مرمت دیوار عرصه دوم چغازنبیل

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از برگزاری مراسم نمادین اختتامیه مرمت دیوار عرصه دوم چغازنبیل به دست نماینده رییس جمهور در دور دوم سفرهای هیأت دولت خبر داد.

پرویز پور‌فرخی، گفت: در این مراسم با چیدن آخرین خشت‌های پایانی دیوار عرصه دوم به دست مهندس ندایی به صورت نمادین مرمت این عرصه به پایان رسید.

وی در ادامه توضیح داد: طول این دیوار ۶٫ ۱ کیلومتر (۱۶۰۰ متر) است که با مصالح تولیدی در کارگاه‌های حفاظت پایگاه انجام شده است. ابعاد خشت‌های تولید شده، نوع مواد به کار رفته در آن‌ها از نظر پژوهشی همه مراحل آزمایشگاهی را در بخش‌های شیمیایی و فیزیکی زیر نظر پژوهشگران پایگاه جهانی چغازنبیل طی کرده است.

پورفرخی اظهار کرد: هر خشت دارای شماره شناسه است که آن را از مصالح اولیه متفاوت می‌کند و در استفاده از ملات ترکیبی(کاهگل و مواد سنتی) با ورز دادن بیش از ۳۰ روزه آن رنگ ملات به دست آمده سیاه رنگ می‌شود که پس از به کار رفتن در سازه بر اثر تابش نور خورشید به رنگ گل درمی‌آید.

گفتنی است؛ معبد چغازنبیل دارای سه حصار است که دیوار زیگورات در مرکز، حصار اول آن محسوب می‌شود و دو حصار دیگر با فواصل مشخص پیرامون آن واقع‌ هستند.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0