شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

شهرنشینی وشهرسازی

کارشناسان و پژوهشگران نظام مهندسی ساختمان در مازندران نسبت به عمیقتر شدن شکاف میان شهرنشینی و شهرسازی در این استان هشدار دادند.

به اعتقاد آنان رشد شهرنشینی در مازندران در مقایسه با رشد شهرسازی، آن قدر شتابان است که سبب بهره کشی از سرمایه های طبیعی، اجتماعی و فرهنگی استان شده است. جمعی از کارشناسان نظام مهندسی ساختمان مازندران روز پنجشنبه در همایش گرامیداشت روز شهرسازی که در دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران در بابلسر برگزار شد، هشدار دادند: با چنین روندی که در ساخت و سازها وجود دارد، تا ۵۰ سال آینده مازندران تبدیل به مخروبه خواهد شد.

آنان از پدیده گردشگر مالک، بی توجهی به مقولات زیست محیطی، وجود بی عدالتی در فضای ساخت و ساز و ایجاد شکاف اجتماعی به عنوان مهم ترین مشکلات توسعه شهرسازی در مازندران یاد کردند. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در این همایش از ساخت و سازهای غیر اصولی در شهرهای استان انتقاد کرد و گفت: ساختمان ها بدون رعایت موازین مهندسی و معماری ساخته شده و تخلفات این بخش نیز با پرداخت جریمه به راحتی نادیده گرفته می شود.

تورج نائیج پور افزود: تا زمانی که آمایش سرزمینی در مازندران تدوین نشود و اجرای آن مورد حمایت قرار نگیرد، به طور یقین ساختمان سازی با ارتکاب تخلفات گسترش می یابد. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران به گسترش بی رویه و افقی شهرها و از بین رفتن زمین های کشاورزی در استان اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل اقتصادی نبودن فعالیت کشاورزی از یک سو و بالا رفتن ارزش زمین از سوی دیگر، فروش اراضی و تغییر کاربری آن به مسکونی شتاب گرفته است. وی تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان به تنهایی قادر به حل این مشکلات نیست و شهرداری ،معاونت امور عمرانی استانداری و آحاد مردم باید برای اجرای درست مقرارت ساختمان سازی همکاری و دغدغه داشته باشند.

یک استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران هم در این همایش به اهمیت ساخت و ساز با رعایت مقوله زیست محیطی در جهان اشاره کرد و گفت: دگرگونی بزرگ تنها گزینه پایداری شهرهای جهان است. مظفر صرافی با ابراز نگرانی از روند بی رویه ساخت و سازها بر روی کره زمین بدون رعایت حفاظت محیط زیست، افزود: این موضوع در شهرهای ایران به مراتب کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی به وقوع بلایای طبیعی بویژه در یک قرن اخیر بر روی کره زمین اشاره کرد و ادامه داد: این بلایا مشیت الهی نیست، بلکه حماقت انسان هایی است که بدون توجه به مقولات مهم زیست محیطی، ساخت و ساز انجام می دهند. این استاد دانشگاه گفت: حفاظت محیط زیست یک مقوله لوکس شهری نیست بلکه این موضوع باید در زمینه شهرسازی و دیگر اقدامات بشری مورد اهتمام جدی قرار گیرد.

صرافی به آنچه که سونامی ناشی از آلودگی هوا در ایران نامید اشاره کرد و افزود: منابع زیر زمینی و محیط زیست در ایران در خطر جدی قرار دارد. وی یکی دیگر از مشکلات در شهرسازی را ایجاد شکاف اجتماعی دانست و گفت: عدالت فضایی در حرفه شهرسازی لحاظ نمی شود و با ساخت و سازهای بی رویه بدون رعایت این موضوع، شاهد گسترش شکاف اجتماعی در جامعه هستیم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی به مقوله حاشیه نشینی در شهرهای ایران اشاره کرد و افزود: بر اساس آمارهای موجود هم اکنون حدود ۱۵میلیون نفر در کشور در حاشیه شهرهای زندگی می کنند و هر زمان از زندگی این افراد صحبت می شود، مسوولان شهری از تخریب سازه های محل زیست آنان خبر می دهند که بدترین برخورد ممکن محسوب می شود. وی گفت: زمین ظرفیت این همه ساخت و ساز را در شهرهای ایران ندارد و باید بر اساس ظرفیت زمین ساخت و ساز صورت گیرد. او افزود: امروز با تجهیزات پیشرفته و فناوری نوین می توان شهرها را با رعایت مقولات زیست محیطی و استفاده صحیح از انرژی ساخت.

استاد دانشگاه شهید بهشتی توجه به اجتماع محلی شهری را راهکارهای برون رفت از مشکلات کنونی شهر نشینی دانست و گفت: پایداری بزرگ با رعایت تمامی قواعد شهرسازی و شهر نشینی باید از اجتماع کوچک شهری آغاز شود.

پژوهشگر ویژه مسایل شهرسازی مازندران هم در این همایش گفت: شهرسازی در شرایط کنونی علاوه بر تخصص، یک رسالت است و باید با هدف منفعت عمومی گسترش یابد. محمدرضا حائری به وضعیت شهرسازی و شهرنشینی مازندران اشاره کرد و افزود: امروز شهرشناسی برای شهرسازی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی شهر، شهرنشینی، شهرداری، شهروندی و شهرسازی را از عناصر مهم در شهرشناسی معرفی کرد و گفت: توجه به تمرکز تاریخی، حرکت و جا به جایی، آگاهی جمعی، آگاهی فردی، مدیریت شهری و سازمان های قضایی در این بخش ضروری است. این پژوهشگر ساختمان سازی شهری به رشد شتابان شهرنشینی در مازندران اشاره کرد و اظهار داشت: حدود ۴۰ شهر در یک دهه اخیر به شهرهای مازندران اضافه شده است. وی افزود: این یکی از دلایلی است که شهرنشینی در مازندران به مراتب از شهرسازی جلوتر است.

حائری فروش تراکم، چند پارگی مدیریت شهری، سکونت تحت فشار و ناقص، رشد افقی شهرها و شهر شدن روستاها را از مشکلات شهرنشینی بدون توجه به شهرسازی در مازندران برشمرد. وی گفت: در بررسی های صورت گرفته تمامی اراضی بین شهرها و روستا که شهرک سازی شده و یا ساخت و ساز در آنها صورت گرفته، غیر قانونی است. او افزود: پرداخت وام مسکن، حمایت بنیاد مسکن، مسکن مهر و شهرک سازی در مازندران هم سبب گسترش بیشتر شهرنشینی بدون توجه به شهر سازی شده است.

این پژوهشگر شهرسازی از گردشگر مالک در مازندران به عنوان یک پدیده ناهنجار یاد کرد و گفت: امروز بخش عمده ای از زمین های استان مازندران توسط گردشگران تصرف و مالکیت شده و در آنها ویلا ساخته شده است. وی افزود: با هجوم گردشگران مالک به استان مازندران در سال های دهه ۷۰ تا ۸۰ ، قیمت زمین در استان تا ۲۵ برابر افزایش یافت.

حائری به تغییر کاربری زمین های مختلف در مازندران اشاره کرد و اظهار داشت: ضعف تخصص در بدنه شهرداری ها، فقدان طرح جامع شهری و وجود کمیسیون ماده ۱۰۰شهرسازی، استان را به بدترین وضعیت کشانده است. وی با بیان اینکه اکنون جریمه به جای قانون به یک معیار در ساخت و سازهای شهری مازندران تبدیل شده است، گفت: به همین دلیل امروز ۸۰ درصد از کارخانه های مازندران در زمینه تولید مصالح و دیگر نیازهای ساخت و ساز فعالیت دارند.

این پژوهشگر شهرسازی، بهره کشی از منابع طبیعی از جمله رودخانه ها، کوه، جنگل و سواحل دریای خزر را ناشی از ساخت وسازهای بی رویه در مازندران دانست. وی گفت: ساخت و سازها در مازندران از سرمایه های اجتماعی ، طبیعی و فرهنگی استان هزینه می کنند و این وضعیت تخریب بی بازگشت محیط زیست استان محسوب می شود. در این همایش از خانواده های یوسف زاده و حریری به عنوان شهروندان نمونه مازندران تجلیل شد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۲۰, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود