شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

سوالات آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و منطقه ای ۹۳+پاسخ

سوالات کنکور کارشناسی ارشد مجموعه برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری و منطقه ای ۱۳۹۳ به همراه پاسخنامه ی سوالات که برای شما شهرسازان عزیز قرار دادیم.می توانید این بسته کامل را دریافت کنید.

برای دانلود سوالات و پاسخنامه کلیک کنید

پسورد: www.shahrsazionline.com

(با حروف کوچک نوشته شود)

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۳ مجموعه برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری (کد ۱۳۵۰)

آمار و روش‌ها و فنون برنامه‌ریزی

درس آمار رشته برنامه‌ریزی شهری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۳ (بهمن ۹۲) همانند سال گذشته شامل ۲۵ سؤال بود که از نظر مباحث مطرح شده و سؤالات تفاوت چندانی با سال گذشته (۹۲) نداشت. ساختار سؤالات به همان شکل قبلی بود و تنها در پراکندگی سؤالات در میان مباحث مختلف متفاوت بود. این درس که دو بخش آمار و روش و فنون را شامل می‌‌شود، دارای سؤالاتی محاسباتی، مفهومی و حفظی است.
سؤالات محاسباتی مربوط به آمار کمی دشوار بوده و سطح آنها نسبت به سال قبل بالاتر و مفهومی‌تر شده است. در سؤالات آزمون (۹۳) ۹ تست مربوط به روش‌ها بود و مابقی سؤالات از مباحث آمار طراحی شده بودند که سؤالات از بخش‌های نمونه‌گیری، آمار توصیفی، توزیع‌ها، رگرسیون و … بودند. عمده تمرکز طراحان بر بخش آمار توصیفی با ۵ سؤال و متغیرهای تصادفی بوده است.


تاریخ شهر و شهرسازی

از درس تاریخ شهر و شهرسازی در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۳ (بهمن ۹۲) همانند سال گذشته ۲۵ سؤال مطرح شده بود که سؤالات آزمون ۹۳ نسبت به آزمون ۹۲ کمی‌ ساده‌تر به نظر می‌رسید. توجه شود که در آزمون ۹۳ سؤالات در بین مباحث مختلف به گونه‌ای پراکنده بود که اکثر مباحث موجود را پوشش داده و داوطلبان برای کسب درصد مناسب در این درس باید تمام کتاب را به دقت مطالعه می‌کردند. این در حالی است که در کنکور ۹۲ از خیلی از مباحث سؤالی طرح نشده بود. به هر حال سؤالات آزمون ۹۳ بیشتر جنبه حفظی داشته و تنها در یک مورد (یک تست) داوطلبان حتی با مطالعه دقیق منابع مختلف نیز در پاسخگویی به آن دچار مشکل می‌شدند.


مباحث عمومی شهرسازی ایران

در درس مباحث عمومی آزمون کارشناسی ارشد رشته برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری سال ۹۳ (بهمن ۹۲) بیشترین حجم سؤالات در وهله اول به مباحث عمومی و گذشته شهرسازی ایران به ویژه با نگاهی به تاریخ شهرسازی ایران بر می‌گردد و در مرحله بعد سؤالات مراجع شهر و شهرسازی و طرح‌های توسعه شهری در رتبه دوم قرار گرفته‌اند و در رتبه سوم سؤالات مربوط به بحث جمعیت و آمار در شهرسازی که بیشتر سؤالات حفظی نیز هستند، مطرح شده است.
در هنگام بررسی روند تغییر سؤالات و بررسی و مقایسه تطبیقی سؤالات در سال ۹۳ و ۹۲ به این مهم رسیدیم که در سال ۱۳۹۳ بیشتر سؤالات در بین کتب مختلف توزیع شده است. سؤالاتی از کتاب هویت شهر، مدیریت شهری و … مطرح شده است که در آزمون دکترای شهرسازی نیز دیده می‌شود و می‌توان به این نتیجه رسید که سطح سؤالات کارشناسی ارشد و دکترا در رشته شهرسازی به یکدیگر نزدیک می‌باشد. به طور کلی در مورد مباحث مورد سؤال، به نظر می‌رسد در آزمون سال ۹۳ جامعیت طرح تست از کلیه مباحث، بیشتر از آزمون سال ۹۲ می‌باشد.
از سوی دیگر به دلیل ماهیت درس مباحث عمومی در شهرسازی غالب سؤالات به صورت حفظی می‌باشد و داوطلبان بهتر است علاوه بر تسلط مفهومی بر مباحث شهرسازی ، نکات خاص و ویژه را به خاطر بسپارند.


مبانی نظری برنامه‌ریزی شهری

درس مبانی نظری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۳ (بهمن ۹۲) با تعداد ۳۰ سؤال از نظر تعداد و سطح سؤالات و نوع آنها با توجه به منابع طرح سؤالات تفاوت چندانی با آزمون سال گذشته نداشته است.
تنها تغییراتی که در آزمون ۹۳ (بهمن ۹۲) نسبت به سال گذشته مشاهده می‌شود نحوه پراکندگی سؤالات این درس در مباحث مختلف است. چرا که از مباحثی چون مدل‌ها و نظریه‌ها، ترافیک، مسکن، مدرنیسم، تاریخ شهر و … که سال گذشته مورد توجه طراحان سؤال نبوده است سؤالات متعددی در کنکور سال ۹۳ مطرح شده بود و به مباحثی مثل پدافند غیر عامل، مدیریت شهری، محیط زیست و اقتصاد شهری که سال گذشته سؤالاتی از آنها طرح شده بود توجهی نشده و سؤالی طراحی نشده بود.
مجموعاً برخی سؤالات نسبت به سال قبل سخت‌تر و برخی از مباحث مشابه آسان‌تر طرح شده بود و با احتساب این موارد می‌توان گفت که آزمون ۹۳ (بهمن ۹۲) از نظر دشواری تقریباً با سال گذشته در یک سطح بوده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

کارگاه برنامه ریزی شهری-گردشگری در کلاردشت

کارگاه برنامه ریزی شهری-گردشگری در کلاردشت

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۳, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری-استان اردبیل

کارگاه برنامه ریزی شهری-استان اردبیل

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری 2-آموزش بافت فرسوده و ناکارآمد شهری

کارگاه برنامه ریزی شهری ۲-آموزش بافت فرسوده و ناکارآمد شهری

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۷, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری-نگرشی برروند تاثير گذاری توريسم تنگه واشی

کارگاه برنامه ریزی شهری-نگرشی برروند تاثیر گذاری توریسم تنگه واشی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۲, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ** فایل مذکور دانشجویی (غیر قابل استناد) بوده و قابلیت اجرایی ندارد و صرفاً جهت آموزش ارائه شده است **
کارگاه برنامه ریزی شهری-بررسی وضعیت سکونتگاههای غیررسمی در کلانشهر تهران با تاکید بر پل مدیریت

کارگاه برنامه ریزی شهری-بررسی وضعیت سکونتگاههای غیررسمی در کلانشهر تهران با تاکید بر پل مدیریت

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۰, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
کارگاه برنامه ریزی شهری-آموزش سکونتگاه های غیررسمی به صورت مطالعه موردی

کارگاه برنامه ریزی شهری-آموزش سکونتگاه های غیررسمی به صورت مطالعه موردی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۱۷, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ** فایل مذکور دانشجویی (غیر قابل استناد) بوده و قابلیت اجرایی ندارد و صرفاً جهت آموزش ارائه شده است **