شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

بازار ارومیه تجلی معماری صفویه

بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار کم نظیر دوران صفویه در ایران است که هنوز پویایی خود را حفظ کرده و با اجرای طرحهای مرمت و ساماندهی اولین گامهای خود را برای جهانی شدن بر می دارد.

بازار قدیمی ارومیه که در زمان قبل از نفوذ زندگی ماشینی مرکز ثقل داد و ستد و در بین بافت قدیمی مرکز تجاری اجتماعی شهر محسوب می شد، دارای اهمیت ویژه ای بوده است. این بافت در گوشه جنوب شرقی شهر قرار داشته و توسط دروازه های قدیمی که در مجاورت آن است محصور شده بود، در حال حاضر با توسعه و نوسازی شهر، هسته مرکز بازار شامل قسمتهای تجاری و مذهبی آن باقیمانده است که وجود تیمچه ها، سراها، مسجد و حمام ها دال بر آبادانی و تحرک این بخش از شهر در زمانی نه چندان دور بوده که امروز با مرمت و ساماندهی به سوی جهانی شدن گام بر می دارد.

در این راستا طی ۲ سال گذشته جلسه ساماندهی بازار بزرگ سنتی ارومیه یکی از موضوعات داغ فرمانداری این شهرستان بوده تا مقدمات و زیرساختهای لازم برای جهانی شدن این اثر کم نظیر تاریخی و فرهنگی فراهم شود، که مرمت و بازسازی قسمتهای مختلف بازار، ساماندهی سیستم برق و فاضلاب و آزادسازی محوطه اطراف بازار انجام شد.

فرمانداری ارومیه نیز جلسه ای برای ساماندهی و بررسی وضعیت بازار سنتی ارومیه به عنوان یکی از هزار شهر جهان ثبت شده در فهرست یونسکو برگزار و جواد شریف نژاد فرماندار ارومیه در این جلسه با اشاره به امکان در نوبت بودن بازار بزرگ سنتی ارومیه جهت ثبت نهایی و اقداماتی که تاکنون انجام شده، گفت: با رفع معضلات موجود بر سر راه ثبت این بازار می توان از مزایای جهانی شدن آن درجهت توسعه فضای اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی شهر زیبای ارومیه بهره مند شد.

جواد شریف نژاد با بیان اینکه مجموعه تخت سلیمان و قره کلیسای چالدران ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی هستند، اظهار داشت: ثبت جهانی بازار ارومیه گام سوم خواهد بود که هماهنگی و همکاری جانبه ادارات شهرستان در جهت رفع موانع و مشکلات موجود در بازار ارومیه و تسریع در اجرای عملیات ساماندهی در این جهت ضروری است.

دستگاه های خدمات رسان مشکلات زیرساختی بازار را رفع کنند

وی همچنین از سازمانهای خدمات رسان خواست تا با تهیه و اتمام طرح های کاملی در جهت رفع موانع و مشکلات از قبیل فاضلاب بازار و کانالهای مسدود شده قدیمی موجود و نیز ساماندهی امورات مرتبط با برق و گاز راسته ها و تیمچه ها و طرح آن در جلسه آتی اقدام کنند، گفت: این دستگاه ها باید گامهای عملی و جدی در راستا بر دارند.

فرماندار ارومیه در پایان تاکید کرد: سازمانها و ادارات باید کمبودهای احتمالی موجود در زمینه احیای سیستم بازار و ابنیه تاریخی را با مطالعات تطبیقی در شهرهای دیگر کشور یا کشورهایی که به مانند ایران از بازارهای تاریخی بهره مند هستند را با استفاده از دانش و تجربیات متخصصان رفع کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به عزم جدی موجود برای ثبت این اثر مهم تاریخی گفت: سالها نسبت به بازار قدیمی ارومیه کم توجهی شده که امیدواریم این نقیصه جبران شود چرا که بازار سنتی سندی از شعور و معرفت مردمان سرزمین ایران اسلامی و هویتی ما به شمار می آید.

جعفر ذوالفقاری همچنین از تهیه و تدوین دفترچه هایی برای راهنمایی بازاریان برای اعمال هرگونه تغییرات و تعمیرات احتمالی خبر داد و افزود: در این دفترچه ها الگوهای پیشنهادی خود را به بازاریان ارائه می کنیم.

با دخل و تصرفاتی که براثر انقلاب صنعتی و زندگی مدرن در کالبد شهر ارومیه بوجود آمده، قسمتهای زیادی از بافت قدیمی مخصوصاً بخش تجاری شهر منهدم یا اتصال آنها از هم گسیخته شده، به طوریکه در حال حاضر قسمت کوچکی از بافت قدیمی بازار حد فاصل دو خیابان و میدان نوساز در شمال شرقی شهر قرار گرفته و یکی از حمامهای قدیمی در قسمت دیگر شهر. در حال حاضر بخش عمده و سالم بازار قدیمی ارومیه در بین خیابا نهای عسگرآبادی، امام، مهاباد و اقبال محصور بوده، قدمت این بنا به دوره صفویه می رسد که ۲۲ خردادماه سال ۶۲ به شماره ۱۶۳۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در بازار ارومیه هر راسته و بخشی، از سبک و شکل خاص دوره خود پیروی کرده است. بقایای به جای مانده، نمایانگر ذوق معماری دوره های مختلف است. علی رغم تنوع شکل طاق ها، چشمه و گنبدها مجموعه بازار از سادگی ویژه ای برخوردار است. به عبارت دیگر هیچ نوع کاشیکاری، گچبری و سنگ کاری در آن دیده نمی شود.

سردر ورودی اصلی بازار ارومیه از طرف مسجد اعظم، یکی از زیباترین جلوه های قدیمی معماری ایران است، مجموعه بازار ارومیه متشکل از راسته های اصلی و فرعی متعددی است که از نظم و نقشه خاصی پیروی نمی کند بلکه در طی دوره های مختلف به تدریج در محور طولی و عرضی گسترش یافته است قسمتی از بازار دو طبقه است.

در این مجموعه همچنین تعدادی سرا، چهارسوق، تیمچه و حمام های قدیمی وجود دارد. راسته های بازار هرکدام وابسته به صنف خاصی است و بر همین اساس نامگذاری شده اند، این بازار همچنان هسته مرکزی خرید و فروش اهالی این منطقه است. مصالح تمام راسته بازار و چهارسوها از آجر و اغلب بدون اندود ساده گچ است.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

بررسی الگوهای توزیع و پراکنش فضایی پارکهای درون شهری (مطالعه موردی: مناطق شهرداری ارومیه)

بررسی الگوهای توزیع و پراکنش فضایی پارکهای درون شهری (مطالعه موردی: مناطق شهرداری ارومیه)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۵, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی الگوهای توزیع و پراکنش فضایی پارکهای درون شهری (مطالعه موردی: مناطق شهرداری ارومیه) با ورود جهان به هزاره­ ی سوم و پیشی گرفتن نسبت ...
حاشیه نشینی در محدوده شهر ارومیه

حاشیه نشینی در محدوده شهر ارومیه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲۰, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است عادل فتاحی رئیس کمیسیون بودجه و امور حقوقی شورای اسلامی شهر ارومیه از حاشیه نشین بودن ۵۷۷ هکتار از محدوده شهر ارومیه خبر داد و ...
one script

ریشه مشکلات ساخت و ساز ارومیه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: شناسنامه فنی ملکی موضوع قابل توجهی در ساخت و ساز یک ساختمان است. هادی بهادری ضمن تاکید ...
اعلام آمادگی یک شرکت اروپایی برای احیای دریاچه ارومیه

اعلام آمادگی یک شرکت اروپایی برای احیای دریاچه ارومیه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۷, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است یک شرکت اروپایی برای احیای دریاچه ارومیه اعلام آمادگی کرده و مدعی است می توان این دریاچه را ظرف سه سال احیا کرد. این شرکت ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود