شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

توسعه حمل و نقل پیش نیاز ورود به دهه پیشرفت و عدالت

توسعه حمل و نقل می تواند به عنوان یک پشتوانه برای توسعه و فقرزدایی مدنظر قرار گیرد.
کشوری که از مواد طبیعی مانند انواع کانی ها یا منابع سوختی و هر منبع مادی مورد نیاز دیگری که مورد نیاز جامعه انسانی است، برخوردار می باشد از یک سو و اقتصاد حاکم بر جهان که بر مبنای مبادله و تجارت آزاد در حال شکل گیری و کامل شدن است از سوی دیگر، ایجاب می نماید تا برنامه ریزان، توسعه حمل و نقل را به عنوان یکی از عوامل مهم در جهت ایجاد ساختاری برای رشد و فقرزدایی مد نظر قرار دهند.

زیرا اگرچه در گذشته برخورداری از شبکه حمل و نقل کارآمد یکی از عوامل زمینه ساز توفیق تمدن ها در عرصه تولید و بازرگانی بوده است اما بابیستی اذعان داشت که حمل و نقل نوین در ایجاد تمدن قرن بیستم و شکل گیری قرن حاضر، بیشترین سهم را داشته و خواهد داشت تا جایی که می توان مدعی بود که طرح موضوعاتی از قبیل دهکده جهانی را می توان مدیون پیشرفت حمل و نقل و ارتباطات دانست.

باتوجه به فرمایش مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی هایشان : “باید حلقه سازندگی ها، توفیق ها و پیشرفت ها را به زندگی مردم متصل نمود. ” امروز حمل و نقل بازندگی مردم گره خورده است. هیچ فعالیتی را نمی توان نام برد که از خدمات این بخش بی بهره باشد. درنتیجه هر نوع توسعه دراین بخش موجب خواهد شد تا مردم مستقیماً از آن بهره مند گردند.
از طرف دیگر نام گذاری دهه چهارم انقلاب بنام پیشرفت و عدالت یک مفهوم آشکار دارد که عدالت و پیشرفت بدون یکدیگر فاقد ارزش است. توسعه ای که درآن عدالت نباشد و یا فقر و عقب ماندگی را به دلیل داشتن عدالت نمی پسندیم. زیرا عدالت بدون پیشرفت یعنی توسعه فقر.
دراین راستا معتقد هستم که اگر به بخش حمل و نقل توجه ویژه ای بشود و اصول آن رعایت گردد، حلاوت و شیرینی آن عین عدالت برای مردم قابل لمس خواهد بود و به حق موجب گسترش عدالت در جامعه می شود. زیرا معتقد هستیم که بعد مسافت مانعی برای محرومیت از مواهب و امکانات نیست و تقسیم بندی مناطق، مزیت های نسبی منطقه، تخصص گرایی، حفظ محیط زیست و عواملی از این قبیل اگرچه موجب می شود که امکانات در مقیاس وسیع گسترده و پهن شوند لیکن مزیت حمل و نقل باعث خواهد شد تا امکان دسترسی برای همگان فراهم گردد.
به عنوان نمونه در حمل و نقل درون شهری مزیت حمل و نقل باعث شده تا برای استفاده از امکانات شهری بحث بالای شهر و پایین شهر موضوعیتی نداشته باشد. مزیت حمل و نقل امکان برخورداری همگان از امکانات را به طور یکسال فراهم نموده  و دوری و نزدیکی به اماکن خاص، مانعی برای استفاده از آن اماکن نیست و  این موضوع برای شهرهای بزرگی همچون تهران به خوبی قابل لمس است.
در بحث حمل و نقل برون شهری در مثال ها بیان می شود که مرغ منجمدی که مصرف کننده کویتی امروز مصرف می نماید چند روز قبل در ایرلند از پودر ماهی محصول پرو تغذیه می نموده است بیانگر مزیت حمل و نقل است که تحول و تکامل حمل و نقل ، در سرعت انتقال کالا و سالم رساندن آن به ارمغان آورده است. ضمن اینکه یکی از شاخص هایی که اغلب در مباحث فقر و کاهش آن مطرح است، میزان دستیابی ناچیز به خدمات اجتماعی و فرصت های اقتصادی است. زمانی که دستیابی به بازارها و مراکز کار که افراد را قادر به کسب درآمد می کند، به شدت محدود می شود، مردم دچار فقر و نارضایتی می شوند. علاوه براین در اقتصاد، زیرساخت نامناسب حمل و نقلی منجر به افزایش هزینه حمل و نقل و هزینه تولید خواهد شد. یک مطالعه در هندوستان نشان داد که ۲۰ درصد محصول قارچ تولیدی و ۴۰ درصد سبزیجات و میوه در حد فاصل میان تولید کننده و مصرف کننده نهایی به دلیل شبکه حمل و نقل نامناسب از بین می رود. درنتیجه مردمی که در مناطقی زندگی می کنند که هزینه تولید آنها بالا می باشد، باعث فقرو مهاجرت از منطقه می گردد.
علی ایحال حمل و نقل جاده ای مقوله ای است که کاملاً در کشور خصوصی است و دقیقاً این بخش نمونه بارزی از اصل ۴۴ است. بدین مفهوم که تمامی سرمایه گذاری در این بخش توسط مردم برای مردم صورت گرفته است. بنابراین اینگونه نتیجه می گیریم که دولت بایستی گامهای اصولی برای توسعه حمل و نقل عمومی بردارد. اما یک توصیه  به مردم عزیز اینست که همانگونه که اعتقاد داریم برای اشتغالزایی و حمایت از تولیدات داخلی باید با خرید کالای ایرانی به مبارزه با پدیده قاچاق کالا رفت . برای حضور موفق بخش حمل و نقل عمومی، مردم بایستی ابتدا از وسیله نقلیه شخصی در شرایط خاص استفاده نمایند و ثانیاً از ناوگان عمومی به جای ناوگان شخصی استفاده نمایند تا زمینه جذب سرمایه گذار در این بخش بیش از گذشته فراهم گردد. این اقدام باعث خواهد شد تا کیفیت خدمات حمل و نقل عمومی ارتقاء یابد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود