شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

معماری کهن ایرانی ضرورت شهرسازی

شهرساز و نظریه پرداز معماری ایران گفت: معماری امروز ایران اسلامی باید برگرفته از اصالت های ایرانی و اسلامی باشد و بازگشت به معماری کهن ایرانی در شرایط کنونی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

مراسم گرامیداشت روز “معمار ایرانی، هنر ایرانی، مکتب ایرانی” و نکوداشت مقام شیخ بهایی در قزوین، توسط انجمن صنفی مهندسین معمار استان و با حضور معماران و هنرمندان مطرح کشور، معاونان عمرانی و توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، دیگر مدیران و مهندسان معمار در سالن آمفی تئاتر شهید رجایی تربیت معلم قزوین برگزار شد. شهاب کاتوزیان در این مراسم گفت: اصولا معماری و شهر جزو لاینفک یکدیگر هستند و اگر از یکدیگر جدا شوند دیگر کاربردی نخواهند داشت.

مدرس دانشگاه های تهران و رم یادآور شد: هر شهر از لایه های مختلف تشکیل شده و معماران باید به لایه های تاریخی شهر مانند شهرهای پکن و رم که دارای معماری زنده و هماهنگی هستند توجه کنند.

کاتوزیان با تأکید بر اینکه شناخت شهر اولین وظیفه ای است که برای هر معمار تعریف می شود عنوان کرد: اگر اطلاعات پیرامونی افزایش یافته و نیاز مخاطب و مردم جامعه شناسایی شود مهندس معمار توانسته مرحله ابتدایی و مهم کار خود را به درستی انجام داده و پس از آن کار طراحی و ساخت بناهای هماهنگ و ایده آل را در دستورکار قرار دهد. وی افزود: معماری امروز ایران و به خصوص شهر قزوین باید از یک تئوری مناسب و برگرفته از اصالت های ایرانی و اسلامی باشد.

این شهرساز و نظریه پرداز گفت: بی اعتنایی به مدرنیته و ساختمان هایی که در عصرجدید در دنیا ساخته می شود را منطقی نمی دانیم ولی توجه همه جانبه به این حوزه نیز موجب فراموشی فرهنگ و تاریخ متمدن ایرانی خواهد شد. کاتوزیان افزود: متأسفانه ساخت یکسری بناهای نامفهوم و مغشوش در دستور کار معماران قرار گرفته که هیچ گونه ارتباطی با شهر و مفهوم جامعه شهرنشینی ندارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به تاریخ و تمدن شهر قزوین و پایتختی آن در عهد صفوی اظهارداشت: آثار بی نظیری در این شهر با پیشینه چندهزار ساله مشاهده می شود که نشان می دهد هنر معماری در بین مردمان در خاک آرمیده این خطه، از جایگاه والایی برخوردار بوده است.

وی ساخت بناهای جدید، برج ها و آسمان خراش ها در مجاورت بافت کهن هر شهر را موجب آسیب رساندن به تمدن و تاریخ آن شهر دانست و گفت: متأسفانه این روند مأیوس کننده در برخی شهر های تاریخی مشاهده می شود که لازم است مسئولان و متولیان مربوطه برنامه های شهرسازی خود را مورد تجدید نظر قرار دهند.

سراج: ارتباط معماری و موسیقی در بناهای برجای مانده از گذر تاریخ

حسام الدین سراج مهندس معمار و استاد موسیقی ایرانی در این برنامه در باره ارتباط بین معماری و موسیقی گفت: بناها و عمارت های گنبدی شکل و کاشی کاری شده ایرانی و اسلامی نماد کاملی از تلفیق تحسین برانگیز این دو حوزه هستند چراکه با سمع و بصر انسان ارتباط برقرار می کنند.

وی با بیان اینکه معماری مدرن با خط کش، مقیاس و اندازه سروکار دارد افزود: در مقابل، معماری کهن پرگار را نیز به خدمت می گرفته چرا که تنها به اندازه ها توجه نداشته و در نگاه معماران، تناسب عمارت و نما مورد توجه قرار داشته است.

سراج در ادامه ضمن برشماری تفاوت های موسیقی و معماری یادآورشد: معماری، موسیقی مکان و موسیقی، معماری زمان است، معماری فضای مادی و معنوی ایجاد می کند ولی موسیقی تنها به فضای معنوی می پردازد و از سویی معماری ثابت و موسیقی متحرک است.

کرمانیان: ایده پردازی مهمترین وظیفه معماران

علی کرمانیان استاد دانشگاه نیز در موضوعی با عنوان”معماری فراتر از معماری” به بررسی مشکلات معماری معاصر ایران پرداخت. وی با تأکید بر اینکه معماری در کشورهای درحال پیشرفت همچون ایران باید مسیر متعالی تری را طی کند اظهارداشت: معماری دارای ابعاد مختلفی است که اگر تمامی این بخش ها در کنار یکدیگر قرار گیرند معنا و مفهوم واقعی پیدا می کند.

کرمانیان تربیت معماران متخصص و متعهد در کشور را از وظایف خطیر دانشگاه ها برشمرد و افزود: با این اقدام می توان به آینده معماری و شهرسازی امیدوار بود. وی همچنین ایده پردازی را از مهمترین کارهای یک معمار برشمرد.

این استاد دانشگاه سپس بر لزوم توجه به مقاوم سازی ساختمانها در برابر زلزله تأکید کرد و گفت: آگاه سازی مسئولان و مردم و اینکه مرجع و دستگاهی در کشور با اجرای برنامه ها و اقدامات کارسازی مسئولیت گوشزد کردن این امر خطیر را برعهده بگیرد، از ضروریات است.

کرمانی یادآور شد: اگر معتقدیم که حوزه معماری در کشور با مشکل مواجه است باید تلاش خود را دوچندان کنیم و نواقص را به حداقل برسانیم.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

بررسی نقش معماری زیست گرا (بایونیک) در فرم دهی گفتمان جدید معماری

بررسی نقش معماری زیست گرا (بایونیک) در فرم دهی گفتمان جدید معماری

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۰, ۱۳۹۷ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی نقش معماری زیست گرا (بایونیک) در فرم دهی گفتمان جدید معماری
آسایش حرارتی و صرفه جویی انرژي

آسایش حرارتی و صرفه جویی انرژی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است آسایش حرارتی و صرفه جویی انرژی
صرفه جویی انرژي در ساختمان اداري و تحلیل بستر طراحی از روش EIA

صرفه جویی انرژی در ساختمان اداری و تحلیل بستر طراحی از روش EIA

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است صرفه جویی انرژی در ساختمان اداری و تحلیل بستر طراحی از روش EIA
تاثیر بام و پوسته بر روي عملکرد حرارتی

تاثیر بام و پوسته بر روی عملکرد حرارتی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تاثیر بام و پوسته بر روی عملکرد حرارتی
بررسي عملكرد نماهاي متحرك هوشمند در ساختمان ها

بررسی عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها
ارزیابی ارتباط معنایی میان کالبد و رمزپردازی معنوی در بناهای تاریخی ایرانی دوره اسلامی

ارزیابی ارتباط معنایی میان کالبد و رمزپردازی معنوی در بناهای تاریخی ایرانی دوره اسلامی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ارزیابی ارتباط معنایی میان کالبد و رمزپردازی معنوی در بناهای تاریخی ایرانی دوره اسلامی