همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی شده است.

به گزارش شهرسازی آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر ، پیروز حناچی در همایش ملی معماری و شهرسازی پایدار در بندرعباس، عنوان کرد: اگر به تاریخ شهرسازی کشور توجه کنیم  اولین ابلاغ در مورد یک شهر مدرن به یک شهر هرمزگان یعنی بندرلنگه تعلق یافت که این خود حاوی یک پیام مبنی بر ظرفیت بالای این منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: ما از منظر معماری باید توجه ویژه‌ای به ظرفیت‌های فرهنگی و پیشینه تاریخی خود داشته باشیم.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه بسیاری از شهرهای ما از منظر معماری دارای تنوع و تکثر هستند، گفت: متاسفانه شهرهای ایران شبیه همدیگر شده است و این مزیت و برتری همکنون در ایران دیده نمی‌شود.

وی با اشاره معماری به ویژه مناطق هرمزگان به خصوص معماری بستکیه که هم اکنون سمبل کشور امارات متحده عربی شده است، افزود: ما به میراث فرهنگی خود که مبتنی بر معماری غنی بر اساس شرایط اقلیمی بوده است بی‌توجه هستیم در صورتی که این معماری و نماد بادگیر متعلق به بندرلنگه، بندرعباس، جزیره قشم و بستک بوده است.

 دکتر حناچی خواستار بهسازی و نوسازی امارت‌های ارزشمند تاریخی به جای تفکر تخریب آنها شد و بیان کرد: توجه به ریشه‌های فرهنگی در ساخت بناها هم اکنون در همه دنیا حس می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تجربیات کشوری در ادوار گذشته گفت: در برنامه توسعه دوره‌های دوم و سوم فرصتی برای توسعه این تفکر در بافت قدیمی شهر کویری یزد رخ داد و خیلی از ابنیه‌های تاریخی این شهر از تخریب و آسیب‌دیدگی، نجاب و تغییر کاربری یافته است.

وی با انتقاد از اینکه در بافت‌های تاریخی نباید تحریف و توسعه صورت بگیرد بیان کرد: یک مجموعه جدید را با حفظ معیارهای تاریخی باید نوسازی کرد.

حناچی همچنین از اینکه در شهرسازی کشور کمیت بر کیفیت سایه افکنده است انتقاد کرد و گفت: لزوم پاسخگویی سریع به نیازهای فزاینده جمعیت شهری در زمینه مسکن و حمل و نقل سبب شده است شهرهای بی‌ریخت داشته باشیم.

وی اضافه کرد: فقر و نارسایی در زمینه نظریه پردازی، آموزش و ترویج حاکمیت نگاه اقتصادی، رواج شیوه کسب درآمد از طریق ساخت و سازهای بی‌کیفیت، تلقی از شهر و معماری به عنوان فرصت‌های اقتصادی برای کسب منافع آنی و حداکثری، فعالیت‌های غیرشفاف و ناسالم اقتصادی از جمله مواردی است که به این موضوع دامن زده است.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در ادامه گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی باعث فقدان در زمینه تحقق شهر و معماری هویت‌مند در پایه داشته‌های معماری اسلامی ایرانی شده است.

وی در پایان با ارائه راهبردهایی خواستار خروج از وضعیت فعلی شهرهای ایران شد و تصریح کرد: ارتقا سطح آگاهی و ایجاد تقاضای عمومی در تحقق شهر و معماری ایرانی و اسلامی، ارتقا سطح و تغییر رویکرد و آموزش های تخصصی معماری و شهرسازی، تدوین اصول و معیارهای شهر و معماری هویتمند در تمام کشور، ایجاد زمینه مساعد اجتماعی و تغییر نگرش صرف اقتصادی به شهر و معماری، ارتقا سطح بینش مدیران و مسئولان و جامعه حرفه‌ای نسبت به مسئله معماری، ایجاد زمینه‌ها و ظرفیت‌های قانونی لازم برای این اندیشه، حفظ و اصلاح آثار تاریخی در بافت‌های قدیمی شهرها است.

خبرگزاری مهر

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...
بهسازی بافت‌های فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع)

بهسازی بافت‌های فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محمد علی منصوری سرپرست اداره بافت‌های فرسوده استان خراسان رضوی با بیان این‌که بهسازی بافت‌های فرسوده اطراف حرم امام رضا (ع) روند مثبتی دارد گفت: ...