شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

نقاط عطف و نشانه های شهری

نقاط عطف و نشانه های شهری

” زمان حال، یک سایه همیشه در حرکت است که دیروز را از فردا جدا می کند” فرانک لوید رایت- شهر زنده.
شهر تجلی روابط گوناگون اجتماعی است. شرایطی که در رشد شهر تاثیر گذار ممکن است خصوصیات متفاوت داشته باشند.
فرآیند شهرگرایی، شهرنشینی و شهرسازی جنوب اروپا را با توجه به منابع و مدارک موجود می توان در سه دوره کلی مورد بررسی قرار داد؛ این سه دوره عبارتند از: شهر سازی قرون وسطی (شهر دوره مسیحیت)، بعد از اسلام و دوران معاصر.
شهرهایی که در دوره های قدرت سالاری و تسلط اشخاص خاص بوجود آمده اند؛ همه آن ها یک ایده برای شکل گیری دارند و شهر هایی که حاصل کار و مقصود دسته جمعی مردم است، کانسپت شکل گیری آنها یکسان نیست. یکی از تفاوت های اصلی در این سه دوره، تعامل تدریجی نقاط عطف و نشانه با تولد شهر است و این پرسش مطرح می شود که آیا ابتدا شهرها بوجود آمدند ودر پی آن نقاط عطف و نشانه های شهری در آن شکل گرفتند و یا شهرها حول نقاط عطف و نشانه ها بوجود آمدند!
نشانه؛ عنصر طبیعی و یا مصنوع می باشد که تاکید آن بر شکل، عملکرد و خوانایی است و باعث شکلگیری یک تصویر ذهنی واضح از محیط می شود و نقطه عطف، تغییر تعریف شده ماهیت و شکل فضا است که در اثر تضاد بین عناصر به وجود می آید.
شهر قرون وسطی بر مبنای بازرگانی و پیله وری بر خرابه های شهرهای کهن رومی، در کنار رودها و آبراه ها با مرکزیت دیرها و کلیساها شکل گرفته. تفکر مسیحیت در آن دوران تنها دو حالت برای همه چیز قائل بود: مقدس یا نامقدس!
شهرسازی آنها نیز طبق همین اصل، حول مرکزیت اماکن مقدس شکل می گرفت. بدین ترتیب که اماکن مقدس بر روی تپه یا بلندی بنا می شدند و با شکل گیری شهر در دامنه آن، می توانستند کل شهر را نظاره گر باشند و بر آن تسلط داشته باشند.
این شهر در نبردی آرام با قوانین و احکام فئودالیته موفق می شد تا قوانین و مقررات خاص خویش را برپا دارد و تا مدت های مدید به عنوان یک مکان امنیتی و پناهگاه تلقی گردد. شهروندانی که در چنین شهری جای داشتند، از قوانین و مقررات خاص شهر تبعیت می کردند. فرد با استقرار در درون دیوارهای شهر از مصونیت و امتیازاتی برخوردار می شد که دیگر افراد مستقر در روستاها و پهنه های متعلق به فئودال در آن بی بهره بودند.

حال آنکه شهر دوران اسلامی مفاهیم دیگری را در خود دارد و همانند شهر قرون وسطایی نسبت به منطقه پیرامونش امتیازات خاصی ندارد. زیرا که شهر از قوانین مدون جهان بینی اسلامی تبعیت می کند و در این قوانین امتیازات استثنائی برای مردمان وجود ندارد، بنابراین شهر دارای زندگی مستقل و خاص با مقررات و امتیازات متفاوت نیست. بدین ترتیب نقاط عطف و نشانه (اماکن مذهبی، بازار، مدرسه و…) که همسطح با دیگر اجزای شهر در کل سطح پراکنده می شوند و پایگاهی برای تعامل های اجتماعی و مذهبی هستند؛ دیگر به شهر تسلط ندارند و به مردم امر و نهی نمی کنند.
به عبارت دیگر بین مفهوم شهر و جهان بینی اسلامی از ابتدای امر، روابط نزدیکی وجود دارد و در شهر اسلامی اولین ایده های جهان بینی اسلامی توسط افراد درک می شود.
شهر های قرون وسطی در دوره تسلط مسیحیت بازگو کننده قدرت کلیسا و نهادهای مذهبی است. این شهرها مفاهیم “شهر- قدرت” و “شهر- ثروت” را با خود حمل می کنند که با مکان یابی فیزیکی نهادهای مذهبی و تسلط ذهنی، این مفاهیم را بر مردم عامه تلقین می نمایند.
اما در شهرهای دوره اسلامی درست بر خلاف شهر کلیسایی، مفاهیم “شهر- عدالت” و “شهر- ایمان” گسترش می یابند که با جایگیری نهاد های مذهبی – سیاسی در سطح عامه جامعه، این مفاهیم برای مردم درک می شود.

محمد آتشین بار – کارشناس ارشد معماری منظر/ فارغ التحصیل از دانشگاه تهران

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...
 • نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل
  نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۳, ۱۳۹۶

  دانلود نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع شهر ساری 3
  طرح جامع شهر ساری ۳
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۱۷, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع شهر ساری 3

  فایل
  دانلود
 • نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم
  نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم چون برای بسیاری از دانشجویان شهرسازی تهیه نقشه کد منطقه (نقشه پایه) کاری دشوار و بسیار سخت است در این بخش فایل های کد مناطق قرار می گیرد. نکته قابل توجه:این فایل ها فونت مخصوص سازمان نقشه برداری را لازم دارد تا اسم خیابان ها و کوچه ها درست نمایش داده شود.اگر فونت ها بر روی ویندوز شما نصب باشد کلمات و اسم های نقشه درست نمایش داده می شود.در اکثر سیستم ها فونت سازمان نقشه برداری موجود است. قیمت این فایل ۲۰۰۰۰ هزار تومان می باشد که بلافاصله پس از پرداخت آنلاین…

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد
  طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۱۰, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع شهر بوئین زهرا
  طرح جامع شهر بوئین زهرا
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۹, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع شهر بوئین زهرا

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر ایج2
  طرح جامع تفصیلی شهر ایج۲
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۸, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر ایج2

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر دژکرد2
  طرح جامع تفصیلی شهر دژکرد۲
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۳, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر دژکرد2

  فایل
  دانلود