همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

برنامه حمل و نقل شهری سازمان ملل متحد

موتوریزه شدن سریع و سرمایه گذاری ناکافی در برنامه حمل و نقل شهری در کنار مدیریت عبور و مرور نادرست در کشورهای در حال توسعه، شمار زیادی از تصادفات جاده ای، مرگ و جراحت، آلودگی هوا و فقدان سازندگی اقتصادی را سبب شده است.

بزرگترین مشکل برنامه مدیریت طراحی حمل و نقل شهری سازمان ملل متحد که نام “زیستگاه سازمان ملل” را به خود گرفته است؛ یافتن راههایی برای ارتقاء سازندگی و شرایط پیشرفته زندگی و کار برای جمعیت شهری بوسیله برآوردن صحیح نیاز حمل و نقل، آنهم بگونه ای اقتصادی و با در نظر گرفتن محیط زیست و از نظر اجتماعی پایدار است.

 

سیستمهای پایدار ارتباطات و حمل و نقل

سیستمهای ارتباطات و حمل و نقل، کلید انتقال کالا، مردم، اطلاعات و ایده ها هستند. آنها همچنین کلید دسترسی به بازار، اشتغال، مدارس و سایر تسهیلات اجتماعی؛ چه در شهرها و چه در بین شهرها؛ و در نقاط روستایی و مناطق دور افتاده می باشند. بخش حمل و نقل، مصرف کننده اصلی انرژی غیر تجدید شونده و زمینهای شهری است و در عین حال شریک عمده آلودگی، راهبندان و تصادفات می باشد. سیاست یکپارچه حمل و نقل و کاربرد زمین و برنامه ریزی می تواند آثار منفی سیستمهای حمل و نقل فعلی را کاهش دهد. مردم فقیر، زنان، کودکان، جوانان، سالمندان و معلولین بخاطر کمبود دسترسی و ایمنی، گرانی، و ناکافی بودن سیستم حمل و نقل در معرض آسیب هستند. توسعه در فن آوری ارتباطات می تواند اثر مهمی بر فعالیت اقتصادی و الگوهای اسکان انسانی داشته باشد.

مدیریت حمل و نقل انسانی باید به طریقی صورت پذیرد که دسترسی مناسب به محل کار، ارتباطات اجتماعی و تفریحات را برای همگان بوجود آورد و در راه فعالیتهای اقتصادی مهمی از قبیل تامین غذا و دیگر مواد ضروری زندگی تسهیلات ایجاد کند. این امور همزمان با کاهش اثرات منفی حمل و نقل بر زندگی مردم تحقق خواهد یافت.

اولویتهای سیستم حمل و نقل باید به کاهش رفت و آمد غیر ضروری، سیاستهای ارتباطات، توسعه راهبردهای حمل و نقلی که بر گزینه های دیگری غیر از خودرو تاکید می ورزند، افزایش گزینه های سوخت و وسایل نقلیه، ارتقاء عملکرد محیطی حمل و نقل موجود و بالاخره نرخ گذاری مناسب و سایر سیاستها و قوانین اختصاص یابد.

حمل و نقل غیر موتوری یکی از اشکال عمده حمل و نقل است؛ بخصوص برای طبقه کم درآمد، آسیب پذیر و محروم جامعه. یک برآورد ساختاری برای مقابله با انزوای اقتصادی این طبقه، ایجاد امکانات حمل و نقل بوسیله وسایل ارزان قیمت و با مصرف کم انرژی برای آنها می باشد.

 

به منظور دستیابی به حمل و نقل پایدار در مناطق سکونت انسانی، دولتها با همکاری بخش خصوصی و دیگر گروههای علاقه مند باید اقدامات زیر را انجام دهند:

۱) حمایت از راهبرد حمل و نقل یکپارچه ای که تمام گزینه های مدیریتی و فنی را شامل شود و توجه کافی به نیاز کلیه اقشار جامعه؛ مخصوصا کسانی که بخاطر معلولیت، سن، فقر و یا عوامل دیگر در تنگنا قرار دارند؛ بنماید.

۲) هماهنگ نمودن برنامه های حمل و نقل و کاربری زمینها به منظور تشویق الگوهای اسکان وسیع که دسترسی به الزامات اساسی همچون کارگاه، مدرسه، مرکز بهداشت، عبادتگاه، کالاها و خدمات و در نتیجه کاهش نیاز به رفت و آمد را میسر می سازد.

۳) ترغیب استفاده از ترکیب کارآمدی از اشکال حمل و نقل، شامل پیاده روی، دوچرخه سواری و وسایل عمومی و شخصی از طریق نرخ گذاری مناسب، سیاست زیستگاههای وسیع و سیستمهای نظارتی.

۴) ارتقاء و بکارگیری موارد بازدارنده که تمایل به افزایش استفاده از وسایل موتوری شخصی را کاهش می دهد و در پی آن راهبندان های طولانی که اثری جز تخریب محیط زیست، جامعه و اقتصاد را در بر نخواهند داشت؛ از بین می روند. این کار از طریق نرخ گذاری، قوانین رانندگی، ایجاد پارکینگ و روشهای کاهش ترافیک و بوسیله تدارک ویا تشویق گزینه های حمل و نقل موثرتر، بخصوص در مناطق پرازدحام صورت خواهد پذیرفت.

۵) تهیه و یا ارتقاء یک سیستم ارتباطی و حمل و نقل عمومی سازگار با محیط زیست، همیشه در دسترس، مقرون به صرفه و کارآمد بوسیله دادن اولویت به وسایل جمعی با ظرفیت حمل مسافر کافی که برآورنده نیاز اولیه مردم و رفت و آمد شهری باشد.

۶) ارتقاء و تقویت فن آوریهای کم صدا، کارآمد و بدون آلودگی از جمله، موتورهای کم مصرف و سوخت بدون آلودگی و فاقد آثار مخرب بر اتمسفر.

۷) تشویق و ارتقاء دسترسی عمومی به خدمات اطلاع رسانی الکترونیکی

 

منبع: نوشته شده توسط مرتضی دین پناه

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...