نمای کامپوزیت ممنوع شد

شورای عالی شهرسازی و معماری در مصوبه مربوط به ضوابط لازم برای بازیابی هویت شهرسازی و معماری ایرانی- اسلامی اعلام کرده است که استفاده از نماهای کاذب و پوسته های جدا از معماری بناها در شهرهای تاریخی ممنوع است.

در بخش ضوابط و شاخص های حوزه شهرسازی مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درباره ضوابط لازم جهت بازیابی هویت شهرسازی و معماری ایرانی- اسلامی آورده که ضمن بهره گیری از نمادها و نشانه های معماری دوره تاریخی و فرهنگی در معماری معاصر با رعایت اصل صداقت در معماری توصیه شده است.

همچنین استفاده از مصالح بومی در ساخت و سازها را الزامی دانسته و به کارگیری نماهای کاذب و پوسته های جدا از معماری بناها را ممنوع کرده. منظور شورای عالی شهر از پوسته های جدا و نماهای کاذب همان کامپوزیت ها هستند. همچنین در بخش ضوابط و شاخص های کلی آمده است که در فرآیند تهیه و اجرای بناها و فضاهای شهری طرح های شهرسازی و توسعه روستایی و شهری موارد زیر الزامی است:

هماهنگی با بستر فرهنگی و تاریخی و توجه به مزیت های خاص شهر و روستا رعایت اصل محرمیت در مراتب گوناگون متناسب با ویژگی های فرهنگی و طبیعی شهر و روستا و نوع کاربری آن در همین بخش آمده که باید از بناها و بافت های فرهنگی و تاریخی حفاظت شود. در تبصره همین بند آمده که بازسازی در این بخش از شهرها در خصوص بناهای ساخته شده تا سال ۴۰ هجری شمسی صرفاً به صورت عین به عین امکان پذیر خواهد بود.

همچنین در بخش دیگری از آن آمده که در تعیین نظام ارتفاعی بناها و تعداد طبقات ساختمان ها تبعیت از ویژگی های طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی شهر الزامی است. در تبصره آن هم ذکر شده که از احداث آپارتمان های بلندمرتبه و برج های مسکونی در شهرهای فرهنگی و تاریخی با اندازه میانی و کوچک خودداری شود.

مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری طبق ماده ۱۶۹ قانون پنجم توسعه مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری برای اشخاص حقیقی و حقوقی لازم الاجرا است.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0