تمیزترین شهرهای دنیا

وجود رقابتی سنتی میان استرالیا و ایرلند برای ارائه پاکیزه ترین شهرهای دنیا، هر ساله لیستی از ۱۰ شهر پاکیزه و تمیز دنیا ارائه با توجه به پاکیزگی میادین و مکانهای عمومی شهری ارئه می شود.

شهر مکان زندگی انسانها بویژه از دوران صنعتی شدن تا زمان کنونی است و به علت فعالیت انسانها مستعد آلودگی و تخریب؛ اما با این وجود چگونه می توان از شهرهای تمیز سخن گفت و معیارهای پاکیزگی و آلودگی شهرها چیست؟ وجود رقابتی سنتی میان استرالیا و ایرلند یرای ارائه پاکیزه ترین شهرهای دنیا، هر ساله لیستی از ۱۰ شهر پاکیزه و تمیز دنیا ارائه با توجه به پاکیزگی میادین و مکانهای عمومی شهری ارئه می شود.

وجود هوای پاکیزه و دسترسی به آب سالم نوشیدنی نیز از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب این شهرهاست.

۱- اسلو، نروژ

اسلو پایتخت کشور فنلاند است. در این شهر و حومه آن هیچ کارخانه صنعتی وجود ندارد. هیچ گونه ذرات آلودگی خاصی در هوای این شهر مشاهده نمی شود و سیستم دفع زباله و فاضلاب آن بسیار پیشرفته و مکانیزه است. مدیریت آلودگی شهری اسلو سالها به عنوان الگو مدیریت برتر شهری معرفی می شود.

۲- کوبه، ژاپن

شهر کوبه در ژاپن در بسیاری از فاکتورهای مناسب زندگی شهری مانند میزان طول عمر و میزان باسواد مقام خوبی دارد. این شهر به خاطر وجود ریزش منظم باران دارای هوای بسیار خوب است و سیستم عالی جاده های شهری امکان ایجاد ترافیک و آلودگی ناشی از آن را نمی‌دهد.

۳- کپنهاگ ، دانمارک

کپنهاگ پایتخت دانمارک به مدت ۱۵ سال دارنده مقام اول پاکیزه ترین شهر جهان را داشت و امروز نیز در رده یکی از تمیزترین شهرهای دنیاست. تمام خودروهای شهری مجبور به استفاده از *****های مخصوص و اضافی برای اگزوز ماشین هستند و به عنوان شهر الگوی اتحادیه اروپا از آن نام برده می شود.

۴- آدلاید، استرالیا

شهر آدلاید استرالیا چند سالی است که جایگاه خود را در بهترین های دنیا حفظ کرده است. سیستم بهینه و پیشرفته دفع زباله ها و استفاده مجدد از آنها در این شهر مثال زدنی است.

۵- مینیاپولیس، آمریکا

این شهر یکی از مناطق ایالت مینسوتا و از شهرهای مهم کشور آمریکاست و به عنوان شهر سبز آمریکا شناخته شده است. به گزارش اداره هواشناسی آمریکا میزان ذرات شیمیایی این شهر از هر شهری در آمریکا پایین‌تر است و آب و هوای بسیار سالمی دارد.

۶- ولینگتون، نیوزلند

موقعیت عالی این شهر در نیوزلند در کنار دریا و قرار گرفتن در مسیر وزش بادهای اقیانوسی و سیستم پیشرفته دفن زباله، این شهر را تبدیل به یکی از پاکیزه ترین شهرهای دنیا کرده است.

۷- هلسینکی، فنلاند

مسئولان شهری هلسینکی پایتخت فنلاند با بهینه کردن مصرف سوخت و سخت گیری و نظارت مداوم بر نحوه و میزان آلودگی خودروهای عمومی و شخصی و تعطیلی یا انتقال کارخانه جات آلوده کننده هوا به مکان های دور، توانسته اند یکی از بهترین هواهای دنیا را برای شهروندان خود به ارمغان بیاورند.

۸- اتاوا، کانادا

اتاوا پایتخت سیاسی کانادا و یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی است. نبود ترافیک و فضای بسیار آرام شهری و کم بودن جمعیت شهری، این شهر را به عنوان یکی از بهترین و پاکیزه ترین شهرهای دنیا تبدیل کرده است. آب آشامیدنی این شهر یکی از بهترین و سالمترین نمونه های آب آشامیدنی در دنیاست.

۹- هونولولو، هاوایی آمریکا

هونولولو مرکز ایالت هاوایی است و هر چند هوای این شهر همواره به خاطر وجود آتشفشان های فعال، تهدید می شود اما در سالیان اخیر به خاطر در پیش گرفتن سیاست های اصولی شهری انسان محور تبدیل به یکی از دارندگان سالمترین هوا و پاکیزه ترین شهرهای دنیا شده است. در آب آشامیدنی این شهر نیز مواد معدنی مفید برای سلامتی وجود دارد که نمونه آن در هیج جای جهان وجود ندارد.

۱۰- کالگری، کانادا

شهر کالگری در استان آلبرتا کانادا با وجود قرار داشتن در استان انرژی خیز غربی کانادا یکی از بهترین آب های آشامیدنی و هوای سالم دنیا را دارد. رشد اقتصادی بالا و افزایش جمعیت شهری باعث آلوده تر شدن محیط شهری نشده است.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0