شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

مقاوم سازی ساختمان های فرسوده

ساختمان های موجود که ظرف چند سال اخیر ساخته شده اند، دارای مقاومت چندانی نیستند و به عنوان جدی ترین مشکل در سطح کشور محسوب می شوند. در صورت بروز حادثه ای تعداد زیادی از ساختمان های فعلی خرابی وسیعی را به ارمغان خواهند داشت، که البته این موضوع مد نظر کارشناسان امر است. این در حالی است که باید بحث مقاوم سازی ساختمان هایی که ظرف چند سال اخیر ساخته شده اند با جدیت بیشتری پیگیری شود.

مقاوم سازی ساختمان ها با مشارکت دولت، شهرداری و مردم

رئیس کمسیون عمران شورای شهر تهران اظهار داشت: موضوع قطعی و مشخص در رابطه با مقاوم سازی این است که این طرح به هرحال باید به صورت اساسی و با مشارکت دولت، شهرداری و توسط خود مردم صورت بگیرد.

احمد دنیا مالی در ادامه اضافه کرد: در همه جای دنیا تمام ساختمان ها ،در طول عمرشان با توجه به شرایط روز چندین بار بازسازی می شوند و در هر دوره مصالح و متریال جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس کمسیون عمران شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تعدادی از ساختمان ها هستند که امکان مقاوم سازی برای آنها وجود دارد، اذعان داشت: البته اصل مطلب تامین منالع مالی است که در این زمینه بانک ها باید وارد عمل شوند و همکاری لازم را با مردم و دولت جهت ارائه تسهیلات برای این کار دشته باشند.

دنیا مالی بحث بافت فرسوده و مقاوم سازی یا به عبارتی ساخت مجدد آن را از موضوعات مهم کلان شهرها برشمرد و گفت: در این مورد باید به صورت حمایتی برخورد شود. شهرداری های کلان شهرها باید وارد عمل شوند، البته شهر تهران در این مسئله مداخله کرد، اما به دلایل مختلف این روش جواب نداد.

وی خاطر نشان ساخت: نظر وزارت راه و شهرسازی بر این است که شهرداری در بحث تسهیلات، حقوق و عوارض، نظام مهندسی در حیطه کنترل های فنی و دولت هم در زمینه ارائه امکانات که از طریق سیستم بانکی در اختیار مردم قرار می گیرد، همکاری لازم را داشته باشند تا کار مقاوم سازی و بازسازی ساختمانهای غیرمقاوم و فرسوده انجام بگیرد.

ساختمانهای دولتی در شرایط اضطراری محل امن برای مردم باشد

رییس سازمان نظام کاردانی آذربایجان غربی ضمن بیان اینکه ساختمانهای غیرمقاوم و فرسوده را باید به سه دسته تقسیم کرد، گفت: ساختمانهای دولتی که در مواقع اضطراری به عنوان اماکن عمومی استفاده می شوند، ساختمانهای مسکونی و آثار باستانی اینها نیاز به مقاوم سازی دارند، که البته باید اولویت بندی شوند. قدر مسلم بازسازی ساختمانهای دولتی به عنوان جای امن و مطمئن در شرایط اضطراری برای شهروندان در اولویت قرار دارند.

عباس ذاکری آثار باستانی را در درجه دوم اهمیت و پس از آن بازسازی بخش خصوصی را ضروری دانست و اظهار داشت: با ارایه راهکارهای مناسب و کمک دولت به مردم باید کار بازسازی انجام شود. همچنین باید توسط مهندسین خبره تعریف شود، که برای هر ساختمانی چه تمهیداتی باید در نظر گرفته شود.

به گفته رییس سازمان نظام کاردانی آذربایجان غربی کار مقاوم سازی باید هدف گذاری شود، اینکه قرار است در مقابل چه چیزی ساختمان ها مقاوم شوند، و آمادگی مقابله با چه حوادثی را داشته باشند، باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه گرچه شروع کار مقاوم سازی بخصوص در کلان شهرهایی مانند تهران دیر شده است، تصریح کرد: اولین کار در کلان شهرها اجرای صحیح طرح تفضیلی است که متاسفانه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. در حالیکه ما می توانستیم به جای اجرای طرح مسکن مهر، طرح تفضیلی را با هزینه کمتر انجام دهیم.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود