همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

حجاب و پوشیدگی در شهرسازی ایرانی – اسلامی نمونه پژوهش میدانی: بافت قدیم شهر شیراز

حجاب و پوشیدگی در شهرسازی ایرانی – اسلامی نمونه پژوهش میدانی: بافت قدیم شهر شیراز

چکیده
زندگی و رفتارهای اجتماعی انسانها تابع فرهنگی است که در آن زاده شده و پروریدهاند. قطعاً این فرهنگ حاصل جغرافیاست ، جغرافیای انسانی و طبیعی. این جغرافیا ، انسان ساختها را بصورت چشم اندازهای خاصی که نیازهای زمان را برطرف کند ، جلوه گر میسازد. یکی از این انسان ساختها و یا از مهمترین آنها، مساکن و معماری مساکن است . در هر فرهنگی این مساکن با توجه به جغرافیای همان فرهنگ ساخته می شود از جمله ؛ دین، ادبیات، آب و هو ا، ارتفاع و … . این جغرافیا در کشور ایران نمودهای ویژه ای را در ساخت و سازها از خود برجای گذاشته که نمود فرهنگ درونگرایی و رعایت حجاب در ساخت و سازها یکی از آنهاست . این فرهنگ در بافت قدیمی تمامی شهرهای ایران وجود دارد . شهر شیراز یکی از شهرها یی است که به دلیل سابقه طولانی، این سنت را درون خود حفظ کرده لیکن نه در معماری کنونی و صنعتی که در معماری بافت قدیم. رعایت نکردن فرهنگ درونگرایی مغایرتهای شدید و بنیان کنی را در ساخت و سازها ایجاد کرده که یکی از پیامدهای آن نابودی فرهنگ بومی در ساخت و سازهاست و قطعا ویرانی سایر نمودهای فرهنگی را در این مروز بوم در پی خواهد داشت . به عبارت دیگر ، معماران کنونی چنان مسحور شیوه های غربی شده اند که رعایت فرهنگ بومی را باید در ساخت و سازهای قدیمی جستجو کرد . اما سنت حجاب و پوشیدگی که حتی در کنده کاری های ۲۰۰۰ ساله رعایت شده، می تواند هم اکنون در تلفیق سنت و صنعت رعایت شود و ما از و اجباراً پرده گذاری شده، و فرار از (Open) شیشه های سکوریت ، تراسهای پرده گذاری شده و یا شبکهای، آشپزخانه های باز منازل بدون در و دیوار و … نجات یابیم . دیوارها و دربهای (دروازهها) ورودی حیاطها، ورودی خانه ها، آشپزخانه ها ، حمامها و دستشویی ها با رعایت سنت پوشیدگی، هنوز هم می توانند حریم امن و حجاب را در مساکن بوجود بیاورند. این مقاله بحث را در دو قسمت:
-۱ پیش زمینه شامل الف – درونگرایی ساخت مساکن بومی ب – برون گرایی درمعماری جدید (معماری غربی ) پ- بافت قدیم شیراز (درحال تخریب ) ۲- بحث اصلی شامل جغرافیای مساکن ، فرهنگ درونگرایی، فرهنگ برونگرایی، درونگرایی و اصل بازگشت به خویش ارائه خواهد داد.
 واژگان کلیدی: حجاب، معماری، اندرونی، بیرونی، جغرافیای انسانی، شهرسازی، معماری بومی، پاویلیون ، پردیس

دانلود متن کامل مقاله

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)