مراکز شهری ؛ حس آمیزی مکانی

یک مرکز شهری سنتی ،هسته ی فعالیت شهری و مجزاکننده ی قسمت ها و محله های مختلف از یکدیگر است . عده ای از افراد در مرکز به کارمشغول هستند و بسیاری دیگر در نزدیکی این محدوده زندگی می کنند و برای استفاده از خدمات دولتی ، اداری ، خرید و …. به این محل مراجعه می کنند . حتی بسیاری از گردهمایی ها و مراسم مختلف اجتماعی در این محدوده برگزار می شوند و در واقع می توان از آن به « محلی برای رفتن به آن » برای امور مختلف یاد کرد .

مطلب نگران کننده ای که به تازگی حتی توسط خود شهروندان نیز مطرح می شود « کمبود حس مکان » ، « کمبود حس یکپارچگی » و نیاز برای ایجاد یک « کانون مرکزی مشترک » برای رسیدن به انسجام عملکردی و فضایی و رهایی از آشفتگی و نابسامانی موجود در این محدوده ها است .

بسیاری از جوامع شهری راه حل را در خلق مراکز شهری جدید به منظور دمیدن روح زندگی و حس مکان جست و جو کرده اند .
تأثیرات صنعتی و تکنولوژی مانند مراکز خرید ، فروشگاه ها و تأثیرات طراحی شهری ، منجر به تمایل روز افزون به داشتن نوع جدیدی از زندگی عمومی در عرصه شهری شامل فضاهای پیاده ، جمع و جور و در عین حال متنوع و سرشار از شور و زندگی شده است .

در واقع نوعی نیاز به شرایط برای ایجاد یکپارچگی و حس مکان احساس می شود که در آن ارتباط بین کاربری ها نه از طریق فضاهای پارک ماشین و تجهیزات فیزیکی ، بلکه از طریق خود مردم تعریف شوند .
گر چه برنامه های فیزیکی زیادی برای ایجاد « حس مکان » در این محدوه ها وجود دارند ؛ اما باید واقعیت شرایط اقتصادی محل را برای رسیدن به پیشرفت مد نظر ، مورد تحلیل قرار داد ؛ زیرا در نهایت موفقیت یک مرکز شهری جدید وابسته به زیر بنای اقتصادی آن است .

دستیابی به ترکیب صحیح کاربری ها و تراکم
ترکیب سنجیده ی کاربری ها و تراکم یکی از مباحث مهم و مورد توجه در این زمینه است ؛ کاربری تک منظوره نمی تواند جوابگوی یک مرکز شهری جدید باشد ؛ به عنوان مثال مرکزی که صرفا در زمینه کاربری های اداری فعالیت کند ، نمی تواند پاسخگوی نیازهای مردم و خرید و فروش آنها برای ادامه ی زندگی باشد . ترکیبی از کاربری ها و فعالیت ها برای جذب افراد متنوع و مختلف لازم است تا فضا فعال ، پویا و قابل حیات است .

کاربری تجاری
مانند بازارهای قدیمی ، مراکز تجاری بخش مهمی از موفقیت های یک مرکز شهری را تشکیل می دهند و در واقع به نوعی نقش پشتیبانی و حمایتی دارند .

نهادها و ارگان های شهری و مدنی
همانطور که بازارها به طور سنتی مراکزی برای گردهمایی نیز بوده اند ، امروزه موسسات فرهنگی و مدنی این نقش را بر عهده دارند .
کتابخانه و موزه ها به مراکز شهری اضافه می شوند و به ایجاد حس تعامل در جامعه کمک می کنند . سایر فضاهای عمومی مانند پارک ها و میدان ها نیز باید به دقت مورد توجه و طراحی قرار گیرند .

کاربری مسکونی
بخش مسکونی از اجزای اصلی تشکیل دهنده ی مرکز شهری است که یا در خود آن یا در کنار آن ، بنابراین باید تهیه ی انواع مختلف محل های سکونتی را برای اقشار مختلف در نظر گرفت .
این سه بخش کلی با بخش های فرعی و زیر ساخت های مربوط به خود ، تشکیل دهنده ی مراکز شهری امروزی هستند .

خلق حس مکان
یک مرکز شهری موفق باید کانون کانون معاشرت و تعاملات اجتماعی ، تجارت و همچنین فعالیت های فرهنگی باشد ، نه صرفا ترکیب کاربری های غیر مرتبط و گسسته . یک راه برای ایجاد مرکز شهری زنده و پویا گره زدن نهادهایی مانند کتابخانه و موزه و …. با فعالیت های مدرن تجاری است و فرآیند خرید به عنوان یک سیستم فعال شهری در تلفیق با سایر کاربری ها باعث ایجاد ارتباطات عملکردی قوی تری با حضور مردم می شود . به عنوان مثال امروزه در دنیا کتابخانه هایی طراحی می شوند که به صورت چند منظوره دارای محل خرید ، باشگاه ورزشی ، سالن اجتماعات و …. نیز هستند ؛ یعنی علاوه بر اینکه مراکز شهری دارای کاربری های چند منظوره هستند ، هر کدام از اجزای آنها نیز به نوبه ی خود می تواند دارای فعالیت های چند منظوره باشد .

برای ایجاد حس مکان در داخل مراکز شهری باید به نکات زیر توجه کرد :
مشخص کردن ویژگی شاخص هر جامعه مانند تاریخ و ارزش های موجود در آن ؛
ایجاد ورودی هایی برای مرکز شهری که به صورت سمبولیک نشان دهنده ی ویژگی و کیفیت آن جامعه هستند ؛
انتخاب یک سایت مناسب برای ارایه ی خدمات به تمام جامعه . این مطلب زمانی که قرار باشد ساختمان های اداری و دولتی در آن قرار گیرند از اهمیت بیشتری برخوردار است ؛
استفاده از المان های هنری و جذاب که قابل تغییر باشند مانند مجسمه و آب و ….؛
برگزاری مراسم مختلف اجتماعی و مذهبی در مرکز شهری ؛
تلاش برای برقراری تعادل میان اصول زیبایی شناختی و عملکردی ؛
تشویق مردم به مراقبت از مکان و اجازه به حصور آنها در خلق و مراقبت از آن .

دسترسی ها ، ترافیک و محل پارک
اگر بیشتر کالاها و خدمات ، هم برای دسترسی با خودرو و هم برای افراد پیاده سهل الوصول باشند تراکم زیاد زمین منجر به کاهش نیاز به حمل و نقل عمومی می شود . با وجود این ، اگر توسعه مسیرها با در نظر گرفتن مقیاس پیاده ، یک هدف مهم به شمار می رود نیاز به مسیر سواره و مدیریت ترافیک و محل پارک وجود خواهد داشت .
چند روش برای برخورد با دسترسی ها ، ترافیک و محل پارک عبارتند از :
طراحی مرکز شهری به عنوان یک هدف چند منظوره با سیستم حمل و نقل چند وجهی ؛
ایجاد سهولت در درک علایم مربوط به مسیر ها وعدم پیچیدگی در دسترسی ها ؛
باریک کردن خیابان در محل عبور عابر پیاده
طراحی پارکینگ در پشت ساختمان ها ؛
تقسیم کردن محدوده های پارک خیلی بزرگ به محل های پارک منفرد کوچک در داخل مرکز شهری ؛
اضافه کردن نماهای متناسب با ساختارهای معماری همجوار به ساختار پارکینگ ها ؛
طراحی سرعت گیر بین خیابان و محدوده پارک .
طراحی فضاهایی برای مردم
اگر چه هدف جامعه ، پرورش دادن قابلیت های شهری خلق حس مکان یا توسعه ی پیشرفت های اقتصادی است ولی در این میان مردم عامل اصلی و مهم به شمار می آیند .
همچنین انجام تدارکات لازم برای عابران پیاده عامل مهمی در موفقیت تجاری به حساب می آید . در ایجاد شرایط مناسب برای عابران و تشویق آنها به حرکت در فضا باید نکات زیر را در نظر گرفت :
ایجاد خیابان های باریکتر ؛
طراحی پیاده روهای فراخ تر ؛
استفاده از سرپناه ها و طراحی پیاده روهای سرپوشیده ؛ در نظر گرفتن مقیاس انسانی و رعایت ارتفاع متعادل برای ساختمان ها ؛
حذف کردن « فضاهای مرده » محدوه های خالی و نماهای نا مناسب ، حرکت سیال عابران در مسیر را مختل می کنند ؛
ایجاد دسترسی به محدوده های مجاور ؛
ایجاد سیر کولاسیون ساده ، منطقی و قابل فهم برای عابران و موتور سواران ؛
تدارک خدمات غذایی مانند رستوران یا کافه روباز با طراحی محل نشستن درهوای آزاد و محدوده های خلوت و دنج ؛
طراحی مبلمان مناسب برای فعالیت های مورد نظر .
در نتیجه در یک مرکز شهری موفق ، میدان ها ، پارک ها مسیرهای پیاده و مسیرهای دوچرخه ، مرکز را به بقیه قسمت ها متصل می کنند و اساس این اتصال ، راه رفتن ، نشستن ، صحبت کردن ، خرید وسایر فعالیت های مردم است .
به این ترتیب مراکز شهری در حال تبدیل شدن به آلترناتیو رایج در توسعه ی شهری و ایجاد یک کانون مرکزی برای جامعه هستند .
حیات طولانی مفهوم « مرکز شهری » وابسته به توانایی جوامع و توسعه دهندگان شهری در همکاری با هم برای ایجاد یک مرکز شامل نیازهای فیزیکی طرح و در عین حال نشان دهنده ی واقعیت های اقتصادی رویاروی بخش خصوصی است تا با در نظر گرفتن واقعیت ها ، طرح های قابل اجرا و منطقی ارایه شوند که برای حل مشکلات امروزی شهر ها مثمر ثمر خواهد بود

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0