شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

بررسی میزان جرایم ارتکابی در سطح جهان

  * به نام خدا *

       بررسی میزان جرایم ارتکابی در سطح جهان : با تاکید بر آمریکا

         بررسی های تطبیقی میزان جرایم ارتکابی در سطح جهان، شگفت آور و تا حدودی مبهم هستند. این بررسی ها حاکی از آن هستند که جهان نسبت به گذشته ایمن تر شده است. حتی به نظر می رسد در آمریکا نیز ” جرایم خیابانی۱ ” در حال کاهش است. با این وجود جامعه شناسان و تحلیلگران اجتماعی به صراحت اظهار می کنند که زندگی در این کشور هرگز ایمن نبوده است.

          به لحاظ ظاهری همراه با کاهش روند ” فعالیت های مجرمانه۲ ” جهان از امنیت بیش تری برخوردار شده است. این امر در تضاد با این دیدگاه است که جهان روز به روز خطرناک تر و نا امن تر شده است. ایالات متحده آمریکا بالا ترین نرخ ” جرایم خشونت بار۳ ” را در میان کشور های پیشرفته صنعتی داراست. در این میان در برخی مناطق به ویژه در اروپای شرقی و غربی میزان این نوع جرایم ثابت مانده ویا تغییر چندانی نداشته است. کشور هایی نظیر: دانمارک و فنلاند که دارای نرخ پایین جرایم در سطح جهان هستند در حال حاضرشاهد افزایش جرایم خیابانی اند. حتی در کشور هایی که از تیررس جرایم به دور هستند نظیر: ژاپن به عنوان یک کشور پیشرفته صنعتی دیگر این جرایم به چشم می خورند. از این رو مساله ی برسی تطبیقی جرایم ارتکابی در سطح جهان غامض و پیچیده باقی می ماند. تعاایف مختلفی که از جرم می شود موجب می گردد که آمارهای رسمی منتشر شده در مورد میزان جرایم ارتکابی در سطح جهان غیر قابل اعتماد باشند.

          البته آمارهای رسمی سازمان ملل متحد که به عنوان یک سازمان بین المللی با میزان جرایم جهانی آشنایی زیادی دارد ممکن است به واقعیت نزدیک تر و از اعتبار بیش تری برخوردار باشد. برخی از مهم ترین عوامل موثر بر میزان جرایم جهانی عبارتند از :

          الف) تفاوت نگرش” دستگاه های عدالت کیفری- قضایی و قانونی۴″

            ب) تناقض میان گزارش های منتشره در مورد جرایم غیر رسمی و رسمی (پلیسی)

             ج)  تفاوت میان دید گاه هایی که جرایم را بررسی می کنند.

              د) تفاوت در قوانین مربوط به بررسی جرایم مضاعف

             ه) تفاوت در امار های مربوط به فقدان جرایم در سطح جهان

             و) تفاوت کیفی اطلاعات ارایه شده

           با توجه به وضعیت جرایم در آمریکا می توان به نتایج زیر دست یافت :

          ۱-” سرقت مسلحانه۵″ که به عنوان بد ترین نوع جرایم مالی مطرح میب شود در آمریکا نسبت به دهه ی ۱۹۸۰کم تر شده است. این میزان در آمریکا در مقایسه با کشورهای استرالیا- کانادا- دانمارک- انگلستان- فنلاند و اسکاتلند کاهش و در مقایسه با کره- عربستان سعودی و اسپانیا افزایش یافته است.

          ۲- قتل  و ” آدم کشی۶ ” در آمریکا نسبت به اغلب کشور های غربی ازسال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰م. همواره رو به افزایش بوده است. هر چند این میزان در دهه ی ۱۹۹۰ به نصف کاهش یافته است. این میزان حتی نسبت به کشور هایی که دچار ” نوسانات سیاسی و اجتماعی۷ ” هستند در سال ۲۰۰۰م. بیش تر است و به ۵/۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است. میزان قتل در کشورهایی که دچار نوسانات مختلف می باشند نظیرک کلمبیا و افریقای جنوبی به ترتیب ۶۳ و ۵۱ در هر ۱۰۰ هزار نفر می باشد.

         ۳- ” تجاوز به عنف۸ ” در آمریکا در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ در مقایسه با کشور های غربی رو به افزایش بوده است اما در اوایل سال ۲۰۰۰م. کانادا از آمریکا پیشی گرفته است. این نوع جرایم در آسیا و خاور میانه کم تر است.

          ۴-” سرقت۹ ” در دهه های گذشته در آمریکا به طور نسبی کاهش یافته است. بر طبق گزارش های منتشره در کشورهای انگلستان- اسکاتلند- پرتغال و اسپانیا این میزان بیش تر و در فرانسه- آلمان – ایتالیا- آسیا و خاورمیانه کم تر است. با توجه به  آمار های کلیه ی جرایم منتشره به ترتیب آمریکا- آلمان- انگلستان- فرانسه و آفریقای جنوبی دارای بیش ترین میزان جرایم ارتکابی در سطح جهان می باشند.

    ترجمه: علیرضا جنگجوی مادوانی

  منبع: Nation Master.Com

 پی نوشت ها:

   ۱)Street Crimes

 ‍Criminal   activities  ۲)

 ۳) Violent Crimes

  ۴) Legal and criminal justice   systems

۵) Burglary

۶) Homicide

۷)Political and social turmoil

۸)Rape

۹)Robbery

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود