همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

حمل و نقل عمومی معلولین

استفاده کنندگان از ویلچیر در حمل و نقل عمومی انگلیس

در سال ۱۹۹۵ کشور انگلیس قانونی را تصویب کرد مبنی بر اینکه دست اندر کاران حمل ونقل عمومی و سازندگان وسایل حمل و نقل عمومی ، استاندارد هایی را در حمل و نقل عمومی برای استفاده راحت معلولین با ویلچیر در نظر بگیرند. البته توصیه شده است که دست اندر کاران حمل ونقل عمومی به این استانداردها کفایت نکنند و خدمات خود را برای معلولین بیشتر گسترش دهند.

 

امکانات قطار و تراموا:

۱-جایگاه ویژه
بر اساس قانون هر قطار حداقل باید دارای یک جایگاه ویژه برای معلولین با ویلچیر باشد ، قطار های بزرگتر باید دارای تعداد بیشتری از این جایگاهها باشند به طور مثال قطار هایی که ۱۲ تا و یا بیشتر واگن هستند باید ۴ تا و یا بیشتر جایگاه معلولین با ویلچیر داشته باشند.

۲- اطلاعات
مقصدها در بیرون و داخل قطار و تراموا نوشته شده و اعلام نیز می شوند.

۳- درها
تراموا و BRT همسطح با ایستگاه هستند . سایر قطار ها وسایلی جهت سوار شدن معلولین دارند که بیشتر اوقات رمپ ها(ramp ) هستند .اکثر این رمپ ها قابل حمل هستند و توسط کارمندان ایستگاهها برای معلولین گذاشته میشوند. در قطار های بین شهری اگر فرد معلولی قطار رزرو کرده باشد، این امکانات از قبل برای وی آماده خواهد شد.

درب های مخصوصی برای استفاده افراد معلول در نظر گرفته شده است که این درب ها بزرگتر از حد معلول هستند.
یک چراغ همراه با علائم صوتی نشان میدهند که در چه موقع باز و یا بسته میشود.

۴- داخل قطار و تراموا
حدفاصل درب تا جایگاه ویژه معلولین به اندازه ۸۵۰ میلیمتر پهنا دارد و فضای کافی جهت دور زدن برای ویلچیر وجود دارد. درب های داخلی اتوماتیک هستند و یا با یک تماس کوچک باز میشوند. نرده ها و دستگیره ها رنگی و کاملاً قابل مشاهده هستند.
طول مکان ویژه ویلچیر حداقل ۱۳۰۰ میلیمتر و پهنای آن ۷۵۰ میلیمتر میباشد.
راههایی برای جلب توجه در زمان های اضطراری وجود دارد. اگر واگن دارای تلفن باشد این تلفن در جایی قرار داده شده که برای معلول قابل دسترسی باشد. و اگر دارای تلفن نباشد معلول میتواند از کارمندان قطار تقاصای موبایل کند که در اختیار وی قرار میگیرد.

۵- دستشویی
در نزدیکی محل معلولین با ویلچیر حتماً یک دستشویی وجود دارد.

۶- رستوران و غذاخوری
اگر معلولین نتوانند به رستوران و یا بوفه قطار بروند، غذای آنها را برایشان می آورند.

امکانات اتوبوس ها ی داخل شهری:
براساس قانون اتوبوس هایی که ظرفیت جابجایی بیش از ۲۲ مسافر رادارند باید امکانات ویژه معلولین با ویلچیر را داشته باشند و مشمول قانون فوق الذکر میشوند.

۱- درب ها
اتوبوس هایی که سطح پایین تری نسبت به زمین دارند برای سوار کردن معلولین از رمپ استفاده میکنند .گذاشتن و برداشتن رمپ ها به عهده راننده میباشد. زاویه رمپ نسبت به زمین نباید بیشتر از ۸ درجه باشد. اتوبوس هایی که سطح آنها نسبت به زمین بلند تر است برای سوار کردن معلولین از بالا بر (lift ) استفاده میکنند.
حداقل پهنای درب اتوبوس ها ۸۰۰ میلیمتر و پهنای راهروی وسط اتوبوس ۷۵۰ میلیمتر است.
کف داخل اتوبوس باید کاملاً مسطح و یا دارای شیب بیش از ۵ درجه در ناحیه درب و بیش از ۳ درجه در سایر نواحی نباشد.

۲- جایگاه مخصوص ویلچیر
در هر اتوبوس حداقل یک جایگاه مخصوص معلولین با ویلچیر با حداقل بلندی ۱۳۰۰ میلیمتر و پهنای ۷۵۰ میلیمتر و ارتفاع ۱۵۰۰میلیمتر وجود دارد. معلولین جهت قرار گرفتن در جایگاه ویژه نیاز دارند تا ویلچیر را به جلو و یا عقب حرکت دهند، برای این منظور میله های عمودی وجود دارد که با کمک آنها فرد معلول میتواند به راحتی در جایگاه قرار گیرد. این جایگاه دارای یک صندلی تا شو میباشد که در صورتی که معلولی در اتوبوس نباشد دیگر مسافرین میتوانند از آن استفاده کنند. این صندلی به راحتی باز و بسته می شود.

در اکثر اتوبوس ها جایگاه های معلولین برعکس دیگر صندلی ها قرار دارد. در این حالت ایمنی برای معلول بیشتر است و از کج شدن ، چپه و وارونه شدن ویلچیر جلوگیری میشود. در این حالت نیازی به بستن کمربند ایمنی برای معلولین نیست.

در تعداد کمی از اتوبوس ها جایگاه معلولین برعکس نیست و رو به جلو قرار دارد ، در این اتوبوس ها رانندگان اتوبوس موظف هستند توسط تسمه هایی ویلچیر را به جایگاه متصل کنند و کمربند ایمنی هم وجود دارد که توسط معلولین بسته میشود.

۳- زنگ
در نزدیکی هر جایگاه ویژه معلول یک زنگ قرار دارد که با فشار دست به صدا درمیآید.

۴- میله ها
میله های عمودی و افقی در قسمت های مختلف اتوبوس و در جایگاه ویژه معلولین وجود دارد. ورودی ها و خروجی ها دارای میله در هر دو سمت هستند.

امکانات اتوبوس های بین شهری
اتوبوس های بین شهری نیز باید همان امکانات اتوبوس های شهری را داشته باشند.
که البته تفاوت هایی وجود دارد. تفاوت های اصلی شامل موارد زیر است:
• جایگاه معلولین همیشه رو به جلو است و یک سیستم برای تثبیت کردن ویلچیر و کمربند ایمنی برای معلول وجود دارد.
• سطح درب های ورودی و خروجی نباید شیبی بیش از ۵ درجه داشته باشد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

کتاب نوسازی حمل و نقل عمومی

کتاب نوسازی حمل و نقل عمومی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ آبان ۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب نوسازی حمل و نقل عمومی – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب نوسازی حمل و نقل عمومی – پخش اختصاصی از ...
کتاب حمل و نقل عمومی امروز

کتاب حمل و نقل عمومی امروز

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ مهر ۲۶, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است کتاب حمل و نقل عمومی امروز – پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب حمل و نقل عمومی امروز – پخش اختصاصی از ...
فیلم حمل و نقل عمومی در خشکی و آب

فیلم حمل و نقل عمومی در خشکی و آب

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم حمل و نقل عمومی در خشکی و آب در این فیلم اتوبوسی نمایش داده می شود که در خشکی و آب قادر است مسافران ...
پاورپوینت اصول تعیین مسیرهای حمل و نقل عمومی

پاورپوینت اصول تعیین مسیرهای حمل و نقل عمومی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است پاورپوینت اصول تعیین مسیرهای حمل و نقل عمومی سرفصل های پاورپوینت: تاریخچه اهداف ملاحظات ضمنی گامهای برنامه ریزی طراحی شبکه اصول تعیین مسیر برنامه ریزی ...
تحلیل تاثیرات هدفمندي یارانه انرژي بر وضعیت حمل و نقل عمومی در نواحی شهري مطالعه موردي: کلانشهر شیراز

تحلیل تاثیرات هدفمندی یارانه انرژی بر وضعیت حمل و نقل عمومی در نواحی شهری مطالعه موردی: کلانشهر شیراز

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۳۰, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده سالیانه بر تعداد وسایل نقلیه در شهرها و جادههای کشور افزوده میشود و در آینده نیز ادامه داشته و بر شدت آن افزوده خواهد ...
چرا بايد حمل و نقل عمومي توسعه يابد؟

چرا باید حمل و نقل عمومی توسعه یابد؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۲۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چرا باید حمل و نقل عمومی توسعه یابد؟ ترجمه: بهروز ابراهیمی مسئول روابط با سازمان های حرفه ای و بین المللی شرکت بهره برداری متروی ...