شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

تعیین تکلیف حریم شهر همدان

رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، امور زیربنایی و املاک شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اعمال مدیریت واحد در حریم شهر همدان گفت:حریم شهر همدان تعیین تکلیف می شود.

جلسه کمیسیون فنی عمرانی و امور زیربنایی املاک شورای اسلامی شهر همدان با مشارکت کمیسیونهای معماری و شهرسازی و خدمات شهری شورا در راستای سیاست ایجاد مدیریت واحد در حریم شهر همدان ، جلوگیری از نابسامانی های بوجودآمده در حریم و خروج مردم و دستگاه های اجرایی از بلاتکلیفی پیش از ظهر چهارشنبه برگزار شد.

در این جلسه مسؤلان استانداری و فرمانداری همدان از جمله بخشدار مرکزی، شورای اسلامی روستاهای همجوار همدان شامل روستای چشین، حیدری، قاسم آباد، حسن آباد، شورین و حیدره حضور داشتند که موضوع حریم شهر همدان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، امور زیربنایی و املاک شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اعمال مدیریت واحد در حریم شهر همدان ،گفت: گسترش ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهری از مشکلاتی را از جمله تفکیک اراضی و از بین بردن فضاهای سبز باغات، عدم امکان ارائه خدمات دستگاه های اجرایی به اینگونه واحدها، از بین رفتن سرمایه های مادی و معنوی خانواده ها و … ایجاد کرده اند

حمید رضا طبی مسرور با اشاره به اینکه بخشهای عمده ای از فضاهای تفریحی و توریستی شهر از جمله چشین و حیدره در حریم شهری قرار گرفته اند وفاصله زیادی با داخل شهر ندارند، اضافه کرد: قطعا این نقاط مکانهای مناسبی برای ایجاد فضاهای تفریحی شهروندان و توریست بوده که مردم در این نقاط به دلیل عدم وجود ضابطه ساخت وساز ، در اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز می کنند.

طبی مسرور اظهار داشت: ایجاد مدیریت واحد در حریم شهر همدان باعث جلوگیری از بسیاری از نابسامانی های بوجودآمده در حریم شده و مردم و دستگاه های اجرایی نیز از بلاتکلیفی خارج می شوند.

وی ایجاد مدیریت واحد در حریم شهر همدان را در پهنه بندی و نحوه ارائه خدمات شهری به اماکن واقع در حریم بسیار موثر دانست و مشخص شدن محدوده حریم طرح هادی روستا با حریم شهری ،اصلاح تداخل بوجود آمده و فعال سازی کمیسیون ماده ۹۹ در حریم دهیاریها و ماده ۱۰۰ در حریم شهر همدان را از اهداف مهم تشکیل این جلسه بیان کرد. رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه بر ساماندهی و مدیریت، وضعیت حریم شهر همدان تأکید کرد.

وضعیت حریم شهر همدان باید سر و سامان داده شود

رضا میرزایی با بیان اینکه وضعیت حریم شهر باید سر و سامان داده شود، اضافه کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز حدفاصل بین روستاها و شهر باعث بروز مشکلاتی شده است که باید در اسرع وقت دستورالعمل تعیین حریم شهر تنظیم و مصوب شود. میرزایی اظهار داشت: شورا و شهرداری تنها متولی امردر تعیین حریم شهر نیستند بلکه دیگر دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع تعیین حریم باید به میزان سهم خود در تصمیم‌سازی‌ها دخیل شده و وضعیت کنونی را سر و سامان دهند.

وی با انتقاد از اینکه امروز حاشیه‌نشینی از پنج درصد به ۳۵ درصد رسیده است، افزود: این امر زنگ خطری برای شهر است که در راستای حل آن باید کارشناسانه وارد شد. رئیس شورای اسلامی شهر همدان بر تشکیل جلسه‌ای در استانداری در زمینه تعیین تکلیف حریم شهر اظهار داشت: لازم است حداکثر تا قبل از پایان سال راهکار اساسی و مشخصی برای مدیریت شهری داشت.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: باید به دنبال راهکارهای اساسی و مناسب برای تعیین حریم شهری بود. ابراهیم مولوی با تأکید بر اینکه در زمینه تعیین حریم شهری نباید تنها به برگزاری جلسات بسنده کرد، اظهار داشت: راهکارها و برنامه‌ها باید عملیاتی شوند. مولوی اضافه کرد: شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی ذیربط نیز باید نسبت به حریم شهر اقدامات لازم را داشته باشند.

بخشدار مرکزی همدان نیز گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز حد فاصل بین روستاها و شهر همدان مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

شهروندان باید از امکانات به یک اندازه بهره‌مند شوند

محمدجواد صیفی با بیان اینکه شهروندان باید از امکانات به یک اندازه بهره‌مند شوند، اظهار داشت: اما این امر مستلزم رعایت قوانین و ضوابط در امر ساخت و ساز است. صیفی روستاهای علی‌آباد، حیدره، قاسم‌آباد، حسن‌آباد، شورین و چشین را از جمله روستاهایی برشمرد که با ساخت و سازهای غیرمجاز دچار مشکل شده است و افزود: تعدادی از این روستاها در حریم شهر قرار گرفته‌اند و همین امر مسائل و مشکلاتی را ایجاد کرده است. وی یادآور شد: در صورتی که در اصلاح طرح تفضیلی شهر همدان طرح جامع مدیریت شهری اجرا شود می‌تواند در رفع مشکلات حریم نیز مؤثر باشد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان و عضو شورای شهر همدان نیز در این جلسه گفت: شورا و شهرداری به تنهایی نمی‌توانند ساخت و سازها را کنترل کند و نیاز به همکاری مسؤولان و مشارکت مردم دارد.

سید احمد حسنی‌حلم بحث اطلاع‌رسانی به شهروندان را در این زمینه ضعیف دانست و اظهار داشت: تعدادی از افراد بدون اطلاع از قانون اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند و در راستای آگاهی مردم باید اطلاع‌رسانی افزایش یافته و وضعیت موجود نیز مورد بررسی قرار گیرد. حسنی‌حلم اضافه کرد: اطلاع‌رسانی مناسب و برخورد خوب با شهروندان از ادامه ساخت و ساز غیراصولی و غیرمجاز جلوگیری می‌کند.

علی‌اکبر نظری دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان در ادامه این جلسه با بیان اینکه هنوز مدیریت واحد شهری در کشور شکل نگرفته است، گفت: تحقق این امر زمان‌بر بوده و در این راستا از ظرفیت و پتانسیل نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی استفاده شود. نظری اضافه کرد: شهرداری نیز در حال حاضر نمی‌تواند در زمینه مدیریت واحد شهری عمل کند، چرا که مرجعی در این زمینه وجود ندارد. وی تداخل کارهای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را از دیگر مشکلات ساخت و سازهای غیرمجاز برشمرد و اظهار داشت: چرا که در این زمینه حریم‌ها کاملاً مشخص نیست.

نظری تشکیل کارگروهی در زمینه بررسی تعیین حریم شهری در استانداری را ضروری دانست و تأکید کرد: باید در این راستا سازمان‌های بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی نیز ورود پیدا کنند.

عمل به قانون در ساخت و سازها کمتر مورد توجه بوده است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری همدان نیز با بیان اینکه عمل به قانون در ساخت و سازها کمتر مورد توجه بوده است، گفت: ارائه خدمات به افرادی که قانونمند عمل کنند وظیفه شهرداری است. مهدی مجیدی با اشاره به اینکه بحث حریم شهر همدان مغفول مانده است، افزود: با پیگیری‌های شورای چهارم و شهرداری طرح پهنه‌بندی حریم شهر در حال بررسی است.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود