شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

تدوین اسناد شهری بر پایه سند ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های اصلی ادارت کل راه و شهرسازی در سال آینده تدوین اسناد شهری بر پایه سند ملی است، گفت: باید شهرداری‌های سراسر کشور در امر بازآفرینی بافت‌های نابسامان شهری محور قرار گیرند.

محمد سعید ایزدی با بیان اینکه بستر های لازم برای بازآفرینی محلات هدف فراهم شده است، گفت: خوشبختانه فضای همکاری با سازمان‌های نوسازی شهری بوجود آمده است و این امر می‌تواند نقطه عطفی در بهسازی و نوسازی بافت‌های هدف به شمار رود.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران خواستار همکاری و مشارکت بیشتر شهرداری‌های سراسر کشور در باز آفرینی شهری بافت‌های هدف شد و افزود: باید نقش و جایگاه دولت و شهرداری در عرصه بازآفرینی محلات هدف مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه تغییر روحیه و ماهیت برنامه‌ها از توجهات کالبدی صرف به فضای اجتماعی و غیر کالبدی و توجه به کیفیت ساخت و ساز از موضوعات در دستور کار است، بیان کرد: بی توجهی به کیفیت و غفلت به ساختارهای کیفی باعث شده در بسیاری از ساخت و ساز های شهری شاهد تولید بافت‌های نابسامان و ناکارآمد جدید باشیم.

ایزدی توجه به مقوله کیفیت در ساخت و سازها را یکی از ماموریت‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی دانست و گفت: شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با ابزارهایی مانند مذاکره با سازمان نظام مهندسی و ایجاد یک فضای کنترل و همچنین از طریق تعریف کارگروه‌ها برای تهیه دستورالعمل و ضوابط راهنما کوشیده تا موضوع کیفیت را عملیاتی کند.

وی با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های اصلی ادارت کل راه و شهرسازی در سال آینده تدوین اسناد شهری بر پایه سند ملی است، افزود: امیدواریم در سال آینده هماهنگی بیشتری بین دستگاه‌های مدیریت شهری صورت گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید شهرداری‌های سراسر کشور در امر بازآفرینی بافت‌های نابسامان شهری محور قرار گیرند، اظهار داشت: اگر توجه و برنامه‌های دولت در سطح مقیاس محله‌ای تعریف شود، علاوه بر انسجام بیشتر در کارها خدمات به مردم در این مناطق نیز از کیفیت بیشتری پیدا می کند.

ایزدی با اشاره به ساخت ۵ هزار واحد مسکن در محدوده بافت‌های هدف شهر تبریز به عنوان طرح اسکان پایا، گفت: در جمع‌بندی از تجربیات گذشته به این نتیجه رسیدیم که برای رسیدن به یک مفهوم مشارکت واقعی لازم است نقش گروه‌های مختلف در مدیریت شهری بطور روشن در یک برنامه تعریف شود.

وی با بیان اینکه دولت بجای دخالت مسقیم در بازآفرینی شهری بافت‌های هدف، نقش اصلی خود یعنی سیاست گذاری و تسهیل گری و ارائه بسته‌های تشویقی مانند ارایه وام (ودیعه اسکان موقت – وام نوسازی) کمک به راه اندازی دفاتر تسهیل‌گری در محلات هدف، اطلاع رسانی دقیق و شفاف را ایفا کند.

شهرداری‌ها با ارائه بسته‌های تشویقی مانند تخفیفات در عوارض و تراکم نفش مهمی در بهسازی محلات هدف دارند، اظهار داشت: شهرداریها علاوه بر هدایت دفاتر تسهیل گری می‌توانند با کمک دستگاه‌های مدیریت شهری زیر ساخت‌ها و توسعه خدمات شهری لازم را در مناطق هدف بازآفرینی شهری فراهم کند.

وی نقش استانداران و معاونت‌های عمرانی استان‌ها را در بازآفرینی بافت‌های هدف عمران و بهسازی بسیار مهم خواند و گفت: استانداران و معاونت های عمرانی در استانها باهماهنگی بین دستگاه‌های مدیریت شهری می‌توانند بهسازی و نوسازی بافت‌های نابسامان شهری را در اولویت اقدامات قرار دهند.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود