شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

حل مشکل ترافیک

غول ترافیک  هر روز علی رغم انجام اقدامات گسترده و ساخت بزرگراه ها و معابر گوناگون و ساخت پل روگذر و زیرگذر . . . هر روز بزرگتر از روز قبل می شود و در شهرهای بزرگ کشور ما هر سال وضع ترافیک بدتر از گذشته شده است.

شاید باور کردن آن مشکل باشد, اما این حقیقت دارد که “این غول ترافیک” براحتی می تواند شکست بخورد. حل مشکل ترافیک بسیار راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنیم. با انجام دو اقدام ضربتی و کوتاه مدت و کم هزینه: گسترش جهشی خطوط ویژه اتوبوس و اجرای خطوط HOV , در ظرف کمتر از ۶ ماه مشکل ترافیک بسیاری از شهرهای ما حل می شود.

برای انجام این دو کار, نه پول زیادی لازم داریم و نه زمان طولانی
در مورد فایده ایجاد خطوط ویژه و اثرات معجزه آسای آن قبلا زیاد صحبت شده و مقدار زیادی هم این موضوع, بدیهی است و اما HOV چه اثری می تواند داشته باشد.

HOV یعنی اختصاص یکی از باندها به حرکت خودروهای با سرنشین بالاتر. تصور کنید ما در برخی معابر HOV-3 را پیاده سازی کنیم. یعنی خودروی با حداقل سه سرنشین بتواند از آن خط عبور کند, چه اتفاقی می افتد؟

۱)در حالیکه خودروهای تک و دو سرنشین در ترافیک شدیدتری نسبت به سابق می مانند (زیرا یک باند عبوری کم شده), خودروهای با حداقل ۳ سرنشین با سرعت بالاتر و کاملا بدون معطلی در ترافیک از باند HOV عبور می کنند و به مقصد می رسند.

۲) این ترافیک بالاتر خودروهای با تعداد سرنشین کمتر, باعث می شود تا خودروهای تک سرنشین تمایل بیشتری به استفاده از حمل و نقل عمومی پیدا کنند و یا به اقدامات زیر روی آورند.

۳) تمایل پیدا می کند به همپیمائی (car pooling) با دوستان و آشنایان و همکاران. افراد هم مسیر به سرعت همدیگر را پیدا می کنند و فایده عبور از خط پر سرعت HOV, آنها را به این سمت سوق می دهد و در نتیجه تعدادی از خودروها حذف می شوند و افراد آنها با یکدیگر به محل کار می روند. اگر هم فرد آشنای هم مسیری نداشته باشد, اقدام بعدی را انجام می دهند.

۴) تمایل پیدا می کنند به سوار کردن مسافرینی که منتظر تاکسی هستند و با آنها در تمام یا بخشی از مسیر هم سفر هستند. برای عبور از مسیر HOV ارزش دارد این اقدام خیرخواهانه هم انجام شود, هم مشکل سواره حل می شود و هم مشکل فرد منتظر تاکسی.

۵) بسیاری اوقات ، اقدام بند ۴ منجر به یافتن دوستان ثابت هم مسیر می گردد و افراد نسبت به هم شناخت پیدا می کنند و آن مشکل امنیتی که معمولا سریعا ذهن ما ایرانی ها را به خود مشغول می کند, مرتفع می گردد.

۶) تاکسی هایی که به دنبال مسافر دربستی هستند, تمایل به سوارکردن تعداد مسافر بیشتر بجای مسافر تک نفره  پیدا می کنند تا بتوانند از این مسیر استفاده کنند. پس مشکل مسافرین تاکسی ها هم تا حدی حل می شود و درآمد تاکسی نیز کاهش پیدا نمی کند, زیرا با استفاده از مسیر HOV, به سرعت حرکت کرده و تعداد بیشتری مسافر را در طول روز جابجا می کند.

۷) مسافرین تک نفره ای که عادت کرده اند تا به تاکسی ها پیشنهاد “سفر دربستی” بدهند, کمتر به این کار مبادرت خواهند کرد. زیرا اگر تاکسی مسافر دیگری سوار کند, برای آنها هم بهتر است زیرا از خط HOV عبور می کند. تازه اگر هم پیشنهاد دهند ، این موضوع با اقبال تاکسی ها مواجه نخواهد شد.

۸) مسیر HOV یک باند خالی و خلوت برای خودروهای امدادی می باشد که از ضروریات اجتناب ناپذیر یک شهر پر جمعیت است.

۹) هر زمانی که لازم باشد با تبدیل HOV3 به HOV2 یا HOV4 می توانیم سیاست های ترافیکی را طبق نظر خودمان بدون صرف هزینه اضافی اعمال کنیم.

۱۰) به تدریج وب سایت های car pooling راه می افتد و افراد هم مسیر یکدیگر را پیدا می کنند و با توجه به اطلاعات موجود در زمینه آدرس, تلفن, محل کار و . . . .  می توان با قرار دادن اطلاعات در اختیار پلیس, امنیت آن را بیش از پیش تضمین کرد و از طرفی سرعت شکل گیری هم پیمائی به شدت افزایش پیدا می کند.

۱۱) . . .

حال این سوال مطرح می گردد که : اگر  اولویتدهی به خودروهای با سرنشین بالا این اندازه مفید است ، پس چرا تا بحال کاری در این زمینه در کشور ما انجام نشده است. پاسخ : اجرای HOV فقط با همکاری پلیس امکان پذیر است . این پروژه را اینجانب در سال ۱۳۸۴ با شهردار تهران مطرح کردم و به شدت مورد استقبال ایشان قرار گرفت. اما طی جلساتی که داشتیم ، پلیس اعلام کرد که بعلت کمبود نیرو نمی تواند این طرح را اجرا کند. نهایتا در هرم مدیریت ترافیک جزو راه حل ها ثبت شد.

پس ملاحظه می فرمائید که مشکل ترافیک خیلی سریع می تواند حل شود, اما مسلما بقیه راه کارهای حل مشکل ترافیک را هم باید دنبال کنیم (مانند مدیریت تقاضا, توسعه مترو, استفاده از سیستم های هوشمند حمل و نقل, خطوط برگشت پذیر و . . . . . .) تا بقیه ترافیک هم مهار شود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود