شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

نماهای ساختمان

در ساختمان‌ سازی به سوی بیرونی یک ساختمان نما گفته می‌شود، در طراحی ساختمان، نما مهم‌ترین بخش به شمار می‌رود زیرا نما چارچوب کار برای بقیه اجزای ساختمان را مشخص می‌کند.

بسیاری از نماها ارزش تاریخی دارند و در کشورهای گوناگون قوانین سختگیرانه‌ای در مورد موضوع تغییر نما وجود دارد که برخی از این قوانین هر گونه دگرگونی در نماهای تاریخی را ممنوع می‌کند، این در حالیست که هیچ قانون مشخصی به منظور اینکه سازندگان ساختمان از چه نوع نما و با چه رنگی استفاده کنند وجود ندارد.

نماهای ساختمان باید به شکلی باشند که چشم بیننده را به سوی خود جذب کند و آلودگی بصری برای آنها ایجاد نکند، اما وقتی وارد استان خراسان شمالی و شهر بجنورد می‌شویم این وضع بدتر است و در نگاه اول این شهر با چهره‌ای آشفته به نظر افراد می‌رسد. خراسان شمالی به عنوان گنجینه فرهنگ‌ها در کشور معروف است اما در نماهای ساختمان‌های موجود در شهرهای آن هیچ نشانی از فرهنگ و تاریخ این استان وجود ندارد.

زمانی که چرخی در داخل مرکز استان زده می شود، ساختمان‌ها با نماهایی با سنگ مرمر سفید، قهوه‌ای، قرمز و یا کامپوزیت که یک در میان در کنار یکدیگر قرار گرفته اند دیده می‌شود که حتی برخی از ساختمان‌ها نیمی از ساختمان خود را با سنگ و نیمی دیگر را با شیشه، نیمی را با شیشه نیمی را با کامپوزیت، نیمی با سنگ و قسمتی را با آجر نما کرده‌اند و از سوی دیگر بسیاری از ساختمان‌ها به طور کلی فاقد نما هستند.

سیمان‌های رنگی همچون پرتغالی، قهوه‌ای، سبز و یا خاکستری یکی دیگر از مصالحی است که اخیراً افرادی که در ساختمان سازی با بحران پول مواجه می‌شوند از آن استفاده می‌کنند اما رنگ‌های استفاده شده در آن هیچ همخوانی با شرایط فرهنگی و اقلیم این استان ندارد. ترکیب رنگ‌های به کار برده شده از دیگر مواردی است که به علت عدم وجود هماهنگی بین آنها چشم شهروندان را آزار می‌دهد، و به طور کلی نماهای ساختمانی به کار برده شده شهر بجنورد و سایر شهرها، این استان را به مکانی زشت مبدل کرده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در خصوص وضعیت نماهای ساختمانی در این استان گفت: از ابتدا که وارد شهر می‌شویم تا به ادارات و فضاهای عمومی برسیم، نما و مشخصات طولی و حدود خیابان باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر خوانا بودن مسیر، مسیر به چشم هر بیننده‌ای خوشایند باشد و آلودگی بصری برای افراد ایجاد نکند.

علی اکبر رمضانی افزود: در نگاه دوم نماهای ساختمان باید به گونه‌ای باشد که وقتی فرد جدیدی وارد شهر می‌شود از نماها و ترکیب رنگ‌های موجود در آن اطلاعاتی در خصوص شهر و مشخصات آن به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در بیشتر شهرهای کشور، بحث شهرسازی به خصوص در ورودی‌های شهر رعایت نشده است ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر مشخصات محله و ظرفیت‌های آن محله متناسب با استعدادهای آن نبوده و در یک منطقه آن قدر کاربری های تجاری آن را اضافه شده که از ظرفیت‌های سرانه شهری که یکی از آنها نمای ساختمان‌ها است و توجه به آن نیز ضروری نیز می باشد، غفلت شده است.

رمضانی تاکید کرد: یکنواختی نما با محیط خود یکی از خصوصیات نماهای ساختمانی است اما در شهر بجنورد متاسفانه هر کسی با سلیقه خود هر طوری که دلش می‌خواهد از نماها استفاده می‌کند که با طرح‌های ساختمان مجاور هیچ‌گونه همخوانی ندارد. به گفته وی نمای ساختمان حق همه شهروندان است چه کسانی که در آن شهر زندگی می‌کنند و چه کسانی که برای چند ساعتی وارد آن شهر شده‌اند.

این مقام مسوول اظهار کرد: در شهر بجنورد قرار بر این شد تا به منظور ایجاد هماهنگی در نماهای ساختمانی طرح بالادستی که تدوین شده بود اجرا شود اما این امر عملی نشد. وی تصریح کرد: عدم اطلاع شهروندان یکی از دلایلی بود که موجب شد تا این طرح اجرایی نشود و علاوه بر آن برای داشتن یک شهر با نماهای هماهنگ و زیبا نیاز به فرهنگ سازی می‌باشد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی توضیح داد: یکی از دلایلی که موجب شده تا با ناهمگونی نماهای ساختمانی مواجه شویم این است که ساخت و سازها در کشور قانونمند نشده است و چارچوبی مدون برای تولید ساختمان وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: هم اکنون هر کسی که اندکی سرمایه داشته است ساختمان ساز شده است.

رمضانی تاکید کرد: تا زمانی که ساختمان توسط افراد متخصص ساخته نشود با این گونه مشکلات از قبیل نماهای زشت و بی کیفیت مواجه هستیم، بنابراین در این فرایند باید افرادی بیایند که متخصص باشند و طبق طرح‌های بالادستی عمل کنند. وی در خصوص سیمان‌هایی که به عنوان نمای ساختمان استفاده می‌شود توضیح داد: سیمان نمای ساختمان نیست اما اگر استفاده می شود باید از انواعی مصرف شود که کیفیت و رنگ آن متناسب با منطقه باشد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۲۰, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...
 • نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل
  نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۳, ۱۳۹۶

  دانلود نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع شهر ساری 3
  طرح جامع شهر ساری ۳
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۱۷, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع شهر ساری 3

  فایل
  دانلود
 • نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم
  نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم چون برای بسیاری از دانشجویان شهرسازی تهیه نقشه کد منطقه (نقشه پایه) کاری دشوار و بسیار سخت است در این بخش فایل های کد مناطق قرار می گیرد. نکته قابل توجه:این فایل ها فونت مخصوص سازمان نقشه برداری را لازم دارد تا اسم خیابان ها و کوچه ها درست نمایش داده شود.اگر فونت ها بر روی ویندوز شما نصب باشد کلمات و اسم های نقشه درست نمایش داده می شود.در اکثر سیستم ها فونت سازمان نقشه برداری موجود است. قیمت این فایل ۲۰۰۰۰ هزار تومان می باشد که بلافاصله پس از پرداخت آنلاین…

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد
  طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۱۰, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع شهر بوئین زهرا
  طرح جامع شهر بوئین زهرا
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۹, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع شهر بوئین زهرا

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر ایج2
  طرح جامع تفصیلی شهر ایج۲
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۸, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر ایج2

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر دژکرد2
  طرح جامع تفصیلی شهر دژکرد۲
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۳, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر دژکرد2

  فایل
  دانلود