کرد: همزمان با ابلاغ طرح تفصیلی در شهر تهران در تاریخ چهارم اردیبهشت‌ماه سال ۹۱ ، شورای عالی شهرسازی و معماری با حضور رییس‌جمهور وقت تشکیل جلسه داد و مجموعه‌ای ۸ بندی را به تصویب رساند که در بندهای یک تا چهار آن عملا زیرپهنه‌های مسکونی با بارگذاری کم به زیرپهنه‌های با حداکثر بارگذاری تبدیل شده است.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه در پنجمین بند این مصوبه زیرپهنه R241 که مربوط به باغات به هم پیوسته شهر تهران از جمله باغات کن، سوهانک و ازگل بود و دارای بارگذاری حداکثر ۱۵ درصدی بودند، به بارگذاری ۱۲۰ درصد تبدیل شدند.
سالاری با اشاره به بند ۶ این مصوبه تصریح کرد: مهم‌ترین تخلف شورای عالی شهرسازی و معماری سابق بند ۶ این مصوبه بود که کلیه اراضی زمین شهری یعنی اراضی توسعه شهری که برای سرانه‌های هفت‌گانه پیش‌بینی شده بود، تبدیل به پهنه‌های M و R یعنی پهنه‌های مسکونی و تجاری شده است.
وی در مورد دیگر بندهای این مصوبه، گفت: در یکی دیگر از این بندها قرار بود شهرک‌ها و محلاتی از شهر تهران که به موجب طرح تفصیلی قدیم به صورت دو یا سه طبقه ساخته شده بودند، تثبیت شوند که این ماموریت به مناطق شهرداری واگذار شد اما تعدادی از این شهرک‌ها به شورای عالی شهرسازی جهت لحاظ در طرح جامع و ساماندهی طرح تفصیلی معرفی نشد و تغییرات دیگری اتفاق افتاد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه مجموعه هشت بند مصوب شده در شورای عالی شهرسازی و معماری وقت ۱٫۵ تا ۲ میلیون نفر به جمعیت شهر تهران اضافه کرده است، گفت: تنها بند ۵ به پیشنهاد ما در سال گذشته لغو شد و مابقی بندها به دلیل وجود تبعات اجتماعی باید مورد بررسی قرار گیرد.
سالاری در ارتباط با آخرین جلسه برگزار شده شورای عالی شهرسازی و معماری که هفته قبل با حضور شهردار تهران، رییس شورای شهر، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری و نیز جمعی از شهرداران مناطق تهران برگزار شد، اظهار کرد: موضوع این جلسه، ارائه گزارش کمیته فنی دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری بود و در نتیجه این گزارش عنوان شده بود که اجرای طرح تفصیلی شهر تهران عملا سقف جمعیتی ۱۳ میلیون نفری را در شهر ایجاد خواهد کرد و این در حالی است که به موجب تکلیف طرح جامع در افق ۱۴۰۴ حداکثر ۱۰ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر جمعیت دیده شده است که با توجه به اظهارات برخی از کارشناسانی که در فرآیند تدوین طرح برنامه جامع و تفصیلی بودند، جمعیت شهر ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به صورت عادی لحاظ شده بود.
به گفته رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران جمعیت حداکثر ۱۰ میلیون و ۵۷۰ هزار نفری برای روز مبادا، با توجه به تخلفات و نیز بحران‌هایی که در اجرای طرح تفصیلی به وجود می‌آمد، به این میزان لحاظ شده بود اما گزارش هفته گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری نشان می‌دهد که جمعیت شهر تهران به ۱۳ میلیون نفر خواهد رسید، اما شهردار تهران، رییس شورای شهر و شورای عالی شهرسازی و معماری تاکید داشتند که سقف جمعیتی نباید از ۱۰ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر فراتر رود و به همین منظور قرار شد کمیته مشترکی بین کارشناسان شورای عالی شهرسازی و معماری، شورای شهر و شهرداری تهران تشکیل شده تا راهکارها و مکانیزم‌های اجرایی و عملیاتی را مدنظر قرار دهند. وی در مورد این مکانیزم‌ها و راهکارها خاطرنشان کرد: باید در نظر داشته باشیم که چه فعالیتی انجام دهیم تا چه پهنه‌هایی از طرح تفصیلی تعدیل شود و چه راهکارهایی اتخاذ شده که جمعیت تهران از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر فراتر نرود.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در مورد دیگر موضوعات مطرح شده در شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار کرد: بررسی مصوبه ۸ بندی شورای عالی شهرسازی و معماری وقت در دولت گذشته یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این جلسه بود. سالاری افزود: در نتیجه این مصوبه هشت بندی که طی یک ساعت در تاریخ چهارم اردیبهشت‌ماه سال ۹۱ ، ۱٫۵ تا ۲ میلیون نفر به جمعیت شهر تهران اضافه می‌شود.
به گفته وی، اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری پس از اینکه در اواخر سال گذشته این موضوع را در صحن شورای عالی مطرح کردند، ما به عنوان نمایندگان شورای شهر با لغو یکباره این مساله مخالفت کردیم و موضوع طی سه تا چهار ماه گذشته در جلسات مشترک مورد بررسی قرار گرفت.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه کمیته فنی گزارش خود را در این زمینه ارائه کرد، گفت: همکارانمان در شورای عالی شهرسازی و معماری قصد داشتند در این زمینه تصمیم‌گیری کنند اما نهایتا با پیشنهاد رییس شورای شهر قرار شد این موضوع به لحاظ اهمیت و تبعات اجتماعی که با خود به همراه دارد و نیز عدم رعایت عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی در سطح کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر بررسی شود.
سالاری افزود: در نهایت تصمیم بر این شد تا دو هفته آینده پس از بررسی‌های انجام شده تصمیم شورای شهر به شواری عالی شهرسازی و معماری ارائه شود تا آنها تصمیم نهایی را اتخاذ کنند. وی در توضیح بیشتر مساله اظهار کرد: طرح تفصیلی به شهروندان اعلام و ابلاغ و بارگذاری آن مشخص شده است، بنابراین یکباره طرح تفصیلی را تغییر دهیم، طبعات اجتماعی به همراه داشته و موجب عدم اعتماد به اسناد بالادستی خواهد شد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در مورد راهکارهای اتخاذ شده توسط این شورا گفت: ایجاد محدودیت در بلندمرتبه‌سازی‌ها با توجه به اینکه هنوز ضوابط بلندمرتبه‌سازی هنوز در سابقه طرح تفصیلی لحاظ نشده است، موجب خواهد شد که جلوی بسیاری از دو میلیون نفری که به جمعیت شهر تهران اضافه خواهند شد را بگیرد.
سالاری افزود: برخی تصمیمات نیز در شوراهای معماری و شهرسازی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران مبنی بر اضافه طبقات وجود دارد که می‌توان با حذف یا مخالفت با آنها در مقابل چنین تصمیماتی از ایجاد بارگذاری‌های بیشتر جلوگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد زیادی از بلندمتربه‌سازی‌ها در منطقه ۲۲ مبتنی بر طرح تفصیلی نیست، گفت: البته دوستان شهرداری بر برخی مواد قانونی دیگری استناد کرده‌اند که با توجه به آنها ساخت و سازها انجام شده است اما با توجه به اینکه منطقه ۲۲ به عنوان آخرین فرصت برای مسائل تنفسی و زیست‌محیطی شهر تهران مدنظر است و با توجه به وجود پارک چیتگر و دریاچه خلیج فارس به عنوان قطب گردشگری، نباید بیش از این مجوز بلندمرتبه‌سازی در این منطقه صورت بگیرد.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

  1. خوشحال میشویم اگر واقعا به فکر شهرسازی واقعی و اصولی و علمی و منطبق با نیازهای جامعi نگریسته شود نه فقط برای پولی به جیب زدن عده ای مرد و زن خاص در هر رمان و مکانی
    و کاش شهرداری بداند امانتدار مردم و خدمترسان مردم هست نه آنه که برای عده ای خاص شرایط دزدی بیشتر فراهم سازد و خود نیز جیب شهرداری فقط پر شود بدون عملکردی خوب

0