همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

بافت های تاریخی نیاز به شهردار دارند

تشکیل شهرداری بافت های تاریخی در جهت حفظ، نگهداری و مدیریت واحد بر این پهنه­ ها انجام خواهد شد تا جلوه های تاریخی و گردشگری تهران هم به چشم بیایند و هم برای نگهداری آنها مدیریت واحدی تصمیم گیری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر،احمد حکیمی­ پور رییس کمیته میراث فرهنگی و بافت های فرسوده در جلسه این کمیته که به بررسی چگونگی ساماندهی خیابان ها و معابر تاریخی در مناطق ۱۲ و ۱۱ شهرداری تهران اختصاص داشت، با تاکید بر اینکه آیین نامه انتخاب “شهرداری بافت های تاریخی” در دوره های گذشته شورا تدوین شده است گفت: آیین نامه شهرداری بافت ها ی تاریخی در دوره های گذشته شورا تهیه و تدوین شده است، اما به مرحله اجرایی در نیامده است، امیدواریم که در این دوره از شورا بتوانیم، با راه اندازی دبیر خانه ایی برا یاین موضوع،  این طرح را مصوب و اجرایی کنیم.

وی افزود: تشکیل شهرداری بافت های تاریخی در جهت حفظ، نگهداری و مدیریت واحد بر این پهنه­ها انجام خواهد شد تا جلوه های تاریخی و گردشگری تهران هم به چشم بیایند و هم برای نگهداری آنها مدیریت واحدی تصمیم گیری کنند.

حکیمی پور خاطر نشان کرد: بافت های تاریخی تهران تنها به یک یا دو منطقه اختصاص پیدا نمی کند، به دلیل این پراکندگی، تصمیم گیری بر وضعیت آنها نیاز به یک مدیریت واحد دارد که این امر هم با تشکیل شهرداری بافت های تاریخی امکان پذیر خواهد شد.

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا خاطر نشان کرد: در نظر داریم پتانسیل های گردشگری تهران را احیاء و بازسازی کنیم، تهران تنها آلودگی هوا و صوت ندارد. در تهران زیبایی هایی طبیعی و تاریخی وجود دارد که در بی توجهی مسئولان در حال تخریب و دفن شدن هستند.

وی همچنین به وجود مصوبات و تکالیفی برای ساماندهی بافت های تاریخی شهر تهران اشاره کرد و افزود: با وجودی که شورای شهر تهران دوره دوم و سوم مصوبات و اسناد ساماندهی بسیار مهمی را در این زمینه داشته است اما موضوع ساماندهی بافت های تاریخی، خیابان ها و معابر جدی پیگیری نشده است.

حکیمی پور تاکید کرد که کمیته میراث فرهنگی شورا به دنبال به هم پیوستگی سازمان ها و نهادهای مرتبط با ساماندهی بافت های تاریخی است.

رجب علی خسروآبادی مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران نیز اعلام آمادگی همکاری با مدیریت شهری اظهار داشت: طی سال های گذشته بسیاری از موضوعات مرتبط با ساماندهی بافت های تاریخی مقفول مانده بود که با تشکیل دو کمیته فنی و شورای فنی در میراث فرهنگی استان امیدواریم بسیاری از کارهای بر زمین مانده را اجرا کنیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: یکی از اقداماتی که میراث فرهنگی استان در پی عملیاتی کردن آن است، بحث تشکیل شورای ثبت حریم قاعده مند آثار تاریخی است.

خسرو آبادی تاکید کرد که قوانین در حوزه میراث فرهنگی  و آثار تاریخی به شیوه بخشی نگری اجرایی نخواهد شد بلکه نیاز به همگرایی و همدلی در این راستا وجود دارد.

در پایان این جلسه مقرر شد با کمیته بافت های تاریخی در شهرداری های مناطق فعال شوند، همچنین طرحی برای نحوه مدیریت، بهره برداری و تملک بناها و آثار تاریخی تهیه و تدوین شود و برای تصویب نهایی به صحن شورا ارائه شود.

همچنین با تشکیل دبیرخانه شهرداری بافت های تاریخی، موجودیت این شهردار تعیین تکلیف شود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | تیر ۱۸, ۱۳۹۶

  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی) به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، این کتاب که در زمینه‌ی برنامه‌ریزی منطقه‌ای و مسائل آن به نگارش درآمده است، به تئوری‌های منطقه‌ی خلاق و چگونگی کاربست آنها در ساحت عمل نگاهی تازه و متفاوت افکنده است. نویسنده در فصل نخست به ارائه تبیینی دقیق از مفاهیم و تئوری‌های منطقه خلاق می‌پردازد و در فصل دو، ضمن بیان دیدگاه‌های اندیشمندان مطرح حوزه پایداری، این مفهوم را در ارتباط با محیط‌زیست مورد بحث و بررسی قرار می‌‌دهد.فصل سوم و پایانی کتاب نیزبه نحوه عینی‌سازی این نظریات و مفاهیم در مطالعه…

  فایل
  دانلود
 • کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۵

  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی

  فایل
  دانلود
 • کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۰, ۱۳۹۴

  کتاب نمونه ای از طراحی شهری

  فایل
  دانلود
 • کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۳, ۱۳۹۴

  کتاب خوشه ها و جهانی شدن - توسعه شهری و اقتصاد منطقه ای - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب خوشه ها و جهانی شدن - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب فضاهای امید
  کتاب فضاهای امید
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۲, ۱۳۹۴

  کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب دلیل طراحی شهر
  کتاب دلیل طراحی شهر
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۱, ۱۳۹۴

  کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود