شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

برخی مقررات سازه ضد زلزله

آن هنگام که زلزله بیاید
( برخی مقررات سازه ضد زلزله )

اگر زلزله ای با بزرگی هفت درجه اتفاق بیافتدزمین به طول چهل – پنجاه کیلومتر شکافته می شود و در این صورت برخی مناطق تهرانمانند مورچه ای است که در جریان سیل قرار گیرد .
« بحث روز زلزله است و تهران در انتظار ، کهاگر زلزله بیاید ، بطور قطع چیزی از تهران باقی نخواهد ماند »
با توجه به اینکه تهران را سه گسل اصلی محصورکرده است ، اگر هر کدام از این گسلها فعال شود ، تهران شرایط خاصی را خواهد داشت . البته تمامی شمال تهران دارای گسل است . اگر روی نقشه گسلی دیده نمی شود ، به اینمعنا نیست که گسلی وجود ندارد ، بلکه به دلایل زیادی گسلها ردیابی نشده اند .
زلزله هفت ریشتری منطقه نمی شناسد و تمام شمالتهران از بین می رود و تمام گسل های ریزی که در این منطقه و شمال تهران قرار دارد ،فعال می شوند . پس چیزی از تهران باقی نمی ماند که بتوان آن را منطقه بندی کرد .
شهرداری تهران با آژانس همکاری بینالمللی ژاپنjicaدر یک برنامه پژوهشیاقدام به تهیه نقشه ای برای پیشگیری از حادثه زمین لرزه در شهر تهران نموده اند کهدر نهایت توصیه هایی برای جلوگیری از خسارت زلزله کرده اند.

گسلهای مهم تهران عبارتند از : گسل شمال تهران ، ری ، مشاء و فشم

برای تحلیل زمین لرزه تهران سه سناریو انتخابشد : شمال تهران ، ری ،‌ گسل مشاء و فشم
در سناریوی فعال شدن گسل ری فرض بر این است که۲۶کیلیومتر از گسل تهران فعال شود .
زلزله ای ۷/۶ریشتری بهوجود می آورد که شدت آن در : مناطق ۹ تا ۱۲ و ۱۵ تا ۲۰ و برخی نواحی مناطق ۷ ، ۸ ،۱۳ ، ۲۱تهران ، ۹ درجه مرکالی و در سایر مناطق ۸ درجه مرکالی خواهد بود .
در این شدت ، با توجه به عوامل مختلف زمین ،ساختمان ، تجهیزات ، شبکه برق ، شبکه آب ، مخابرات ، مترو ، راه آهن و جاده غیرقابلاستفاده خواهد شد .
در سناریوی فعال شدن گسل مشاء ، طول فعالیت گسل۶۸کیلومتر و شدت آن ۲/۷ریشتر برآورد شده است . در عمل تماممناطق تهران به استثنای مکان های کوچکی از مناطق ۲۱ و ۲۲ ، شدت هفت درجه مرکالی راتحمل خواهند کرد . در این مرحله مشکل جدی برای تهران به وجود می آید .
مناطقی که بطور دقیق روی گسل قرار گرفته اند ،صددرصد تخریب خواهند گشت ، ولی این بدان معنا نیست که اگر منطقه ای از یک گسل دو – سه کیلومتر فاصله داشته باشد ، آن منطقه در امان خواهد بود .
اگر زلزله با قدرت هشت ریشتری بیاید ، چیزی ازتمام تهران و شمال تهران باقی نمی ماند .
اگر شدت زلزله کم و تعداد دفعات زیاد باشد دومعنی دارد : یا زلزله بزرگی در راه است یا اینکه از انرژی آن کم میشود . یعنی اینکهمنطقه فعال است و مردم باید خبردار باشند .
در زلزله کمتر از شش درجه ریشتر ، بیشتر خانههای شمال تهران مقاومند ولی خانه های جنوب به دلیل بافت شهری ، مشکل جدی پیدا میکنند .
در زلزله با قدرت شش ریشتر ، شهرداری تهران چندماهی مشکل خواهد داشت تا همه چیز را دوباره راه بیاندازد ولی تهران باید خود رابرای زلزله ای هفت ریشتری آماده کند ، چرا که استعداد آن وجود دارد .
اصل مهم در ساختمان سازی زمین است . یعنی زمینباید برای ساخت و ساز مناسب باشد .
متأسفانه در کشور ما هنوز کسی جواز سلامت زمینرا نمی گیرد . حال اگر زمین مناسب بوده ، باید دانست که برجی که در این مکان قراراست ساخته شود ، آیا با بافت منطقه سازگار است ؟ آیا آن منطقه این تعداد جمعیت راپذیرا است ؟ اتومبیل ها می توانند به راحتی تردد و فرار کنند ؟

برج مقاوم است و فقط ممکن است چپ شود یا کج شود و حتی تخریب هم نشود ، اماوقتی کج شود دیگر قابل زندگی نیست .

طبق ضوابط موجود در آیین نامه ، ساختمانی که سیطبقه و ارتفاعی نزدیک به نودمتر دارد باید به اندازه ده درصد از ارتفاع خود باساختمان مجاور داشته باشد . اما چنانچه ساختمان ها ارتفاعشان یکسان باشد ، زمانتناوبشان یکسان است ، پس لازم نیست این فاصله رعایت شود . پس فاصله ساختمان ها راباید در نظر داشت که در صورت کج شدن ، خسارت کمتری وارد شود . در ساختمان های بیشاز پنج طبقه ، حضور مهندس الزامی است . اما ۹۹٪ ساختمان های تهران را معماران تجربیمی سازند . در صورتی که مهندس هم باید تجربه لازم را در ساخت دارا باشد .
در یک ساختمان فقط نقشه مهم نیست . بلکه زمین ،طرح ساختمان ، کنترل مصالح و کنترل ساخت هم مهم هستند و این عوامل در استحکامساختمان نقش دارند .

ساختمانی که مهندسی ساز باشد ، دارای مصالح خوبو کنترل شده باشد و همه استانداردها در آن رعایت شده باشد ، ضدزلزله است .
مهندسین با برآورد شتاب منطقه به هنگامزلزله و محاسبه نیروهای وارده ، نوع آهن و مصالح کاربری را تعیین می کنند ، اگر اینمحاسبات انجام شده باشد ، این ساختمان در برابر زلزله مقاوم خواهد بود . حتی دربرابر زلزله هشت ریشتری !
اما نکته این جاست در کوچه ای که دویست ساختمانوجود دارد ، وقتی تمام ساختمانها تخریب شود و تنها دو ساختمان باقی بماند ، تمامکوچه به مدت چند سال غیرقابل سکونت خواهد بود .
در بافت شهر تهران ، اگر زلزله ای با درجه بالااتفاق بیافتد ، تهران فلج خواهد شد . موضوع این نیست که خانه من خراب شود یا خیر ؟من زنده بمانم یا نه ؟ تمام کسانی که زنده می مانند ، برای ادامه زندگی خود مشکلخواهند داشت .
پس شهر تهران در مقابل زلزه شش ریشتری همبی دفاع است ، باید تا دیر نشده یک فکر اساسی کرد …

اگر در طبقه اول و دوم باشید ، فرار کنید خیلیخوب است

و اگر در طبقه پنجم و ششم هستید ،‌ بهتر است درجاهای امن پناه بگیرید .

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود