بناهای تاریخی تبریز در حال ازبین رفتن

معمار، پژوهشگر و مرمتگر بناهای تاریخی ایران گفت: بناهای تاریخی در تبریز به علت نگهداری های ضعیف در شرایط نابودی قرار گرفته و باید به صورت جدی از وقوع این امر جلوگیری کرد.

فرامرز پارسی در حاشیه سمینار ” معماران چگونه می اندیشند” با بیان اینکه آثار تاریخی تبریز بر اساس استانداردهای معماری مرمت سازی نمی شود، گفت: بناهای تاریخی تبریز بر اساس استانداردهای معماری مرمت سازی نمی شود و باعث از بین رفتن گنج های غنی در شهر می شود. وی افزود: مرمت سازی بناهای تاریخی باید قابل بازگشت باشد تا امکان اصلاح اشتباهات مرمت کاران توسط نسل های آینده فراهم شود.

معمار، پژوهشگر و مرمتگر بناهای تاریخی ایران گفت: بناهای تاریخی شهر تبریز در زمان گذشته به علت قرار گرفتن این شهر در مسیر جاده ابریشم از رفت و آمد حوزه های فرهنگی کشورهای ترکیه و قفقاز الگوگیری و ساخته شده است. پارسی ادامه داد: زبان معماری شهر تبریز متناسب با زمان معماری فلات ایران یکسان است.

وی بر ساخت بناهای شبیه به بناهای قدیمی در تبریز تاکید کرد و گفت: معماری بناهای قدیمی در تبریز به شدت کاهش یافته است و به علت علاقه افراد به مدرن زندگی کردن ساختمان های مدرنی در شهر ساخته شده است که این امر باعث افزایش انرژی در مصرف انرژی می شود.

پارسی بر حفظ آثار و بناهای تاریخی در تبریز تاکید کرد و گفت: بناهای تاریخی گنجینه و هویت گذشتگان ما برای نسل های حاضر است و برای ماندگاری و انتقال آن به نسل های آینده باید به طور صحیح حفظ و نگهداری شود.

برای دانلود کلیک نمائید
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0