همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

چرا بازار تبریز جایزه‌ی معماری گرفت؟

داور دوره‌ی پیشین جایزه‌ی «آقاخان» گفت: انتخاب بازار تاریخی تبریز به‌عنوان یکی از برگزیدگان این جایزه‌ در سال ۲۰۱۳ میلادی، به‌دلیل بومی و محلی بودن پروژه‌ی مرمت این بازار بود و این‌که مردم تبریز خودشان این پروژه را اجرا کردند.

بازار تاریخی تبریز که بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان و نخستین بازار ثبت‌شده در فهرست آثار جهانی است، در کنار چهار اثر دیگر از کشورهای مراکش، فلسطین، سودان و اتریش توانست این جایزه‌ی معماری را کسب کند. پس از آن‌که دو روز پیش، بازار تبریز به‌عنوان یکی از برگزیدگان معرفی شد، محمد بهشتی – معمار و مشاور ارشد رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری – جایزه‌ی ۲۰۰هزار دلاری آن را در لیسبون – پایتخت پرتغال – گرفت.
فریار جواهریان – معمار – که به‌دلیل پیشنهاد کردن پروژه‌هایی از ایران به موسسه‌ی آقاخان و همچنین حضور در میان داوران این جایزه در سال ۲۰۱۰ میلادی با این موضوع آشنایی دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: بازار تبریز به‌دلیل ثبت جهانی بودن و همچنین اجرای خوبی که تبریزی‌ها در این پروژه داشتند، امسال برگزیده شد.
او ادامه داد: معمار و دست‌اندرکاران پروژه‌ی برگزیده، این جایزه را دریافت می‌کنند و درباره‌ی بازار تبریز هم بعد از بازگشت محمد بهشتی از پرتغال، باید دید این جایزه به چه کسی یا کسانی می‌رسد.
جواهریان که سال گذشته پروژه‌ی «عودلاجان» در بازار تهران را به موسسه‌ی آقاخان پیشنهاد کرد، درباره‌ی نحوه‌ی پیشنهاد و انتخاب برگزیدگان، توضیح داد: موسسه‌ی آقاخان در هر کشور، افرادی را به‌عنوان «معرف» دارد که آن‌ها به‌شکل داوطلبانه کار می‌کنند و پروژه‌هایی را به بنیاد پیشنهاد می‌کنند. بعد از ارائه شدن نقشه‌ها، عکس‌ها و جزییات هر پروژه که بسیار پیچیده نیز است، بازرسانی از طرف موسسه‌ی مرکزی به کشورها می‌روند و پروژه‌های پیشنهادشده را بررسی و با معماران و بهره‌برداران صحبت می‌کنند تا مشخص شود که آنچه در پروژه‌ها داده شده، دقیق است یا خیر.
او بیان کرد: هدف این جایزه‌، پیشبرد معیارهای جهانی در جوامع اسلامی است، البته این هدف به این معنی نیست که پروژه‌های پیشنهادی حتما باید در کشوری مسلمان باشند، بلکه ممکن است مسجدی در اتریش یا قبرستانی در آلمان باشد، مهم این است که بهره‌بردار از آن مکان، مسلمان باشد.
وی درباره‌ی معیارها برای اعطای این جایزه نیز گفت: ملاحظات متعددی مانند شرایط محیط زیستی، اجتماعی، کیفیت کار و معماری مناسب برای تشخیص پروژه‌ی برتر درنظر گرفته می‌شوند. به‌عنوان مثال، در دوره‌های پیشین، مسجد بزرگی در بنگلادش که مدرن هم بود، انتخاب نشد چون برخی مشکلات اخلاقی پیش آمد و این جایزه تأکید دارد که معیارهای اخلاقی باید رعایت شوند یا مسجد «ابن طلوع» در قاهره مرمتی عالی داشت، اما جایزه را نگرفت، چون پیمانکار آن در زندان بود.
شبکه‌ی توسعه‌ی آقاخان (AKDN) موسسه‌ای شامل ده‌ها آژانس است که فعالیت‌های بشردوستانه در کشورهای فقیر و در حال توسعه انجام می‌دهند. این مرکز، هر سه سال یک‌بار جایزه‌ای را به یک یا چند معمار زنده در دنیا می‌دهد. اعطای این جایزه از سال ۱۹۷۷ میلادی پایه‌گذاری شده است و از نظر مالی، برترین جایزه‌ی در جهان است که ارزش آن به یک‌میلیون دلار می‌رسد.
بازار تاریخی تبریز با مساحتی حدود یک کیلومترمربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده در جهان است. بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹ به‌عنوان نخستین بازار در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. این بازار از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل شده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...