همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

پایان نامه تبیین نقش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در روند جهانی شدن شهر و برنامه‌ریزی شهری نمونه موردی: بررسی برنامه‌ریزی شهر تهران در زمینه جهانی‌شدن

سید علیرضا باقرپور
تهران
کارشناسی ارشد
برنامه ریزی شهری
دکتر فرشاد نوریان

چکیده:
هدف اصلی این پژوهش، بررسی تاثیر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات بر برنامه‌ریزی شهری و نقش این امر در روند جهانی شدن شهر است. بدین منظور از روش توصیفی- تحلیلی استفاده شده است. بر این اساس ابتدا موضوعات مورد نظر برنامه‌ریزی شهری در ارتباط با فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و روند جهانی شدن شهر، بررسی شده است. سپس نقش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در تغییرات برنامه‌ریزی شهری با تکیه بر ابعاد کالبدی آن مورد اشاره قرار گرفته است و بر مبنای نتایج آن، تاثیر برنامه‌ریزی مبتنی بر توسعه زیرساختهای اطلاعاتی و ارتباطی در تسهیل روند جهانی شدن شهر بیان شده است.

این مطالعه نشان می‌دهد، توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات با افزایش امکان برقراری ارتباط از راه دور، ضمن تغییر الگوهای فعالیتی، تغییر در الگوهای فضایی و مکانی جوامع محلی شهری را سبب شده است. این امر امکان شکل‌گیری رویکردهایی جدید در زمینه‌های مختلف برنامه‌ریزی شهری را فراهم آورده است که بر مبنای توسعه زیرساختهای اطلاعاتی و ارتباطی و فرصت‌های ناشی از آن قابل ارائه هستند. بهره‌گیری از این رویکردها تاثیرگذاری بر الگوهای فضایی و عملکردی شهرها را به همراه داشته و امکان پاسخگویی به نیازهای شهری در روند جهانی شدن را تسهیل می‌نماید.

در ادامه پژوهش، با مطالعه برنامه‌ریزی شهری در شهر آمستردام به عنوان یک شهر جهانی و شهر تهران به عنوان نمونه موردی، رویکردهای جدید برنامه‌ریزی شهری مبتنی بر توسعه زیرساختهای اطلاعاتی و ارتباطی با توجه به اهمیت آنها در روند جهانی شدن شهرها مورد بررسی قرار گرفته است. سپس با مقایسه ویژگیها و برنامه‌ریزی شهرهای آمستردام و تهران، تاثیر رویکردهای جدید برنامه‌ریزی شهری مبتنی بر توسعه زیرساختهای اطلاعاتی و ارتباطی بر برنامه‌ریزی شهر تهران در زمینه جهانی شدن، ارزیابی شده است. در نهایت با توجه به ارزیابی صورت گرفته، پیشنهاداتی در خصوص چگونگی استفاده از رویکردهای جدید مبتنی بر توسعه زیرساختهای اطلاعاتی و ارتباطی  در برنامه‌ریزی شهر تهران و مواردی که لازم است در این زمینه مورد توجه قرار گیرند ارائه شده است تا از این طریق امکان نزدیک شدن شهر تهران به روند جهانی شدن فراهم گردد .

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)