کارگاه اموزشی مطالعه و بررسی الگوهای مناسب رفتاری شهروندان در برابر زلزله

کارگاه اموزشی مطالعه و بررسی الگوهای مناسب رفتاری شهروندان در برابر زلزله

١٧ تیر ۱۳۹۲

ساعت : ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰
مکان : فرهنگسرای نیاوران

 برای دریافت فرم ثبت نام اینجا را کلیک نمایید.

زلزله از مهم­ترین سوانح طبیعی است که کشور ایران و به­ویژه تهران را تهدید می­کند، این درحالی است که جمعیت بالای شهر تهران نیز در صورت عدم آگاهی و آمادگی شهروندان می­تواند منجر به تشدید عواقب بحران­ها شود. کنترل و مدیریت پیامدهای ناشی از وقوع زلزله به عوامل متعددی از جمله مقاومت ساختمان­ها، زیرساخت­های شهری و شریان­های حیاتی، آموزش، مقابله، آمادگی‌های گروهی و فردی و… وابسته است و کاهش تلفات ناشی از زلزله مستلزم ارائه برنامه‌ای جامع و مدون می­باشد. تجربه برخی از زلزله­هایی که در ایران به وقوع پیوسته و تخریب چندانی به­دنبال نداشته است، نشان می­دهد، رفتارهای نامناسب مردم و شتاب­زدگی­های غیرارادی آن­ها خود موجب آسیب­های جانی فراوانی شده است. بررسی زلزله­های تاریخی تهران نشان می­دهد که رخداد زلزله­های بزرگ و ویران­گر با فاصله زمانی طولانی بوده و این امر یکی از عوامل مؤثری است که باعث می­شود مردم این پدیده طبیعی را جدی تلقی ننموده و یا برای مدت طولانی آن را به فراموشی بسپارند، بنابراین همین امر خود موجب فراموش شدن رفتارها و عکس­العمل­های مناسب از سوی مردم و حتی مسؤولان ذی­ربط می­شود، درحالی­که این خود نشان­گر ضرورت تدوین روش­های آموزشی و اطلاع‌رسانی ویژه و به­روز می­باشد.

نشست حاضر بر آن است تا با بررسی تجارب زلزله­های داخل و خارج از کشور و یافته­های علمی و نیز بررسی نتایج افکارسنجی و نظرسنجی و بهره­گیری از تجارب متخصصین امر در زمینه‌های مهندسی زلزله و سازه، معماری، شهرسازی، آموزش همگانی و اطلاع­رسانی، پزشکی، جامعه­شناسی، روان­شناسی و با ارزیابی رفتارهای زلزله­زدگان، ضمن تبیین الگوهای رفتاری مردم در زمان وقوع زلزله، توصیه‌های عملی و کاربردی مناسب و متناسب را ارائه نماید.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0