همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

سهم کاندیداها از فضاهای تبلیغات محیطی در انتخابات چقدر است؟

کرم ابریشمی پیله می‌شود و اندکی بعد پروانه؛ این تصویر را پایتخت‌نشینان این روزها در بنرهای تبلیغاتی سطح شهر بسیار دیده‌اند. تصویری که این عبارت با خط درشت در کنار آن درج شده است: «تغییر یک فرصت است، نه یک تهدید».

تکرار واژه «تغییر» در بنرهای تبلیغاتی سطح شهر، درست در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری، شائبه تبلیغات غیرمستقیم را برای برخی از شهروندان به‌وجود آورده؛ تا جایی که مهدی چمران رییس شورای شهر تهران هم به مردم و اصحاب رسانه حق می‌دهد که از دیدن این قبیل پیام‌های فرهنگی بر در و دیوار شهر با محتوای تغییر، دچار شائبه شوند.

برابر مصوبه شورای شهر تهران، ۳۰ درصد از فضاهای تبلیغات محیطی شهر باید به پیام‌های فرهنگی اختصاص یابد. در همین راستا شهرداری تهران هم بر بسیاری از عرشه پل‌ها و تابلوهای بزرگراه‌ها و سایر فضاهای تبلیغات محیطی، بنرهایی با محتوای پیام فرهنگی نصب کرده است؛ کاری که البته امری پسندیده است.

اما واژه «تغییر»‌ که در چند نمونه از این بنرها آمده و از هر یک به تعداد قابل توجهی در سرتا سر شهر نصب شده است، شاید به نوعی یادآور شعار یکی از کاندیداهای انتخاباتی در سال ۸۸، شعار انتخاباتی باراک اوباما در دوره نخست ریاست‌جمهوری‌اش در امریکا و شعار انتخاباتی چندین رییس‌جمهور دیگر در اقصی‌نقاط جهان باشد.

شاید هم قرار گرفتن در ایام منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا موجب شده که تکرار این واژه و عباراتی با محتوای ضرورت تغییر، شائبه تبلیغ و ضدتبلیغ انتخاباتی زودهنگام و غیرمستقیم را برای برخی از مردم ایجاد کند. اما به هر حال هنگامی که یک مجموعه که مدیریت فضاهای تبلیغاتی شهر را در اختیار دارد، افکار عمومی حق دارند در آستانه انتخابات عملکرد این مجموعه را بیش از پیش زیر ذره‌بین قرار دهند تا از شرایط برابر تبلیغات اطمینان حاصل کنند.

مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران  با اشاره به درخواست شورا از شهرداری برای برنامه‌ریزی در زمینه تبلیغات انتخاباتی، اظهار کرد: شهرداری باید در اسرع وقت برنامه‌ریزی برای چگونگی تبلیغات انتخاباتی را به شورای شهر ارائه کند تا مشخص شود که چگونه شرایط مساوی برای تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: در سال ۸۴ هم که احمدی‌نژاد به عنوان شهردار وقت تهران، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده بود، جلسه‌ای با دست‌اندرکاران شهرداری برگزار و به مدیران شهری توصیه کردم که نباید هیچ دخالت مستقیمی در تبلیغات انتخاباتی داشته باشند، اکنون هم باید بنده یا شهردار تهران چنین جلسه‌ای را ترتیب دهیم.

چمران در واکنش به اظهارات خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه بنرهایی با محتوای «تغییر» توسط شهرداری در سطح شهر نصب شده که می‌تواند شائبه انتخاباتی را به‌وجود بیاورد، گفت: راست می‌گویید! حق با شماست! باید هر چه زودتر از مجموعه مدیران شهرداری دعوت کنیم و این موضوع را به آنها گوشزد کنیم تا شائبه‌های این‌چنینی به‌ وجود نیاید.

رییس شورای شهر تهران که با وجود ثبت‌نام در انتخابات شوراها، از او هم به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری یاد می‌شود، خاطرنشان کرد: این قبیل اقدامات به ضررشهرداری تمام می‌شود. اخیرا در یکی از سالن‌ها نشستی برگزار کردیم که مردم از ریخت‌وپاش‌های برنامه روز گذشته شهرداری در آن سالن انتقاد داشتند. مردم همه چیز را می‌بینند.

وی افزود: ما توصیه‌هایی کرده‌ایم، اما قطعا کار نظارتی خود را به عنوان نمایندگان مردم در شورای شهر به دقت انجام خواهیم داد و بر فضاهایی که به انتشار پیام‌های فرهنگی اختصاص دارد نیز، نظارت می‌کنیم.

منبع ایسنا

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

خلاصه مقالات اولین همایش ملی مصالح،شهر،معماری

خلاصه مقالات اولین همایش ملی مصالح،شهر،معماری

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است خلاصه مقالات اولین همایش ملی مصالح،شهر،معماری        لینک دانلود مستقیم کتاب خلاصه مقالات اولین همایش ملی مصالح،شهر،معماری
شهر از دیدگاه کوین لینچ

شهر از دیدگاه کوین لینچ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نسرین ریاحی پور عکس از : مسعود خلج زاده  کالبد شهر به مثابه ی محیط زندگی انسان تاثیر ژرفی بر هویت فرد دارد . احساسات ...
شهر آرمانی الکترونیک

شهر آرمانی الکترونیک

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ویلیام جی. میچل برگردان مینوش صدوقیان‌زاده اقتصاد شبکه‌ای و جامعه‌ی هوشمند به چه نوع ساختمان‌هایی نیاز دارند؟ این ساختمان‌ها چگونه باید در شهر قرار گیرند؟ ...
بدن ها و شهر

بدن ها و شهر

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است علیرضا امیری شهر در خدمت بدنها یا بدنها در خدمت شهر؟رنگاآمیزی بدنها در شهر ، نقطه کور مشاهده است . چشم اندازی که از خیابانهای ...
کتاب شهر، حمل‌ونقل و زندگی روزمره

کتاب شهر، حمل‌ونقل و زندگی روزمره

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فاضلی،محمد،۱۳۹۳، شهر، حمل و نقل و زندگی روز مره، تهران: تیسا،چاپ اول، ۳۶۷ صفحه شکل‌گیری و کنار هم قرارگرفتن مقالاتی که در این مجموعه گرد ...
شهر فشرده و عمودی

شهر فشرده و عمودی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است آرش بصیرت مسئله فشردگی و رشد عمودی، در بلندای تاریخ، همیشه مشغله معماران و شهرسازان بوده است، برج بابل تبلور فیزیکی چنین ایده ایست. مروری ...