شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

نوسازی مسکن روستایی

معاون بازسازی بنیاد مسکن از کند شدن نوسازی مسکن روستایی، تخلف دو بانک در عمل به تعهدات و پرداخت تسهیلات سال ۹۱ تنها به ۱۸درصد متقاضیان خبر داد و گفت: دولت هم از ۳ سال پیش سهم یارانه سود خود را به بانک‌ها پرداخت نکرده است.

عزیزالله مهدیان افزود:‌ بر اساس برنامه چهارم توسعه، نوسازی و ساخت مسکن روستایی از سال ۸۴ شروع شد و بر این اساس سالانه ساخت و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد ادامه داشت، سال گذشته هم تسهیلات این سال توسط بانک مرکزی ابلاغ شد، اما بانک‌ها اواخر دولت دهم روند کار را خیلی کند کردند و بعضی از بانک‌ها اصلا تسهیلات مسکن روستایی را ابلاغ نکردند.

وی تصریح کرد: متاسفانه روند سال‌های قبل در بازسازی مسکن روستایی در سال ۹۱ و ۹۲ کند شد و عملا اهداف پیش‌بینی شده به‌خصوص در سال‌جاری محقق نشده است. شاید یکی از دلایل این روند تغییر دولت باشد که طبیعتا مقداری زمان می‌برد تا این مشکل حل شود.

وی با اشاره به مکاتبه برخی استانداران با معاون اول رئیس‌جمهوری برای حل مشکلات موجود نوسازی مسکن روستایی، گفت: بازسازی و نوسازی مسکن روستایی در سطح کشور تاثیر زیادی در کیفیت زندگی و ایمن سازی مسکن روستایی داشته است، از این رو همه مشتاق هستند که این روند ادامه داشته باشد و خانه‌ها نوسازی شود.

معاون بازسازی بنیاد مسکن ادامه داد: به‌عنوان مثال استاندار فارس پارسال برنامه‌ریزی کرده بود که ظرف دو سال واحدهای باقیمانده روستایی را نوسازی کند. آنها اصرار داشتند که سالانه ۸۰ هزار واحد سهمیه به آنها اختصاص یابد تا ظرف دو سال بحث نوسازی خانه های روستایی تمام شود. اما با توجه به این‌که کار کند شده است، جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در نامه‌ای به بانک مرکزی تاکید کرده و دستور داده تا بحث مسکن روستایی با قوت ادامه پیدا کند و ما پیگیر هستیم این مشکل حل شود.

مهدیان با یادآوری این‌که طبق روال هر سال سهمیه سال ۹۲ هنوز دیر نشده است، افزود:‌ هر سال سهمیه را در سه ماه چهارم سال ابلاغ می‌کنیم، از ابتدای شروع این طرح در سال ۸۴، اواخر این سال سهمیه اجرایی شد و عملا سال ۸۵ وارد فاز عملیاتی شد. وی ابراز امیدواری کرد با تاکید معاون اول رئیس‌جمهوری و دولت، طرح مسکن روستایی امسال هم ادامه پیدا کند و تسهیلات ابلاغ شود.

مهدیان با اشاره به این که هدفگذاری امسال ۲۵۵ هزار و ۴۰۰ واحد است، افزود: امیدواریم این اتفاق برای سال ۹۲ و ۹۳ اجرایی شود، البته غیر از این هم هر سال تعدادی واحد مسکونی را در قالب بازسازی داشته‌ایم و اعتباراتی سالانه به‌طور متوسط به ۳۵ تا ۴۰ هزار واحد در مناطق سانحه دیده جدا از اعتبارات مسکن روستایی تخصیص یافته است.

معاون بازسازی بنیاد مسکن با یادآوری این‌که نوسازی و بهسازی سالهای قبل مسکن روستایی نتیجه همکاری خوب بانک‌ها با این طرح است، تاکید کرد: با این حال بانک‌ها در سال ۹۱ خوب عمل نکردند؛ همانطور که اشاره شد برخی بانک‌ها اصلا سهمیه را ابلاغ نکرده‌اند و بانک صادرات نیز فقط ۵۰ درصد از سهیمه سال ۹۱ را ابلاغ کرده است. در حال پیگیری حل این مشکل هستیم.

مهدیان تاکید کرد: بر اساس قانون هر سال دولت باید سهم سود یارانه‌ای را پرداخت کند چون بانک با ۵ درصد تسهیلات را پرداخت می‌کنند و مابه‌التفاوت سود را دولت باید تامین کند. مهدیان در پاسخ به این پرسش که این سهم چه میزانی است، گفت: تا امسال فکر می‌کنم سود تسهیلات در بخش مسکن ۱۴ درصد بوده که تفاوت آن یعنی ۹ درصد را دولت باید یارانه پرداخت کند. طبق قانون ساماندهی هر ساله دولت مابه‌التفاوت این سود را پیش‌بینی و باید به بانک‌ها پرداخت کند.

وی ادامه داد: سال‌های اول دولت اعتبارات این مابه‌التفاوت را پرداخت کرد اما از سال چهارم سقف این اعتبارت کم شد و بعد از این‌که مسکن مهر شروع شد بیشتر یارانه بخش مسکن به سمت طرح مهر رفت. وی با بیان این‌که ۳ سال است که دولت یارانه سود را پرداخت نکرده است و یکی از مشکلات بانک‌ها همین عدم پرداخت یارانه است، اظهار کرد: اگر بخواهیم کار خوب ادامه پیدا کند هم دولت مطالبات بانک را بدهد هم معاونت برنامه ریزی رئیس‌جمهوری تضمین‌نامه که بانک مرکزی می‌خواهد ارائه دهد و بانک‌ها همکاری کنند تا کار ادامه پیدا کند.

مهدیان در پاسخ به این پرسش که بانکها چقدر بابت مابه التفاوت یارانه سود از دولت طلب دارند، گفت: رقم مشخص است، همیشه بانک‌ها از دولت طلبکارند و مشکلی هم ندارد و دولت هم طلب آنها را می‌دهد. مطالبات بانک‌ها از دولت یک موضوع دائمی است، چون بانک‌ها دولتی هستند خیلی مشکل حادی نیست و در واقع از این جیب به آن جیب است. بانک‌ها راضی هستند که دولت تضمین برای پرداخت این مطالبات را بدهد. هر سال تضمین‌نامه داده‌اند و تا سال گذشته این کار از سوی بانک مرکزی انجام شده است.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب یادآور شد: هر سال ارقامی در ردیف بودجه بابت یارانه پیش‌بینی شده، اما با این حال از سال ۸۹ این یارانه پرداخت نشده است و این مسئله باعث نگرانی بانک‌ها شده است. مهدیان با اشاره به این‌که ۱۰۰ هزار و احد یعنی حدود ۴۲ درصد سهمیه سال ۹۱ به بانک‌ها معرفی شده است، تصریح کرد: از این میزان حدود ۵۵ هزار واحد (۲۲ درصد)عقد قرارداد شده است و حدود ۱۸ درصد هم قسط اول به مردم پرداخت شده است. به عبارت دیگر ۴۵۷۵۰ نفر قسط اول را از سهمیه سال ۹۱ دریافت کرده‌اند.

وی با یادآوری این‌که برخی بانک‌ها هنوز سهمیه سال ۹۱ را ابلاغ نکرده‌اند، گفت: علی رغم مکاتبات و برگزاری جلسات فراوان با مدیران این بانک‌ها و قول همکاری آنها، اما متاسفانه این دو بانک به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...