همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ضرورت احیای بصری بافت‌های تاریخی

یک کارشناس معماری، گفت: باید به نابسامانی‌های بافت مرکزی شهر زنجان، از جمله میدان انقلاب توجه‌ ویژه شود.

احمد اسدی تصریح کرد: میدان انقلاب و بافت تاریخی اطراف این میدان که با وجود بازار تاریخی زنجان، فضای شهری سنتی و مهم سبزه‌میدان، مسجد جامع، رختشویخانه و عمارت دارایی و ذوالفقاری در کنار یکدیگر سبب شده است که بافت مرکزی زنجان، اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

وی افزود: هم‌اکنون دور میدان انقلاب که بافت تاریخی و نمایی کاملاً تاریخی و یادآور معماری سنتی ایران و زنجان است، با حضور تابلوهای شهری بر روی این بافت تاریخی کاملاً مخدوش و تابلوها و المان‌های بانک‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز تجاری و دیگر اماکن عمومی در آن سبب ضربه‌ی بصری به این بافت شده است.

این کارشناس معماری با اشاره به سابقه‌ی ذهنی مردم زنجان از بافت تاریخی میدان انقلاب، خاطرنشان کرد: بافت تاریخی در میدان انقلاب، سابقه‌ی ذهنی و خاطرات بسیاری در اذهان مردم شهر زنجان ایجاد کرده است که متأسفانه امروز وضعیت مناسبی ندارد و مظاهر معماری مدرن، آن را احاطه کرده‌ و حریم آن مورد تعدی قرار گرفته است که این امر برای هویت تاریخی شهر مناسب نیست، چون بافت تاریخی زنجان از مظاهر هویتی مردم شهر است و نباید به این شدت به حریم این بافت‌ها تجاوز شود.

وی با اشاره به لزوم انجام اقدامات مناسب برای ساماندهی بافت تاریخی شهر زنجان، گفت: مسوولان باید در خصوص ساماندهی و احیای بصری بافت تاریخی در میدان انقلاب اقدامات کنند که متأسفانه کارشناسان و متخصصان معماری و شهرسازی نیز در این خصوص اظهار نظر جدی نکرده‌اند و این در حالی است که متخصصان باید با ارایه راه‌کار عملی نسبت به مشکلات بافت تاریخی، ارایه راه‌کار دهند.

اسدی با اشاره به ظرفیت گردشگری بازار زنجان نیز اظهار کرد: قرار گرفتن بازار تاریخی زنجان در نزدیکی بافت تاریخی، ظرفیت معماری و گردشگری شهر زنجان در بافت مرکزی را سنگین کرده است، اما از این ظرفیت استفاده نشده است که باید با برنامه‌ریزی مدون نسبت به استفاده از ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی بافت تاریخی و بازار زنجان استفاده بهینه شود. وی یادآور شد: چون بخش‌های قدیمی شهرها حامل روح اجتماعی و فرهنگی شهر است، حفظ هویت شهرها که اغلب در مرکز شهر و بافت‌های تاریخی قرار دارند، بهترین روش برای بیان تاریخ و هویت ملی هر شهر است.

منبع: شبکه ملی ساختمان

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)