شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

راهبردهای شهرسازی برای منظر شهری

معاون شهرسازی شهرداری تهران معتقد است که ارتقاء منظر شهری کلانشهر تهران، نه در گرو اقدامات سطحی، مقطعی و نتیجتا ناپایدار در مورد آرایش جداره‌های شهری، بلکه در گرو اتخاذ رویکردی است که منظر شهری را در تعامل دائمی و همزمان با لایه‌های گوناگون نظام و فرم شهر و تحت تأثیر بسترهای قانونی، مالی و تشکیلاتی نظام توسعه و مدیریت شهری تحلیل نماید.

علیرضا نادری با بیان اینکه در ساخت و سازهای پس از دهه ۴۰ هیچ‌گونه عنایتی حتی به بناهای مجاور وجود ندارد، گفت: مباحث مربوط به نمای شهری در ایران از دههٔ ۴۰ به بعد کم رنگ شده به طوری که طراحان، مسوولان شهری، دانشگاهیان و عموم مردم هر روز از این مقوله دورتر و شکل نمای شهری هر روز بیشتر در گرو تصمیم‌گیری‌های فردی و یا ارزش‌های روز قرار گرفته است.

وی از منظر شهری به مثابه شاخص و نماد، درجه و کیفیت تمدن و روحیات جمعی هر ملت و قومی یاد کرد و گفت: این منظر شهری حاصل تصمیمات و تصورات مردم آن شهر است. وی بررسی منظر شهری در مقیاس میانی را مهم ارزیابی کرد و بافت‌ها و بناهای تاریخی شهر را بخش مهمی از هویت تاریخی شهر دانست.

نادری در بحث نماهای ساختمانی سلایق شخصی را دارای بیش‌ترین تاثیر عنوان کرد و گفت: در حیطهٔ عمومی جامعه حقی بر گردن دارد که می‌بایست ادا شود. اگر به نمای ساختمانی واحد بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌ها فکر شود همگونی نمای شهری در کلیت از میان می‌رود. لذا بررسی طرح‌های ارایه شده توسط جمعی از صاحب نظران و مسولان در مراکز تایید پروانه‌های ساختمانی ضروری به نظر می‌رسد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: بررسی میدانی طرح ساختمان‌ها یا بناهای اطراف از لحاظ کیفیت طرح معماری، نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمان‌های اطراف و زیبایی طرح و مصالح مورد استفاده گامی موثر در بالا بردن کیفیت نمای شهری است.

وی با اشاره به تدوین ضوابط عام نما توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در سال ۱۳۹۱ که هم اکنون به شورای اسلامی شهر تهران جهت بررسی ارسال شده است، اظهار داشت: ارتقاء منظر شهری کلانشهر تهران، نه در گرو اقدامات سطحی، مقطعی و نتیجتا ناپایدار در مورد آرایش جداره‌های شهری بلکه در گرو اتخاذ رویکردی است که منظر شهری را به مفهوم ” تجلی خارجی یک کلیت واحد ” که از یک سو در تعامل دائمی و همزمان با لایه‌های گوناگون نظام فرم شهر” (متشکل از نظام‌های پنج گانه: کاربری زمین، حرکت و دسترسی، فضاهای همگانی، فرم کالبدی و منظر شهری) و از سوی دیگر تحت تأثیر بسترهای قانونی، مالی و تشکیلاتی نظام توسعه و مدیریت شهری تحلیل می‌نماید.

نادری با تاکید بر ضرورت مطالعه قبل از هرنوع اقدامی، درباره وضع موجود نمای شهر و شناخت هویت و شرایط امروز تهران به مجموعه اقدامات شناختی در این راستا که در سالهای اخیر انجام شده اشاره کرد و گفت: بازنگری بخشنامه‌های پیشین، انتخاب مناطق پایلوت جهت ساماندهی نمای ابنیه و تشکیل کمیته تخصصی نما در این مناطق، ساماندهی نمای شاخص شهر و تشکیل کمیته ارتقای کیفی سیما و نمای شهر تهران به منظور سازماندهی اقدامات مداخله در نماهای ساختمان‌های شاخص احداثی، ساماندهی بناهای مرتبط با شهرداری ازجمله سرای محلات و ساختمان‌های نواحی از جمله این اقدامات بوده و خروجی کلی مطالعات فوق، نهایتاً منجر به تدوین دستورالعمل و ضوابطی مبسوط و تفصیلی، جهت ساخت کلیه ابنیه شهرداری نواحی و همچنین سرای محلات شده است.

وی افزود: همچنین باتوجه به این که ضوابط سیما و نمای شهری در هر یک از معابر ۱۲ گانه، توسط مشاوران طراحی شهری، تدوین گشته بود و با هدف اجرایی و عملیاتی نمودن ضوابط تدوین شده، نسبت به تعریف پروژه‌های ساماندهی جداره محورهای امام خمینی، پیروزی و محور دماوند، اقدام گردید. همچنین حوزه معاونت شهر سازی و معماری، در راستای آموزش حرفه مندان، کارشناسان شهرداری، دانشجویان رشته‌های معماری و شهرسازی و … جهت ارتقاء دیدگاه و توجه دادن آنان به معماری اسلامی – ایرانی، در سال ۱۳۹۰، اقدام به تعریف سلسله کارگاه‌های تخصصی “بازخوانی شهر تهران” با رویکرد جستجویی در معماری اسلامی – ایرانی، نموده است که تاکنون ۷ کارگاه، تشکیل شده و نسبت به شناخت مشکلات و مسائل تهران معاصر و به چالش گذاشتن مباحث مختلف و استخراج دستورالعمل‌های کاربردی برای حل معضلات آن اقدام شده است.

معاون شهرسازی شهرداری تهران با اشاره به تصویب طرح تفصیلی و ابلاغ و اجرایی شدن آن در ابتدای سال ۱۳۹۱ و تأکید به تدوین و ارائه ضوابط عام نما برای ساختمان‌های شهر تهران در بندهای ۹-۱۶ و ۱۸-۱۶ ضوابط و مقررات طرح‌های تفصیلی، گفت: بر این اساس معاونت شهرسازی و معماری اقدام به تشکیل کمیته تخصصی ارتقاء کیفی سیما و نمای شهر تهران، جهت تدوین ضوابط کرده است.

وی در ادامه با تاکید بر ایجاد یک انضباط کیفیت محور در جهت دستیابی به چشم اندازی مطلوب در شهر مواردی راهبردی را مطرح کرد که از ان جمله می‌توان به ارتقاء کیفیت بصری و ادراکی منظر شهری با تاکید بر شاخص‌های هویت بخش ومعیارهای معماری ایرانی- اسلامی، مطلوبیت سیما و منظر شهری و رسیدن به راهکارهای اجرائی مناسب در خصوص تحقق مدیریت سیما ومنظر شهری، اجرائی شدن قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های تخصصی این موضوع براساس رعایت هویت اسلامی ایرانی در سیما و منظر شهری و تقویت هویت کالبدی و معماری شهر تهران اشاره کرد.

نادری تاکید کرد که بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود کارشناسی و حرفه‌ای و علمی و ایجاد زمینه مناسب جهت هماهنگی محیط‌های آموزشی و تخصصی وحرفه‌ای مرتبط با اهداف مدیریت شهری ، افزایش حساسیت شهروندان و انگیزش متخصصین در راستای اهداف مدیریت منظر شهری ، مستندسازی فعالیت‌های مفید و صیانت مستمر از دستاوردهای کمیته از جمله دیگر اقدامات راهبردی برای اصلاح منظر شهری در تهران است.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود