شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

احداث دریاچه چیتگر اشتباه بود!

رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران گفت: تنها راه حل از بین بردن بوی بد و حشرات دریاچه چیتگر، خالی کردن آب آن و تغییر کاربری دریاچه به فضای سبز است!

دکتر عبدالرضا کرباسی افزود: هر آب راکدی بالاخره می گندد چرا که منشا طبیعی تغذیه از آبهای سطحی و زیر زمینی ندارد. وی تاکید کرد: دریاچه چیتگر نیز به دلیل اینکه آب راکدی است که هیچ منشا تغذیه طبیعی و مصنوعی سطحی ندارد هر کاری که با آن بکنیم نمی توانیم با بوی بد آن مقابله کنیم.

به گفته کرباسی، کاشت نیزار در دریاچه برای ایجاد تهویه و جذب پشه ها که توسط برخی کارشناسان مطرح شده در بستر مصنوعی بتنی و پلاستیکی دریاچه امکان پذیر نیست اما می توان با ایجاد بستر گلی در کف آن از نیزار استفاده کرد.

رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در پاسخ به اینکه تبدیل بستر دریاچه به بستر گلی منجر به نشت آب در لایه های زیرین و ایجاد خطرات احتمالی برای پی ریزی ساختمان های اطراف نمی شود اظهار داشت: دریاچه فاصله و عمق لازم را برای اینکه چنین خطری پیش نیاید با ساختمانهای اطراف دارد اما اشکال این کار این است که به هر حال رفته رفته آب دریاچه به لایه های زیرین نفوذ می کند و در حقیقت هدر می رود.

وی افزود: از سوی دیگر هدف از ایجاد این دریاچه یک کاربری تفریحی است که با کاشت نیزار در آن بخشی از فضای آن گرفته می شود کما اینکه در دراز مدت نیزارهای کاشته شده گسترش می یابد و تمام فضای دریاچه را می گیرند و این با هدف اصلی که ایجاد یک دریاچه تفریحی بوده منافات دارد.

معاون سابق دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: تنها راه حل حفظ دریاچه و جلوگیری از بوی بد و حشرات آن این است که یک حق آبه دائم برای آن در نظر گرفته شود تا مرتب به آن آب وارد و از آن خارج شود و به این صورت جریان آب در آن تلاطم داشته و مانع راکد شدن و گندیدگی شود. وی در ادامه گفت: از آب خارج شده از دریاچه نیز می توان برای آبیاری فضای سبز اطراف دریاچه چیتگر بهره برد.

کرباسی یادآور شد: اما مشکل اینجاست وزارت نیرو که از ابتدا با احداث این دریاچه به دلیل نداشتن آب مورد نیاز برای آن مخالف بود در حال حاضر نیز توانایی تامین این حق آبه را ندارد بنابر این چنین راه حلی نیز غیر ممکن است و مجریان این دریاچه که از ابتدا به نظرات تخصصی وزارت نیرو گوش ندادند حالا نیز نمی توانند تامین حق آبه دریاچه را به این وزارتخانه تحمیل کنند.

وی در پاسخ به اینکه برخی کارشناسان استفاده از گونه هایی از ماهی برای تغذیه از فیتو پلانکتون ها و لارو حشرات را پیشنهاد داده اند گفت: البته چنین راه حلی مقدور و علمی است اما از آنجا که این آب راکد است اکسیژن لازم برای زندمانی این ماهی ها را ندارد و پس از مدتی این ماهی ها نیز از بین می روند و کاربرد لازم را نخواهند داشت.

رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در پاسخ اینکه برای تامین اکسیژن دریاچه استفاده از موتور جت ها و فواره ها نیز پیشنهاد شده است گفت: این گونه پیشنهادات هزینه های میلیاردی دارد و مانند بسیاری از دیگر طرحهای بدون مطالعه پروژه ای را اجرا می کنیم و بعد باید معادل هزینه خود پروژه برای جبران نقص های آن هزینه کنیم.

کرباسی بهترین راه حل برای اینکه دریاچه از حالت ماندآبی خارج شود و رفته رفته تخم گذاری حشرات در آن نه تنها مناطق اطراف بلکه کل شهر تهران را در بر نگیرد پیشنهاد داد: بهتر است به تدریج آب این دریاچه را تخلیه و آن را مسطح کرده و کاربری دیگری مانند فضای سبز برایش در نظر بگیریم و به جای صرف هزینه های میلیاردی برای احیای این دریاچه مصنوعی که معلوم هم نیست موثر باشند به فکر احیای دریاچه و تالابهای طبیعی کشور باشیم.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

one script

کاشت نیزار برای کنترل بوی بد و حشرات دریاچه چیتگر

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است معاون زیستگاهها و امور مناطق سازمان محیط زیست کاشت نیزارها برای هوادهی و کنترل جمعیت و حشرات را مهمترین راهکار بهبود وضعیت دریاچه چیتگر عنوان ...
دریاچه چیتگر تاثیری در فعال شدن گسل های تهران ندارد

دریاچه چیتگر تاثیری در فعال شدن گسل های تهران ندارد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله‌شناسی با اشاره به اینکه سدها درصورتی که مخزن بیشتر از ۲۰۰ میلیون مترمکعب داشته باشند، ممکن است در فعال شدن گسل ...
سه سوال بی‌پاسخ از دریاچه چیتگر

سه سوال بی‌پاسخ از دریاچه چیتگر

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است شهردار تهران مجبور بود در ایام باقی‌مانده از عمر کاری‌اش در شهرداری‌تهران و تا قبل از آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی، این دریاچه را افتتاح کند ...
دریاچه شهدای خلیج فارس آماده افتتاح

دریاچه شهدای خلیج فارس آماده افتتاح

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است معاون فنی و عمرانی شهردار تهران از آغاز بهره‌برداری از فاز نخست دریاچه شهدای خلیج‌فارس در روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه با حضور شهردار تهران خبر ...
مبادا چیتگر به گند‌آب تبدیل شود

مبادا چیتگر به گند‌آب تبدیل شود

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تصفیه‌خانه این دریاچه که بهبود کیفیت آب دریاچه برعهده آن گذاشته شده است، شهریور ۹۳ بهره‌برداری می‌شود. به نقل از دنیای اقتصاد پدر علم محیط‌زیست ...