همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

طولانی ترین مسیرهای حمل و نقل جهان

کشورهای ارمنستان و سوئیس به واسطه ساخت و راه اندازی دو خط از طولانی ترین مسیرهای حمل و نقل جهان، طولانی ترین تونل خط راه آهن و طولانی ترین تله کابین جهان رکوردهای پیشین دیگر کشورها را شکستند.

طی روزهای گذشته جهان شاهد راه اندازی دو نمونه از طولانی ترین و عظیم ترین خطوط حمل و نقلی در دو کشور متفاوت بوده است. ارمنستان و سوئیس که هر یک با افتتاح طولانی ترین خط تله کابین جهان و بزرگترین و طولانی ترین تونل جهان نامهای خود را بر سر زبانها انداخته اند.
طولانی ترین تونل خط راه آهن جهان که در زیر رشته کوه آلپ در سوئیس حفر شده است، مسیر ممتد راه آهن قطار سریع السیر شمالی و جنوبی اروپا را به یکدیگر متصل خواهد کرد. از زمان آغاز پروژه حفر این تونل بزرگ در ۱۵ سال پیش، هشت نفر از دو هزار و ۵۰۰ کارگر این پروژه حین حفاری ۱۳ میلیون متر مکعب صخره در شرایط مرطوب و گرم اعماق زمین جان خود را از دست داده اند.
تونل گوتارد با طولی برابر ۵۷ کیلومتر می تواند رکورد ۵۳٫۸ کیلومتری تونل خط راه آهنی اتصال دهنده دو جزیره هونشو و هوکایدو ژاپن و همچنین رکورد طولانی ترین تونل جاده ای جهان در نروژ با ۲۴٫۵ کیلومتر طول را بشکند.
این پروژه هفت میلیارد یورویی با هدف برطرف کردن انسداد یکی از اصلی ترین مسیرهای تجاری شمال به جنوب میان آلمان و ایتالیا اجرا شده است. عبور از این تونل می تواند در حدود یک ساعت از زمان سفرهای قطاری را کاهش داده و میزان استفاده از خودروهای آلوده را در میان جاده های کوهستانی سوئیس کاهش دهد. تونل گوتارد در سال ۲۰۱۷ به بهره برداری نهایی رسیده و عبور و مرور در آن امکان پذیر خواهد شد.
پس از بهره برداری، روزانه در حدود ۳۰۰ قطار می توانند از میان دو خط ریل این تونل بزرگ با سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت عبور کنند.
در سویی دیگر از جهان، یعنی در خاورمیانه و در نزدیکی ایران نیز طولانی ترین خط تله کابین جهان راه اندازی شده است. این خط ۵٫۷ کیلومتری از فراز صومعه باستانی “تاتو” کشور ارمنستان عبور می کند.
سرژ سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان اولین مسافر طولانی ترین تله کابین جهان بوده است، خطی که می تواند دسترسی به صومعه تاتو، یکی از مهمترین مراکز مذهبی کشور ارمنستان و اصلی ترین جاذبه توریستی این کشور را تسهیل کند.
راه اندازی این خط تله کابین هزینه ای در حدود ۱۸ میلیون دلار در برداشته که بیشترین بخش آن توسط کمکهای مالی از جانب بخشهای خصوصی تامین شده است. این خط از روستای “هالیدروز” در نزدیکی آزادراهی در ایروان آغاز شده و تا روستای تاتو امتداد پیدا می کند.
سرعت حرکت کابینها ۳۷ کیلومتر بر ساعت بوده و با این سرعت سفری یک طرفه ۱۱ دقیقه به طول خواهد انجامید. در مرتفع ترین موقعیت ممکن نیز فاصله کابینها از سطح زمین ۳۲۰ متر خواهد بود. در این خط دو کابین ۲۵ نفره حرکت خواهند کرد که استفاده از آنها برای بومیان منطقه رایگان خواهد بود.
بر اساس گزارش AFP، راه اندازی این خط تله کابین بخشی از پروژه ای ۵۰ میلیون دلاری با هدف توسعه صنعت توریسم در روستای تاتو و مناطق اطراف آن بوده است. این منطقه یکی از ۱۵ منطقه باستانی از قلمرو سلطنت ارمنستان به شمار می رفته است. پیش از این خط تله کابین، تله کابین ساندیا پیک در نیو مکزیکوی آمریکا با طول ۴٫۳ کیلومتر عنوان طولانی ترین تله کابین جهان را به خود اختصاص داده بود.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

نگاهی به کیفیت زندگی شهری در ایران و جهان

نگاهی به کیفیت زندگی شهری در ایران و جهان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۲۸, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است سالار کاشانی رشد شهری در قرن بیستم سهم جمعیت شهرنشین را به شدت افزایش داد و شهرنشینی را به شیوه‌ی غالب زندگی تبدیل کرد. اگرچه ...
سیر رشد جمعیت در ایران و جهان

سیر رشد جمعیت در ایران و جهان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است سیر رشد جمعیت جهان برمبنای بررسی تاریخی جمعیت جهان، حدود ۸-۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح جمعیت جهان بین ۱۰-۵ میلیون نفر (یعنی تنها ...
one script

نیم نگاهی به روند تکامل حمل و نقل در ایران و جهان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۸, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است صنعت امروزی حمل و نقل، فرآیند تکامل تدریجی و تغییرات بنیادی زندگی انسان و دگرگونی‌های اساسی در امر تولید، توزیع، مصرف و پیشرفت‌های فنی است ...
one script

تاریخ شهر و شهرنشینی ایران و جهان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۱, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است قاجاریه•شارمفهوم کهن خود را از دست داده و به شهر تبدیل می شود. تقابل شهر با روستا می شود.•سال۱۱۶۵ شمسی بر مبنای تفکر متمرکز صفوی ...
one script

نگاه کارشناسان به رشد شهر‌نشینی درجهان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۵, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هانک دیتمار در آمریکا، کارشناس حمل‌ونقل است و سرپرستی بنیاد «پرینس برای فضاهای شهری» را به‌عهده دارد. این بنیاد توسط پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا، برای ...
one script

خلاصه وظایف شهرداریها در برخی شهرهای جهان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۵, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است وظایف شهرداریها در جهان در چند دهه اخیر روندی فزاینده داشته و شهرداریها بعنوان نهادهای مدنی، عمومی و محلی دائما وظایف بیشتری را بر عهده ...