شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Soroush: @shahrsazi0nline
 • instagram : shahrsazionline.ir
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

علت پایداری سازه های باستانی

پروفسور ادوارد بلکلی استاد دانشگاه سیدنی استرالیا گفت: علت دوام سازه های قدیمی چندین هزار ساله باید توسط محققان و پژوهشگران مورد مطالعه و بررسی بیشتری قرار گیرد.

پروفسور ادوارد بلکلی ظهر سه شنبه در مراسم افتتاحیه نخستین همایش بین المللی عمران شهری که در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، از وجود تعداد جوانان زیادی در سالن همایش ابراز خوشحالی کرد و گفت: وجود این جوانان در رابطه با مسائل و موضوعاتی که مطرح می شود بسیار مفید و موثر خواهد بود.

وی دو کلمه پایداری و خسارت را بسیار حائز اهمیت خواند و عنوان کرد: در طول سالیان گذشته وجود نمادهای باستانی در هر شهری موجب پیشرفت و بزرگ ترشدن و پایداری شهرها شدند.

وی اظهار داشت: امروزه همه‌ ما به عنوان شهروند در حال مچاله شدن در ساختار متراکم شهری هستیم که این باعث افزایش خسارت ناشی از زلزله می شود. استاد دانشگاه سیدنی استرالیا ادامه داد: چین خوردگی و فشردگی شهرسازی باعث خسارت های جبران ناپذیری می شود که این امر خراب شدن سرمایه های گذشته و ناقص ساختن پل های آینده را نیز به دنبال دارد.

بلکلی افزود: شهری در کامبوج وجود دارد که با توجه به اینکه بسیار شکننده است با دارا بودن سیستم های آبرسانی پیشرفته که یکی از بهترین مدل های انتقال مواد به شهر است و سایر موارد توانسته ثبات خود را حفظ کند. وی عنوان کرد: اگر شهرها در مکان ها و جاهای مناسبی ساخته نشوند در هنگام وقوع بلاهای طبیعی خسارت های زیادی ایجاد می شود.

وی با بیان سوالی مبنی بر اینکه علت پایداری شهرهایی دارای قدمت بیش از دو هزار سال و وجود وقوع بلاهای طبیعی تاکنون چه بوده است؟، اظهار داشت: امروزه با توجه به امکانات و دانش علمی هنوز نتوانسته ایم پایداری را ایجاد کنیم.

استاد دانشگاه سیدنی استرالیا عنوان کرد: بناها و معماری های گذشته باید مورد توجه و اهمیت بیشتری قرار گیرد و محققان و پژوهشگران باید به این مهم بیشتر بپردازند. بلکلی ادامه داد: باید به دانشجویان معماری آموزش دهیم که چطور سازه های قدیمی را مورد بررسی قرار دهند تا علت دوام آنها تاکنون را مطالعه کنند.

وی با بیان اینکه تغییرات آب و هوایی و روند جریان آب نیز قادر به نابود کردن یک شهر هست، افزود: لذا شهرهایی که در این گونه اقلیم هایی ساخته می شوند باید به گونه ای ساخته شوند که در زمان حادثه کمترین خسارت را ببینند.

وی یادآورشد: خسارت ناشی از بلایای طبیعی تنها به این دلیل اتفاق افتاده که عده ای نتوانتسند تخیمن بزنند شهر کجا باید ساخته شود. وی عنوان کرد: بعد از سال ها اکنون مسئولان تمامی کشورها به این نتیجه رسیده اند که انجام ساخت و ساز شهری باید در جای مناسبی صورت گیرد.

استاد دانشگاه سیدنی استرالیا افزود: تغییرات آب وهوایی در نیوزیلند، نیویورک و ژاپن خسارت ها و فاجعه های بزرگی را ایجاد کرد به دلیل اینکه مکان ها و روش های ساخت در آنها اصولی نبود. بلکلی عنوان کرد: باید از ساختن شهرهای کوچک شروع و بعد تبدیل به شهر بزرگ پایداری کنیم و با توجه به این راهکار می توان کیفیت سطح زندگی مردم را ارتقا دهیم.

وی اظهار داشت: زمانی که ساختمانی پایه ای و اصولی ساخته شود در زمان بحرانی مانند زلزله کمترین میزان خسارت ایجاد خواهد شد. وی با بیان اینکه هر چقدر ساختمانی بلندتر باشد نشان از ذکاوت معماران و مهندسان آن است اعلام کرد: امروزه آسمان خراش های موجود در کشورهای مختلف با نگاهی به نوع معماری گذشته ساخته شدند تا پایدار بمانند.

استاد دانشگاه سیدنی استرالیا بر در نظر گرفتن معیارهای شهری در ساخت و سازها تاکید کرد و افزود: جوانان و معماران امروز وظیفه حفظ سرمایه های اصلی مملکت خود را دارند. نخستین همایش بین المللی عمران شهری با نگرش فناوری های نوین از امروز به مدت سه روز در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج ادامه خواهد داشت.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۶, ۱۳۹۵

  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی

  فایل
  دانلود
 • کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۱۹, ۱۳۹۴

  کتاب نمونه ای از طراحی شهری

  فایل
  دانلود
 • کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۳, ۱۳۹۴

  کتاب خوشه ها و جهانی شدن - توسعه شهری و اقتصاد منطقه ای - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب خوشه ها و جهانی شدن - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب فضاهای امید
  کتاب فضاهای امید
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۲, ۱۳۹۴

  کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب دلیل طراحی شهر
  کتاب دلیل طراحی شهر
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۱, ۱۳۹۴

  کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی
  کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۰, ۱۳۹۴

  کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود