جای خالی ساعت در شهرها

نصب ابزار زمان سنج در سطح شهر و فضاهای عمومی، برای بالا بردن درک ذهنی عموم مردم از زمان بکار می‌رود و به عنوان یک نشانه شهری می‌تواند در هویت بخشی به شهر ، افزایش دقت و برنامه‌ریزی در شهروندان موثر باشد.

ساعت شهری در شکل‌ها و ابعاد بسیار متفاوتی ساخته می‌شود که در صورت انتخاب طرح مناسب، می‌تواند اثرات مثبت و باارزشی را در محیط خود ایجاد کند. شاید از خود بپرسیم که چرا به نصب ساعت در فضای شهری نیاز داریم؟ ساعت وسیله ایست که همه مردم در زندگی روزمره با آن سروکار دارند و از کودکی تا زمان کهولت، با شکل‌ها و طرح‌های متفاوتی از آن در محل زندگی ، کار، تحصیل و غیره روبرو می‌شوند. بنابراین دیده شدن طرح‌های ساعت بخصوص در فرم‌های کلاسیک و قدیمی برای مردم بسیار جالب و خاطره‌انگیز است و این حس را بوجود می‌آورد که مسئولان شهری چقدر به زمان و درک صحیح آن برای شهروندان اهمیت میدهند. در حقیقت نصب ابزار زمان‌سنج در سطح شهر و فضاهای عمومی، برای بالا بردن درک ذهنی عموم مردم از زمان بکار می‌رود.

در میان طرح‌های مختلف، مردم علاقمندی بیشتری به نوع عقربه‌ای نسبت به ساعت‌های دیجیتالی دارند، زیرا به دیدن و درک آن عادت کرده‌اند و از طرفی بخاطر خاصیت گرافیکی، سریعتر و آسانتر قابل رویت و تشخیص است. این طرح همچنین در مقابل زاویه‌های مختلف تابش آفتاب، خوانایی بهتری دارد. برای طراحی نوع کاربری فضای شهری، و سبک معماری محیط اطراف، در شیوه طراحی و مشخصات زیبایی شناسانه ساعت نقش اساسی دارد.

جالب است بدانیم ، ساخت برج ساعت ” Clock Tower” بعنوان یک نشانه شهری و هویت منطقه‌ای، در محله‌های خاص یک شهر انجام می‌گیرد. همچنین ساعت آفتابی “Sun Dial” در پارک‌ها و فضای عمومی برای آشنایی با زمان سنجی خورشیدی و تاریخی و ایجاد حس کنجکاوی و سرگرمی، بسیار هیجان‌انگیز و جالب است، خصوصا اگر بصورت پیکره‌ای هنرمندانه ، زیبا و یا چند منظوره طراحی می‌شود. ساعت فضای سبز (ساعت گل)”Green Clock” نیز در منظر سبز شهری و پارکها، در ابعاد بسیار بزرگ همراه با محوطه سازی استفاده دارد.

لازم به ذکر است، برای کارکرد و دوام بیشتر ساعتهای شهری، از موتورهای صنعتی، و مجهز نمودن آنها به فتوسل و انرژی خورشیدی استفاده می شود.  البته ساعت‌ها فوق در تهران و ایران به شکل اصلی دیده نمی‌شود و معمولا شهرداری‌ هر شهر در میدان‌های اصلی و یا روی ساختمان‌های اصلی شهر که محل تردد و بازدید عموم مردم است ساعت‌هایی را نصب کرده است.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0