شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ضوابط حفظ حریم و اراضی مجاور راهها در محدوده‌ قانونی شهرها

به منظور کنترل ساخت و سازهای اطراف جاده‌های بین شهری و کمربندیها که عموماً منجر به‌توسعه بی رویه به سمت جاده‌های مذکور می‌گردد، شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه‌مورخ ۱/۳/۶۸ ضوابط زیر را تصویب نمود:
۱ ـ اراضی واقع در حد فاصل جاده‌های کمربندی و محدوده قانونی شهرها و همچنین تا عمق‌۱۵۰ متر از حد حریم قانونی راه در بر خارجی جاده‌های مذکور چنانچه در خارج از محدوده‌استحفاظی طرحهای مصوب جامع یا هادی واقع شده‌اند به محدوده‌های مذکور اضافه می‌گردندمگر اینکه فاصله کمربندی از محدوده و وسعت اراضی فیمابین به حدی باشد که در طول عمر طرح‌تاثیری در میزان و جهت گسترش شهر نداشته و اجرای مقررات نظارت بر حریم استحفاظی را عملاًغیر ممکن بسازد که تشخیص آن با کمیسیون ماده ۵ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران درشهرهای دارای طرح جامع و مراجع و مقامات مسؤول بررسی و تصویب طرحهای هادی حسب‌مورد خواهد بود.
۲ ـ ایجاد هرگونه ساختمان و تأسیسات تا عمق ۱۵۰ متر، از بر حریم راه در طرفین جاده‌های‌واقع در حریمهای استحفاظی و همچنین ایجاد هر نوع راه دسترسی هم سطح به جاده‌های مذکورممنوع است‌.
۳ ـ احداث هرگونه ساختمان و تأسیسات در طرفین کلیه راههای بین شهری واقع در محدوده‌استحفاظی و حریم شهرها به عمق ۱۵۰ متر مربع از بر حریم قانونی راه و همچنین ایجاد راههای‌دسترسی هم سطح به جاده‌های اصلی ممنوع است مگر در مورد کاربریهای خاص که هم محل‌کاربری و هم راههای دسترسی لازم عیناً در قالب طرحهای مصوب جامع و تفصیلی و هادی ترسیم‌شده یا ضوابط مربوط به آنها تعیین شده باشد.
تبصره ـ تأسیسات لازم برای بهره‌برداری (کاشت‌، داشت و برداشت‌) از زمینهای کشاورزی وباغات و همچنین خطوط پایه‌های انتقال نیروی برق و شبکه‌های مخابراتی‌، پلها و تونلهای واقع درمسیر راهها، لوله‌های انتقال نفت و گاز، کانالها و شبکه‌های آبیاری خطوط و لوله‌های آبرسانی‌، سیل‌بندها و سیل گیرها، از شمول بندهای فوق مستثنی و تابع قوانین و مقررات مربوط به خود هستند.
کمیسیونهای ماده ۵ یا مراجع تصویب طرحهای هادی برحسب مورد و در صورت لزوم‌می‌توانند جاده‌های ارتباطی دیگری را نیز که از شهرها به روستاها و یا نقاط دیگری در اطراف شهرمنتهی می‌شوند مشمول این مقررات بنمایند که در این صورت حریم حفاظتی آنها تا ۵۰ متر قابل‌تقلیل است همچنین در قالب طرحهای به سازی یا هادی روستایی مورد طراحی قرار گیرد تا ۵۰ مترقابل تقلیل است‌.
(بند ۳ مصوبه به موجب مصوبه مورخ ۳/۲/۶۹ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران به شرح‌فوق اصلاح شده است‌.)
۴ ـ کلیه کارگاهها و واحدهای صنعتی و صنفی و تجاری و خدماتی و نظایر آن موجود در دوطرف راههای موضوع این مصوبه می‌بایست به مجموعه‌های متمرکز جدید منتقل شوند.
شهرداریها در مورد حریم موضوع ماده ۹۹ و مراجع مسؤول صدور پروانه و نظارت در حدفاصل حریم شهرداری تا محدوده نهایی طرحهای جامع و هادی موظفند محلهای مناسب برای‌انتقال این گونه واحدها را با همکاری ادارات کل مسکن و شهرسازی استانها بر اساس طرحهای‌مصوب توسعه شهری تعیین و تسهیلات لازم را برای انتقال فراهم نمایند و وزارت مسکن وشهرسازی با استفاده از امکانات سازمان زمین شهری و خصوصاً با استفاده از اراضی دولتی تحقق‌امر فوق را تسهیل خواهد کرد.
محلهای قبلی بر اساس تصویب مراجع قانونی مقرر حسب مورد به فضاهای سبز و یا سایرکاربریهای عمومی تبدیل و اعمال هرگونه کاربری خصوصی مغایر با آن ممنوع است‌.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

one script

شهر، تفکر و حریم

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۷, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است در شهرسازی معاصر، فضا به هدر رفته، درست همانند آب، هوا، برق و مصالح که به هدر می روند. به علاوه در شهرهای معاصر کلیه ...
one script

آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی، احداث بنا و تاسیسات در خارج ار محدوده قانونی و حریم شهرها مصوب

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۳۰, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ماده ۰ هئیت وزیران در جلسه مورخ ۲۷/۲/۱۳۵۵ بنا به پیشنهاد شماره ۳۲۵۶۹مورخ ۱۹/۹/۵۴ وزارت مسکن و شهرسازی و به استناد ماده ۸ قانون تغییر ...
one script

تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک‌

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۸, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است از آنجا که تعریف حریم شهرها و روستاها همواره با دردسرها و بعضا ناهماهنگی‌های فراوانی همراه است، دولت دست به کار تصویب قانونی در مجلس ...
حریم تهران کاملاً نابسامان

حریم تهران کاملاً نابسامان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۵, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است استاندار تهران گفت: حریم در تهران کاملاً نابسامان است و به الگوهای معماری اسلامی و فرهنگی توجهی نشده است. سیدحسین هاشمی در جلسه دیدار با ...
منظر شهری باید حريم امن زندگی شهروندان باشد

منظر شهری باید حریم امن زندگی شهروندان باشد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۱, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است امروزه ۸ نوع آلودگی در بیشتر کلان شهرها دیده میشود: آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی نور، آلودگی صوتی، آلودگی رادیواکتیوها، آلودگی مغناطیس، آلودگی حرارتی و ...