نوسازی مسکن روستایی

معاون بازسازی بنیاد مسکن از کند شدن نوسازی مسکن روستایی، تخلف دو بانک در عمل به تعهدات و پرداخت تسهیلات سال ۹۱ تنها به ۱۸درصد متقاضیان خبر داد و گفت: دولت هم از ۳ سال پیش سهم یارانه سود خود را به بانک‌ها پرداخت نکرده است.

عزیزالله مهدیان افزود:‌ بر اساس برنامه چهارم توسعه، نوسازی و ساخت مسکن روستایی از سال ۸۴ شروع شد و بر این اساس سالانه ساخت و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد ادامه داشت، سال گذشته هم تسهیلات این سال توسط بانک مرکزی ابلاغ شد، اما بانک‌ها اواخر دولت دهم روند کار را خیلی کند کردند و بعضی از بانک‌ها اصلا تسهیلات مسکن روستایی را ابلاغ نکردند.

وی تصریح کرد: متاسفانه روند سال‌های قبل در بازسازی مسکن روستایی در سال ۹۱ و ۹۲ کند شد و عملا اهداف پیش‌بینی شده به‌خصوص در سال‌جاری محقق نشده است. شاید یکی از دلایل این روند تغییر دولت باشد که طبیعتا مقداری زمان می‌برد تا این مشکل حل شود.

وی با اشاره به مکاتبه برخی استانداران با معاون اول رئیس‌جمهوری برای حل مشکلات موجود نوسازی مسکن روستایی، گفت: بازسازی و نوسازی مسکن روستایی در سطح کشور تاثیر زیادی در کیفیت زندگی و ایمن سازی مسکن روستایی داشته است، از این رو همه مشتاق هستند که این روند ادامه داشته باشد و خانه‌ها نوسازی شود.

معاون بازسازی بنیاد مسکن ادامه داد: به‌عنوان مثال استاندار فارس پارسال برنامه‌ریزی کرده بود که ظرف دو سال واحدهای باقیمانده روستایی را نوسازی کند. آنها اصرار داشتند که سالانه ۸۰ هزار واحد سهمیه به آنها اختصاص یابد تا ظرف دو سال بحث نوسازی خانه های روستایی تمام شود. اما با توجه به این‌که کار کند شده است، جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در نامه‌ای به بانک مرکزی تاکید کرده و دستور داده تا بحث مسکن روستایی با قوت ادامه پیدا کند و ما پیگیر هستیم این مشکل حل شود.

مهدیان با یادآوری این‌که طبق روال هر سال سهمیه سال ۹۲ هنوز دیر نشده است، افزود:‌ هر سال سهمیه را در سه ماه چهارم سال ابلاغ می‌کنیم، از ابتدای شروع این طرح در سال ۸۴، اواخر این سال سهمیه اجرایی شد و عملا سال ۸۵ وارد فاز عملیاتی شد. وی ابراز امیدواری کرد با تاکید معاون اول رئیس‌جمهوری و دولت، طرح مسکن روستایی امسال هم ادامه پیدا کند و تسهیلات ابلاغ شود.

مهدیان با اشاره به این که هدفگذاری امسال ۲۵۵ هزار و ۴۰۰ واحد است، افزود: امیدواریم این اتفاق برای سال ۹۲ و ۹۳ اجرایی شود، البته غیر از این هم هر سال تعدادی واحد مسکونی را در قالب بازسازی داشته‌ایم و اعتباراتی سالانه به‌طور متوسط به ۳۵ تا ۴۰ هزار واحد در مناطق سانحه دیده جدا از اعتبارات مسکن روستایی تخصیص یافته است.

معاون بازسازی بنیاد مسکن با یادآوری این‌که نوسازی و بهسازی سالهای قبل مسکن روستایی نتیجه همکاری خوب بانک‌ها با این طرح است، تاکید کرد: با این حال بانک‌ها در سال ۹۱ خوب عمل نکردند؛ همانطور که اشاره شد برخی بانک‌ها اصلا سهمیه را ابلاغ نکرده‌اند و بانک صادرات نیز فقط ۵۰ درصد از سهیمه سال ۹۱ را ابلاغ کرده است. در حال پیگیری حل این مشکل هستیم.

مهدیان تاکید کرد: بر اساس قانون هر سال دولت باید سهم سود یارانه‌ای را پرداخت کند چون بانک با ۵ درصد تسهیلات را پرداخت می‌کنند و مابه‌التفاوت سود را دولت باید تامین کند. مهدیان در پاسخ به این پرسش که این سهم چه میزانی است، گفت: تا امسال فکر می‌کنم سود تسهیلات در بخش مسکن ۱۴ درصد بوده که تفاوت آن یعنی ۹ درصد را دولت باید یارانه پرداخت کند. طبق قانون ساماندهی هر ساله دولت مابه‌التفاوت این سود را پیش‌بینی و باید به بانک‌ها پرداخت کند.

وی ادامه داد: سال‌های اول دولت اعتبارات این مابه‌التفاوت را پرداخت کرد اما از سال چهارم سقف این اعتبارت کم شد و بعد از این‌که مسکن مهر شروع شد بیشتر یارانه بخش مسکن به سمت طرح مهر رفت. وی با بیان این‌که ۳ سال است که دولت یارانه سود را پرداخت نکرده است و یکی از مشکلات بانک‌ها همین عدم پرداخت یارانه است، اظهار کرد: اگر بخواهیم کار خوب ادامه پیدا کند هم دولت مطالبات بانک را بدهد هم معاونت برنامه ریزی رئیس‌جمهوری تضمین‌نامه که بانک مرکزی می‌خواهد ارائه دهد و بانک‌ها همکاری کنند تا کار ادامه پیدا کند.

مهدیان در پاسخ به این پرسش که بانکها چقدر بابت مابه التفاوت یارانه سود از دولت طلب دارند، گفت: رقم مشخص است، همیشه بانک‌ها از دولت طلبکارند و مشکلی هم ندارد و دولت هم طلب آنها را می‌دهد. مطالبات بانک‌ها از دولت یک موضوع دائمی است، چون بانک‌ها دولتی هستند خیلی مشکل حادی نیست و در واقع از این جیب به آن جیب است. بانک‌ها راضی هستند که دولت تضمین برای پرداخت این مطالبات را بدهد. هر سال تضمین‌نامه داده‌اند و تا سال گذشته این کار از سوی بانک مرکزی انجام شده است.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب یادآور شد: هر سال ارقامی در ردیف بودجه بابت یارانه پیش‌بینی شده، اما با این حال از سال ۸۹ این یارانه پرداخت نشده است و این مسئله باعث نگرانی بانک‌ها شده است. مهدیان با اشاره به این‌که ۱۰۰ هزار و احد یعنی حدود ۴۲ درصد سهمیه سال ۹۱ به بانک‌ها معرفی شده است، تصریح کرد: از این میزان حدود ۵۵ هزار واحد (۲۲ درصد)عقد قرارداد شده است و حدود ۱۸ درصد هم قسط اول به مردم پرداخت شده است. به عبارت دیگر ۴۵۷۵۰ نفر قسط اول را از سهمیه سال ۹۱ دریافت کرده‌اند.

وی با یادآوری این‌که برخی بانک‌ها هنوز سهمیه سال ۹۱ را ابلاغ نکرده‌اند، گفت: علی رغم مکاتبات و برگزاری جلسات فراوان با مدیران این بانک‌ها و قول همکاری آنها، اما متاسفانه این دو بانک به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0