شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

شهرسازی، تهدیدی برای تاریخ مکه

طرحی که مسوولان عربستان برای توسعه شهر مکه مکرمه در نظر گرفته‌اند و طریقه اجرای آن، اعتراض مورخان و جغرافی‌دانان این کشور را نسبت به تخریب کوه‌های اطراف شهر و محله‌های تاریخی به دنبال داشته است.

شهر مکه مکرمه و اماکن مقدس آن از سال‌ها پیش و حتی اکنون شاهد ساخت و اجرای پروژه‌های عمرانی بزرگ و بسیار مدرن شامل ساخت متروها‌، زیرگذرها و روگذرهای متعدد بوده است. این پروژه‌ها که بزرگترین طرح توسعه شهر مکه در طول تاریخ محسوب می‌شوند،‌ موجب تخلیه کامل مناطق اطراف مسجد الحرام شده‌اند.

کسانی که در طول ۱۰ سال گذشته تصاویر ماهواره‌ای این شهر را در سایت‌ «گوگل ارث» دنبال می‌کنند،‌ شاهد تغییرات توپوگرافی بزرگی در نقشه این شهر بوده‌اند.

«فایز جمال»، روزنامه‌نگار و نویسنده عربستانی‌،این طرح‌ها را عامل مهمی در تخریب تاریخ و جغرافیای مکه می‌داند که از سوی بخش خصوصی و با همکاری بعضی از مسوولان حکومتی این کشور انجام می‌شوند. او گفت: بیشتر کوه‌های اطراف مکه به خاطر پروژه‌های سرمایه‌گذاری و دستیابی به اهدافی خاص تحت عنوان توسعه شهر مکه با دینامیت منفجر می‌شوند.

شهر مکه با ۱۵ محله اصلی که قدیمی‌ترین آنها بیش از ۶۰۰ سال قدمت دارد، شکل گرفته است اما در حال حاضر تنها دو محله باقی مانده و ۱۳ محله تاریخی این شهر به طور کامل از بین رفته‌اند.

مهندسان شهرسازی و کارشناسان تاریخی براین باورند با وجود مساحت زیاد شهر مکه و غیر مسکونی بودن بخش بزرگی از این شهر، باز هم انفجار کوه‌ها به منظور افزایش ظرفیت راه‌های ارتباطی و محله‌های مسکونی برای سیستم زمین شناسی و هیدرولوژیکی شهر خطرآفرین است و باید توجه داشت که همواره راه حل‌های دیگری هم وجود دارد.

«سامی عنقاوی‌»، موسس مرکز پژوهش‌های شهر مکه با هشدار نسبت به خطر انفجارهای متعددی که در کوه‌های اطراف برای چاه زمزم وجود دارد، گفت: آبی که از چاه زمزم بیرون می‌آید‌، در طول سالیان دراز از شکاف درون صخره‌ها خارج شده و در این چاه جمع شده است و با این انفجارها امکان دارد آب‌های زیرزمینی با آب این چاه مخلوط شود.

تحقیقاتی که به مدت ۴۰ روز بر روی آب چاه زمزم انجام شده، نشان می دهد آب‌های زیرزمینی و املاح ناشی از انفجار صخره‌ها به این چاه وارد شده است. این در حالیست که «اسامه البار‌»، شهردار مکه با رد تاثیرات پروژه توسعه شهر بر اماکن تاریخی و مسجدالحرام معتقد است، هویت معنوی شهر مکه هم چنان حفظ شده است. اماکن تاریخی این شهر واقع در کوه‌های «حراء» و «ثور» در فاصله زیادی از این پروژه قرار دارند و کوه‌های اطراف تنها به اندازه نیاز حذف شده‌اند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...