شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

برج “سی یرز” (Sears)

برج “سی یرز” (Sears) بلندترین برج جهان برای ۲۲ سال

مکان: آمریکا، ایلینویز، شیکاگو
ارتفاع: ۴۴۲ متر
طبقات: ۱۱۰
کاربرد: اداری
مساحت: ۴٫۴ میلیون فوت مربع
مواد: فولاد ساختمانی
روکش: شیشه آمیخته به سرب، آلومینیم سیاه آنودی
سال تکمیل: ۱۹۷۴
معمار: اسکیدمور، اوینگز و مریل (بروس گراهام)
در شهر بادخیز شیکاگو، شهری پر از نقاط دیدنی، بنایی دورتر از دیگر بناها قد علم کرده است. شیکاگو شهری است که علاقه بسیاری به داشتن بزرگترین، شلوغ ترین و بلندترین ها دارد.
برج “سی یرز” که در سال ۱۹۷۴ تکمیل شد؛ بزرگترین مجموعه اداری خصوصی در جهان است. مساحت کل آن برابر ۴٫۴ میلیون فوت مربع با ۱۰۱ آکر زیر بنا است. جمعیتی که روزانه در این محل رفت و آمد می کنند؛ بالغ بر ۱۶۵۰۰ نفر است.
برج سی یرز دارای ۳٫۹ میلیون فوت مربع در طبقات ۱۱۰ گانه خود می باشد. این ساختمان ارتفاعی معادل ۱۴۶۸٫۵ فوت از خط پایه شیکاگو دارد. این برج از غرب به “واکر درایو”، از شرق به خیابان فرانکلین، از شمال به خیابان آدامز و از جنوب به بلوار جکسون مشرف است.

از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۶، برج سی یرز لقب بلندترین برج جهان رابی چون و چرا یدک می کشید. پس از آن زمان، با تکمیل برج “پتروناس” در کوالالامپور مالزی، توجه رسانه ها به رقابت سی یرز و پتروناس جلب شد؛ اما در واقع چنین رقابتی وجود نداشت. هنگامی که برج پتروناس در ماه مارس ۱۹۹۶ با ارتفاع ۴۵۲ متر افتتاح شد؛ گوی سبقت را از سی یرز ۴۴۲ متری ربود.
در سال ۱۹۹۶، معیار ارتفاع افزوده شد: ارتفاع بلندترین طبقه اشغال شده، ارتفاع نوک بام و ارتفاع نوک آنتن. برج سی یرز رکورد طبقه و بام را داشت؛ در حالیکه مرکز تجارت جهانی رکورد آنتن را دارا بود.
ساختار استوانه های مجاور بهترین راه حل برای برجی بود که قرار بود تعداد بسیار زیادی از طبقات مورد نیاز سی یرز را در خود جای دهد و طبقات کوچکتر را برای اجاره کنار گذارد.
هر استوانه ۲۲٫۹ متر مربع می باشد و نه عدد از این استوانه ها تشکیل یک طبقه زیرین معمولی را می دهند که ابعادی در حدود ۶۸٫۶ متر خواهند داشت. این طرح مربعی شکل تا طبقه پنجاهم امتداد می یابد و در آنجا اولین پایانه قرار دارد. پایانه های دیگر در طبقات ۶۶ و ۹۰ قرار دارند و سطحی را به مساحت ۳۸۰۰ تا ۱۱۰۰ متر مربع می پوشانند.
فولاد بکار رفته در این ساختمان برای ساختن ۵۰۰۰۰ خودرو، سیمان بکار رفته در آن برای ساخت یک بزرگراه ۵ مایلی ۸ بانده و سیم موجود در آن برای ۱٫۷۵ بار چرخیدن به دور کره زمین کفایت می کند.
آسانسورهای پر سرعت دو طبقه مسافران را با سرعت ۱۶۰۰ فوت در ثانیه به “سالن هوایی” برای انتقال به آسانسورهای محلی منتقل می کنند. چنین چیزی به این می ماند که سه ساختمان ۳۰ طبقه بر روی یکدیگر سوارند.
یک تغییر طبیعی در این بنا بوسیله میدان خارجی صورت گرفته است که شیب آن با سطح برابر است. این سطح گرانیت قرمز رنگ با فضای سبزی مشتمل بر بوته زار، درختان گلدانی و نیمکت هایی در میان گلهای فصلی، جلوه خاصی به این بنا بخشیده است.

سالن اصلی شامل یک سطح سیار است که با موتور به حرکت در می آید. در زیر این میدان، ۳ طبقه فضای تجاری می توان یافت. انبار اجاره نشینان و تسهیلات کمکی در کنار بوتیک، مغازه، ۵ رستوران و یک باشگاه ورزشی در آنجا یافت می شود.
نوآوری های اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ سالنهای مجزایی را برای گردشگران و ساکنین پدید آورده است. این نو آوریها در آسانسورهای دو طبقه نیز مشهود است.
یک تندیس فولاد بدون لک و برنزی برجسته کاری شده از “فضلور رحمان خان”، مهندس سازنده سی یرز در قسمت طبقه آسمان (skydeck) ساختمان نصب شده است که از کنار آن، گردشگران برای رفتن به چشم انداز گاه می گذرند.
یک تابلو نیز در گوشه شمال غربی تقاطع بلوار جکسون غربی و خیابان فرانکلین جنوبی وجود دارد که بر روی آن نوشته شده است: “تقاطع فضلور.ر.خان”.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود