تأکید معماری ایرانی در نمای ساختمان

معاون معماری و شهرسازی شهرداری کاشان گفت: پس از ابلاغ دستورالعمل شورای عالی شهرسازی و معماری، و بررسی ساخت‌وسازهای شهری، بهره‌گیری از معماری ایرانی اسلامی در ساختمان‌های شهری مورد تأکید قرار گرفت.

حسن نعناکار اظهار داشت: در این دستورالعمل ارتفاع نامناسب، رعایت نکردن خط آسمان، ناهماهنگی مناظر یا تضاد رنگ‌های استفاده شده که در بسیاری فضاهای شهری استفاده نشده مورد بررسی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در معماری ایرانی- اسلامی توجه به اصول ساخت‌وسازها سبب ایجاد هماهنگی در بافت شهری می‌شود که مناظر شهری مناسب و در عین حال سرزنده و کارا را به ارمغان می‌آورد.

این مسئول افزود: در معماری معاصر عدم توجه به اصول معماری بومی سبب ایجاد نابسامانی مناظر شهری شده است و با توجه به اینکه معماری و شهرسازی هر شهری بازتاب شرایط ذهنی آن جامعه است لذا شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ناهنجار و ناپایدار در شهرهای ما، نابسامانی و اغتشاش حاکم بر منظر شهری را به حد آزاردهنده‌ای رسانده است.

نعناکار در ادامه نمای اصولی ساختمان‌ها را جزو الزامات عمومی ساختمان‌های شهر دانست و گفت: طراحی و ساخت نماهای ساختمانی باید تحت ضوابط و مقررات شهرسازی و زیباسازی شهری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه برای مالکانی که در نمای ساختمان‌های خود رعایت ضوابط و مقرارت نما را لحاظ نکنند پایان کار صادر نمی‌شود بیان داشت: اجرای نمای ساختمان‌ها باید با نمای ساختمان‌های مجاور هم‌شکل و هم‌رنگ باشد.

برای دانلود کلیک نمائید
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0