شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

امکانات موجود جوابگوی بحران های بزرگ در تهران نیست

وزیرکشور گفت: با توجه به جمعیت و وسعت زیاد پایتحت امکانات موجود جوابگوی حوادث و بحران های بزرگ نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر،عبدالرضا رحمانی فضلی  وزیر کشور، سید حسین هاشمی استاندار تهران، عیسی فرهادی فرماندار، سردار ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مرکز فرماندهی و مدیریت بحران شهر تهران بازدید کردند.

وزیر کشور در پایان بازدید در جمع خبرنگاران گفت: هدف این بازدید آشنایی با فعالیت‌های شهرداری تهران در این حوزه بودتا در طراحی نهایی ساختار ستاد و سازمان مدیریت بحران کشور که در حال حاضر مشغول انجام اقدامات مربوط به آن هستیم، از تجربیات شهرداری  و  سازمان پیشگیری و مدیریت  بحران  تهران در این زمینه استفاده کنیم.

وی گفت: خوشبختانه شهرداری تهران تاکنون طرح‌ها و برنامه‌های بسیار خوب، غنی و منسجمی در حوزه مدیریت بحران اجرا کرده است ، از جمله آن که علاوه بر احداث اتاق مدیریت بحران در ۲۲منطقه مختلف شهر تهران ستاد مدیریت بحران تشکیل داده است.

وزیر کشور افزود: اما با توجه به جمعیت و وسعت زیاد تهران این امکانات در بحران‌های بزرگ پاسخگو نخواهد بود و حجم طرح‌ها و کارها باید افزایش یابد تا تامین کننده تمامی نیازها باشند.

وی افزود: از همین رو ایجاد و احداث مرکز مدیریت بحران کشور در ابعادی بزرگتر و با امکانات بیشتر در کنار مرکز مدیریت بحران تهران و برای رسیدگی به امور مدیریت بحران کل کشور ضروری است تا آن مرکز ، مکانی  برای رصد تمامی بحران‌های کشور باشد. در  آنجا باید نقشه‌های اماکن بحرانی و آسیب پذیر موجود باشد و سوانح و مخاطرات به طور دائم رصد شود.

رحمانی فضلی گفت: اگر چه احتمال وقوع حوادث بزرگ طبیعی کم است، اما وجود ساختار و نظام مدیریت بحران  برای اجرای طرح‌های پیشگیری و آمادگی ضروری است و بر همین اساس این ساختار برای کل کشور در وزارت کشور و برای پایتخت در شهرداری تهران دیده شده است.

وی با بیان این نکته که اگر آمادگی لازم را بدست نیاوریم، میزان تلفات و خسارات در حوادث بزرگ به شدت افزایش می‌یابد، گفت: باید همزمان دولت ، مجلس و مردم در ایجاد و تقویت ساختار مدیریت بحران همکاری و کمک نمایند به خصوص آنکه با فراگیری آموزش‌های لازم مردم می‌توانند به دیگران کمک کنند و در این امر فعال باشند.

وزیر کشور یادآور شد: مهلت قانون اولیه تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در حال اتمام است و در تلاشیم تا پیش‌نویس قانون جامع و جدیدی را تهیه و برای تصویب به مجلس ارائه کنیم بنابراین باید با کمک مجلس و مسئولان این بخش در شهرداری و کشور، تجربیات اجرای قانون قبلی ، ایرادات، اشکالات و پیشنهادات  مشخص و در تدوین و تصویب قانون جدید لحاظ شود.

همچنین در این بازدید  دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز  در سخنانی ضمن استقبال از حضور وزیر کشور  و هیات همراه در اتاق مدیریت بحران تهران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در جمع مدیران شهرداری مبنی بر مدیریت جهادی و تعامل میان شهرداری و دولت به تاریخچه شکل‌گیری این مجموعه اشاره کرد و گفت: در تهران ۵۵ مخاطره شناسایی شده که از میان آنها ۱۳ مخاطره قریب‌الوقوع و دارای احتمال بیشتر است. زلزله ، روانگرایی، آتشفشان،زمین‌لغزش، فرونشست،سیلاب، آتش‌سوزی، انفجار، حوادث کوهستان و سوانح شهری از آن جمله است.

 وی افزود: موقعیت مکانی و زمین‌ساختی شهر تهران از جمله قرارگیری شهر تهران در پهنه گسلی باعث تشدید این مخاطرات می شود.  وجود بافت‌های فرسوده و متراکم شهری  و فرسودگی شریان‌های حیاتی نیز از عوامل تشدید کننده این وضعیت هستند.

جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران تهران گفت : مطالعات زیادی  در این مجموعه انجام شده و تمامی خروجی‌ها  و  اقدامات عملی بر اساس مطالعات پایه  انجام شده است مانند پروژه ریز‌پهنه‌بندی لرزه‌ای شهر تهران، طرح جامع کاهش خطر‌پذیری ،  طرح توانمندسازی مدیریت بحران و واکنش اضطراری در ۷۲ ساعت اولیه پس از وقوع زلزله،ظرفیت‌سازی برای کاهش خطر پذیری لرزه‌ای، طرح اسکان اضطراری و موقت ، ایجاد و توسعه سامانه پایشی تخمین تلفات و خسارت و آموزش و سنجش میزان آگاهی شهروندان.

 صادقی افزود: زیر ساخت‌های آمادگی شهر تهران با وضعیت مطلوب فاصله دارد و باید برخی ابهام‌ها بر طرف و زمینه‌های تعامل و همکاری بیشتر نهادها، میزان مسئولیت‌ها و سطح‌بندی حوادث ملی، استانی و شهرستانی، عمق ماموریت ها، نحوه ارتباط و هماهنگی، نقش شورای هماهنگی مدیریت بحران، جایگاه وحدت فرماندهی و منابع تامین مالی مشخص و شفاف شود.

وی همچنین پیشنهاد داد که به منظور افزایش آگاهی و آمادگی مدیران کشور با مقوله مدیریت بحران و تقویت دغدغه آنان به موضوع مدیریت سوانح، اردوی آموزشی مدیریت بحران برای مدیران کشوری برگزار شود.

 عیسی فرهادی فرماندار تهران نیز در سخنانی خطاب به وزیر کشور و هیات همراه گفت: شهردار تهران در ۲۲ منطقه، ۲۲ ستاد مدیریت بحران ایجاد کرده است و بر اساس تعامل جدیدی که بین فرمانداری، شهرداری و استانداری صورت گرفته جلسات مربوط به مدیریت بحران سازمانها و نهادها در هر منطقه‌ای در ساختمان ستاد مدیریت بحران آن منطقه تشکیل شود تا هم مدیران با یکدیگر و اتاق‌های مدیریت بحران مناطق ین مکان‌ها آشنا شوند و هم ساختار فرماندهی آن منطقه مشخص شود.

وی با اشاره به یک مورد موفق گردهمایی مدیران و تمرین هماهنگی و اقدام در اتاق مدیریت بحران گفت: به هر حال اینجا مجموعه بسیار ارزشمندی است که در نوع خود در کشور ما بی نظیر و در حال توسعه و رشد است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)