شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

سواحل بندرعباس

استان هرمزگان با مرکزیت شهر بندرعباس همه ساله در نوروز و حتی در تعطیلات سالانه پذیرای مهمانان زیادی از سراسر کشور است.

مهمانانی که اغلب برای خرید وارد بندرعباس و یا برای رفتن به جزیره قشم وارد این شهر می‌شوند. شهری که برای مردمان استان های دیگر تعریفی جز خرید و بازار و ارزانی ندارد. حال این نکته به ذهن متبادر می‌شود که بندرعباس شهری با دارا بودن بیشترین نوار ساحلی که قابلیت شنی بودن آن را می‌توان به عنوان یک گزینه مثبت برای آن برشمرد، باید تنها به عنوان یک شهر تجاری‌ یا دروازه ورود به جزیره قشم شناخته شود.

کشورهای ساحلی در دنیا به عنوان کشورهایی توریستی معرفی می‌شوند. کشورهایی که از این نعمت بهترین و بیشترین استفاده را می‌برند و گاهی بیشترین درآمد سالیانه خود را از این صنعت بدست می‌آورند. حال شهر بندرعباس که این نعمت خدادادی را دارد چقدر توانسته از آن استفاده کند و تاکنون برای توسعه صنعت توریست چه عملکرد مثبتی از خود نشان داده است.

‌ساحل بندرعباس باید به یک پایگاه توریستی تبدیل شود‌

‌عضو شورای شهر بندرعباس بیان کرد: ساحل بندرعباس قابلیت زیادی برای تبدیل شدن به زیباترین ساحل کشور را دارد و دریا باید معرف این شهر باشد. مسعود عبدالله زاده عنوان کرد: ساحل بندرعباس تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته در صورتی که می‌تواند بیشترین درآمد‌زایی و اشتغال‌زایی را برای شهر بندرعباس به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: بر اساس استاندارها هر متر از ساحل باید ۱۰۰ توریست را جذب کند که متاسفانه در این زمینه کار قابل قبولی در بندرعباس صورت نگرفته که امیدوارم با نزدیک شدن به ایام نوروز این نقیصه رفع شود.

رییس کمیسیون مشارکت و سرمایه گذاری شورای شهر بندرعباس در ادامه با اشاره به اینکه برای زیبا سازی و استفاده بهینه از ساحل بندرعباس باید کمیته‌ای خاص تشکیل داد، بیان کرد: کمیته‌ای متشکل از کارشناسان و متخصصان امر زیبا سازی باید تشکیل شود و برای به ثمر رسیدن نتیجه از سرمایه‌گذارانی که در این زمنیه سابقه کار دارند، باید استفاده شود.

عضو شورای شهر بندرعباس تاکید کرد: برای بدست آوردن نتیجه مطلوب و تبدیل ساحل بندرعباس به زیباترین ساحل باید طرح‌ها و برنامه‌هایی نو با استفاده و مطالعه طرح‌های و الگوهایی از کشورهای ساحلی دنیا ارائه شود. عبدالله زاده خاطر‌نشان کرد: مدیریت واحد شهری می‌تواند بهترین کمک در ارائه برنامه‌های زیباسازی در کنار دیگر ارگان‌ها و نهادها در زمینه‌های مختلف اجرای پروژه‌های متفاوت در سطح شهر باشد.

‌نبودن مدیریت واحد شهری یکی از ضعف‌های بندرعباس است‌

وی گفت: برخی اعتقاد بر این مسئله دارند که نبود مدیریت واحد شهری یکی از دلایل مهم نا کارآمد بودن بسیاری از قابلیت‌های بندرعباس است مانند مالکیت چندگانه بر روی دریا و ساحل از جانب ادارات مختلف مانند شهرداری، بنادر و دریا نوردی و دریا بانی همچنین در امر ساخت و ساز مسکن و شهرسازی است، اما با تمام این محدودیت‌ها شهرداری بیشترین سهم را از این مدیریت حوزه ساحلی بندرعباس دارد و بر این عقیده است که با تشکیل مدیریت واحد شهری و سپردن بسیاری از کارها به دست شهرداری می‌توان به نتیجه مطلوب و دلخواه رسید.

عضو شورای شهر بندرعباس ادامه داد: حضور ارگان‌های مختلف با برنامه‌های متفاوت زیان‌های بسیاری را تا کنون نصیب دریا و ساحل بندرعباس کرده که این امر نیز باید مدیریت ‌و به یک واحد یکپارچه بدل شود، مدیریتی که با حضور و استفاده از کارشناسان در زمینه‌های مختلف، اجرای هر نوع برنامه‌ای را با توجه به تمامی شرایط بررسی و در صورت قابلیت اجرایی بودن پیاده کند.

‌نگاه مسئولان به ماهیت ساحل باید تغییر کند ‌

عضو شورای شهر بندرعباس تاکید کرد: ساحل فعلی بندرعباس با توجه به داشتن قابلیت‌های فراوان در خور و زیبنده شهروندان این شهر نیست و برای رسیدن به یک ساحل زیبا و مناسب باید نگاه مسئولان به ماهیت ساحل تغییر کند. حسام صمیمی کشکویی بیان کرد: برای بهتر شدن و به استاندارد رساندن ساحل بندرعباس باید نگاه‌ها به سمت برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت برود. وی اضافه کرد: ساحل شهر بندرعباس آینده این شهر محسوب می‌شود که از نسلی به نسل دیگر به یادگار می‌ماند و این وظیفه هر نسل و دوره است که به بهترین شکل به آیندگانش واگذار کند.

رییس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر بندرعباس در ادامه در خصوص برنامه‌های بلند مدت ساحل توضیح داد: برنامه‌هایی از قبیل رسوب‌زدایی برای جلوگیری از آلاینده‌های زیست محیطی می‌تواند در بندرعباس اجرا شود که در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان از این سیستم استفاده می‌شود. صمیمی تصریح کرد: با توجه به ایجاد موج شکن‌های فراوان باید موضوعات محیط زیستی ساحل مورد توجه قرار بگیرد، زیرا هر نوع دستکاری در دریا و ساحل موجب از بین رفتن ساحل و آسیب رسانی به محیط دریا می‌شود.

وی در ادامه در مورد برنامه‌های کوتاه مدت نیز بیان کرد: زیباسازی فضای ساحل برای استفاده شهروندان نیز از برنامه‌های کوتاه مدت است که باید شهرداری و دیگر ارگان‌های مربوطه در این زمینه فعالیت‌های بیشتری را انجام دهند. عضو شورای شهر بندرعباس تاکید کرد: نهادهای دیگر نیز باید با دیدگاه باز‌تری به ساحل و دریا نگاه کنند تا بتوانیم ساحل و دریایی استاندارد و مناسب داشته باشیم.

صمیمی عنوان کرد: با توجه به اینکه بندرعباس یک شهر طولی است و بیشترین نوار ساحلی را دارد، می‌تواند به یکی از بهترین وزیباترین شهرهای توریستی کشور تبدیل شود که برای رسیدن به این هدف باید برنامه ریزی دقیق و منظمی صورت بگیرد.

هر ساله با نزدیک شدن ایام نوروز شهرداری بندرعباس با انجام برنامه‌هایی مانند ساختن دستشویی و حمام همچنین فضایی برای نشستن و بازی و…..دست به زیبا سازی ساحل می‌زند، اما این نوع عملکرد تا کنون مورد توجه قرار نگرفته و به صورت ظاهری شهرداری بندرعباس تا کنون نتوانسته شرایط مساعدی را برای آرامش و آسایش شهرندان و مهمانان فراهم آورد. ساختن زمین بازی همچنین گلکاری به تنهایی نمی‌تواند دلیل خوبی برای ادعایی مبنی برای زیباسازی باشد و شهرداری بندرعباس در این زمینه باید با یاری از متخصصان زیباسازی شهری این موضوع را پیگیری کند.

‌سواحل شهر بندرعباس باید به استاندارهای جهانی برسد‌

‌عضو شورای شهر بندرعباس بیان کرد: بندرعباس با دارا بودن بیشترین نوار ساحلی باید به استاندارد‌های جهانی برسد و به عنوان یکی از بهترین شهرهای ساحلی ایران معرفی شود.

اسلام باوقار افزود: زیبا سازی ساحل یکی از وظایف اصلی شهرداری و شورای شهر بندرعباس است که در حال حاضر شرایط ساحل بندرعباس زیبنده مردم این شهر نیست. وی ادامه داد: شنی بودن ساحل بندرعباس و قابلیت کاشت برخی از درختان یکی از بزرگترین پتانسیل‌های بندرعباس محسوب می‌شود که باید از آن مانند برخی از کشورها که آب و هوایی شبیه به بندرعباس دارند، استفاده کرد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به الگو‌برداری از برخی از کشورهای ساحلی که قابلیت‌هایی نزدیک به بندرعباس دارند، بیان کرد: برخی از کشوها مانند مالزی و یا امارات می‌توانند گزین‌های خوبی برای این الگو‌برداری باشند حتی می‌توان با تبادل اطلاعات و استفاده از دانش و فن اوری آنها به نتیجه مطلوب رسید. باوقار در ادامه با اشاره به اینکه تمام مسئولیت داشتن ساحل مناسب بر عهده شهرداری نیست، عنوان کرد: ارگان‌های دیگری مانند دریابانی و بنادر نیز در این امر دخیل هستند که می‌توانند با همکاری و هماهنگی مناسب فضای مناسب و قابل توجهی برای شهر بندرعباس به وجود بیاورند.

وی تصریح کرد: ساختن دوش حمام، سرویس‌های بهداشتی، آبسرد کن و رختکن از الزامات شهرهای ساحلی برای رضایت شهروندان است که شهرداری بندرعباس باید هر چه سریعتر با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز اقدامات لازم را انجام دهد. عضو شورای شهر بندرعباس خاطر‌نشان کرد: با ایجاد و فراهم کردن فضای مناسب تفریحی در ساحل بندرعباس می‌توان اشتغال زایی و درامد زایی مناسبی را نیز به وجود آورد.

شهر بندرعباس مانند جزیره کیش از بهترین ساحل برخوردار است که تا کنون به صورت مفید از ان استفاده نشده و همچنان تجاری بودن معرف این شهر بوده البته باید متذکر شد که مدیریت یک شهر زمانی می‌تواند موفق باشد که از جنبه‌های متفاوت میهمانان را به سمت خودش بکشاند، اما باید در نظر داشت که باید از قابلیت‌های توریستی به گونه‌ای استفاده شود که برای شهر سود داشته و باعث درامدزایی و اشتغال زایی شود.

بندرعباس به عنوان یک شهر ساحلی باید بتواند با زیبا سازی منحصر به فرد و ایجاد شرایط مناسب به یکی مرکز توریستی دریایی بدل شود و اولویت سفرهایی که به این شهر صورت می‌گیرد، برای این قابلیت بوده و در کنارش جنبه‌های دیگری مانند مراکز تجاری نیز قرار داشته باشد. الگو‌برداری از سواحل کشورهای همسایه که شرایطی شبیه بندرعباس دارند، می‌تواند بستر مناسبی را بهتر کردن این عملکرد فراهم کند که امیدواریم هر چه زودتر رویای شهروندان بندرعباس برای داشتن ساحلی زیبا و استاندارد به حقیقت بپیوندد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۲۰, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود