پایان نامه بررسی راهکارهای طراحی خلاقانه نورپردازی جهت ارتقای کیفی فضاهای شهری با تاکید بر معابر شهری

نویسنده:  مهدیه مهرانی
استاد راهنما: محمدرضا پور جعفر
استاد مشاور: محمدرضا بمانیان
تاریخ شروع: ۱۳۸۹/۱۲/۱
دانشگاه: تربیت مدرس
مقطع: کارشناسی ارشد
رشته تحصیلی: طراحی شهری

چکیده

به نظر می­رسد از میان مولفه­های موثر بر ارتقا کیفیت فضاهای عمومی شهری، مؤلفه­هایی چون امنیت، ایمنی، سرزندگی، حضور­پذیری، پویایی و جهت­یابی در شب، به میزان قابل ملاحظه­ای تحت تاثیر میزان و نحوه نورپردازی محیط قرار دارند و تامین نور مطلوب می­تواند تاثیر چشمگیری در ارتقا کیفیت اینگونه مولفه­ها و به تبع آن ارتقا کیفیت فضاهای عمومی شهری داشته باشد. همچنینجهت تامین نور مناسب در هر فضای شهری، راهکارهای متفاوتی می­تواند به کار گرفته شود؛ چرا که نور مطلوب در هر فضا به فراخور کارکرد، زمان، نحوه استفاده و قشر استفاده­کننده از فضا و همچنین خصوصیات کالبدی چون رنگ، ابعاد، جنس و عناصر سازنده فضا تعریف ویژه­ای یافته و خصوصیات متفاوتی را از شدت، رنگ و … طلب می­کند.

از اینرو این نوشتار بر آن است تا با استفاده از روش­های تحقیق توصیفی- تحلیلی و موردی و شیوه­های تحقیق مرور متون، منابع و اسناد تصویری و مشاهده و شبیه سازی به ارائه راهکارهای خلاقانه نورپردازی خیابان­های شهری بپردازد تا از این طریق زمینه ارتقا کیفیت فضاهای عمومی را فراهم آورد. به این منظور خیابان آیت جنوبی (حدفاصل چهارراه تلفنخانه تا میدان هفت حوض) به عنوان مورد پژوهی انتخاب شده است. نتایج حاصل از این پژوهش حاکی از آن است که استفاده از نورپردازی عمومی، نورپردازی تأکیدی، نورپردازی تزئینی، نورپردازی خطوط افقی، نورپردازی مجسم­وار، نورپردازی خطوط پیرامون، نورپردازی فانوسی، نورپردازی زینتی، نورپردازی نقطه­ای، بهره­گیری از نور داخلی بنا، نورپردازی سراسری اشباع، نورپردازی نقطه­ای نما و نورپردازی نمایشگر سازهمی­تواند زمینه ارتقا کیفیت خیابان­های شهری به عنوان یکی از عناصر اصلی فضاهای عمومی شهری را فراهم آورد.

 

کلید واژه

نورپردازی شهری، خیابان، کیفیت فضای عمومی

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

  1. saeed7225 :
    ۱۲ اسفند ۹۴

    این فایل قابل دانلود است؟
    اگر هست چرا دانلود نمیشه؟

0