همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

تغییر نگرش های مدیریت شهری (۳)

“عدم استفاده از تجارب شهرداری های سایر کشورها”، نقطه ضعف است نه نقطه قوت و “استفاده غلط از این تجارب” نیز همینطور

بسیار شنیده ایم از برخی مدیران که با افتخار می گویند که: “ما فلان پروژه را تماما” با استفاده از نیروهای داخلی انجام داده ایم و حتی از یک نفر کارشناس خارجی هم استفاده نکرده ایم”

حال، با توضیحاتی که ارائه می گردد، ببینیم آیا این امر یک نقطه قوت است یا نقطه ضعف.

در هر شهر و کشوری باید افتخار هر مدیری در این باشد که در انجام پروژه ها از توانمندی و پتانسیل کلیه متخصصین استفاده کند. حال، باید یک مدیر چقدر توانائی بالا باید داشته باشد تا هم از پتانسیل نیروهای داخلی استفاده کند و هم از پتانسیل نیروهای خارجی.

مسلما” این “توانمندی” خیلی با ارزش است و در هر فردی وجود ندارد. زیرا شما هنگامیکه نیروهای خوبی در شهرداری جذب نکرده باشید، توانائی تحویل گیری کار را از مشاورین داخلی کشور نیز نخواهید داشت. هرچه مشاور و پیمانکار داخلی قوی تر باشد، باید نیروهای شما هم توانمندتر باشند تا بتوانند کار او را ارزیابی و تحویل گیری نمایند. در غیر اینصورت مجبور هستند هرچه مشاور یا پیمانکار ارائه می دهد، تائید کنند . زیرا اصلا توانائی تحلیل و ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن را ندارند. اصلا نمی دانند چه سوالاتی باید بپرسند و شاید هیچ ابهام و سوالی به ذهنشان نرسد .

سوال فرعی و مهم: پس می توان نتیجه گرفت که کارفرما باید از همه مشاورین و پیمانکاران شهرداری در همه شاخه ها به لحاظ تخصصی توانمندتر باشد؟

پاسخ: خیر. مسلما” این کار ممکن نیست. اصولا” یکی از دلائلی که ما از مشاور یا پیمانکار استفاده می کنیم، این است که نمی خواهیم (یا نمی توانیم) تعداد زیادی عوامل تخصصی در داخل مجموعه داشته باشیم و همه کارها را امانی انجام دهیم . می خواهیم از توانائی بخش خصوصی استفاده کنیم و کار پیمانی را بر کار امانی ترجیح می دهیم. در مورد آنچه در بالا ذکر شده، منظور اینجانب “بالا بودن توانمندی کارفرما” به عنوان “تحویل گیرنده تخصصی و مدیریتی کار” است نه به عنوان “طراح، مشاور و پیمانکار”. البته اگر ابهاماتی وجود دارد، در دوره های آموزشی مدیریت شهری شرح خواهم داد.

حال بر می گردیم به موضوع اصلی: اکنون می بینیم حتی “توانائی تحویل گیری کار از مشاور و پیمانکار داخلی” مهم است و باید در سازمان با بکارگیری نیروهای متخصص و ارائه آموزش های مستمر ضمن خدمت به آنها، اعزام نیروها به سایر شهرهای دنیا و … این توانمندی را ایجاد کرد.

بنابراین در ارتباط با بکارگیری کارشناسان و شرکت های تخصصی خارجی، مسلما “توانمندی تحویل گیری کار” باید خیلی بالاتر باشد.

نه “خارجی” دلش برای ما می سوزد و نه “مشاور و پیمانکار داخلی”. به نسبت توانمندی شما است که به شما کار تحویل می دهد . به نسبت توانمندی نیروهایتان است که می توانید از پتانسیل آنها استفاده کنید. من بارها گزارشات مشاورین خارجی و داخلی را مردود شناخته و به آنها عودت داده ام. تاکنون با ۹ مشاور خارجی کار کرده ام و از موضع کارفرما، آنها را وادار نموده ام تا نسبت به تغییر تیم کارشناسی خود و ارتقاء آن اقدام نمایند و گزارشات را اصلاح کنند. یعنی نباید فکر کنیم همه کارشناسان خارجی توانمند هستند .

پس “تحویل گیری موفق کار از خارجی” کار فوق العاده مشکلی است. اما اگر این اقدام با موفقیت انجام شود، مسلما” به دستاوردهای بسیار خوبی در پروژه های شهری می رسیم.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که بیشترین استفاده کنندگان از تجارب سایر شهرهای دنیا، “کشورهای پیشرفته” هستند و حتی هنگامیکه در یک کشور جهان سومی هم یک پروژه موفق می بینند، از تجارب آنها استفاده می کنند. نمونه هائی از این موضوع نیز در دوره ها شرح داده خواهد شد.

افتخار بسیاری از مدیران شهری این کشورها در این است که از تجارب شهرهای مختلف دنیا و مشاورین و سایر کشورها استفاده می کنند.

بهر حال باید این تغییر نگرش در ما ایجاد شود که:

“خودکفائی اگر به معنای عدم استفاده از پتانسیل های تخصصی و مدیریتی سایرین باشد، تصوری اشتباه و برخلاف عقل و شرع است و مدیر توانا فردی است که نسبت استفاده از هیچ پتانسیل تخصصی دیگری، احساس بی نیازی نکند.”

تقی زاده

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...