ساماندهی بافت تاریخی شهر شیراز

تهیه سند بلند مدت چشم انداز و استراتژی توسعه شهری شیراز با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و شهرداری شیراز در مدت حداکثر دو سال از جمله مهمترین مقدمات ساماندهی بافت تاریخی شیراز می باشد.

تفاهم نامه ساماندهی بافت تاریخی شهر شیراز امضا شد. به گزارش شاسا این تفام نامه که به امضای معاون شهرسازی و معماری، مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری و معاون مسکن و ساختمان و معاون سازمان میراث فرهنگی، معاون عمرانی استانداری، مدیرکل راه و شهرسازی، مدیرکل میراث فرهنگی استان، شهردار شیراز و رئیس شورای اسلامی شیراز رسیده است بر تهیه سند بلند مدت چشم انداز و استراتژی توسعه شهری شیراز با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و شهرداری شیراز در مدت حداکثر دو سال تاکید کرده است.

در این تفاهم نامه آمده است: تسریع در تصویب طرح تفضیلی بافت تاریخی و فرهنگی شیراز توسط شورای عالی معماری و شهرسازی ایران و تهیه و تصویب طرح تجدید نظر حریم بناهای تاریخی منطقه تاریخی شهر شیراز توسط سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بنابر این گزارش استقرار مجدد دبیرخانه مقررات ملی ساختمان در شیراز و برگزاری همایش دوسالانه مقررات ملی ساختمان و اجرای پروژه های حمل و نقل و ترافیک در محدوده بافت تاریخی فرهنگی شیراز با مشارکت وزارت راه و شهرسازی ( شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایرانشهرداری شیراز و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مفاد این تفاهم نامه است.

در این تفاهم نامه آمده است: با مشارکت وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری شیراز با زنده سازی و احیاء سه محور تاریخی و مراکز محلات آنها واقع در منطقه تاریخی فرهنگی شیراز، مرمت و تملک خانه های تاریخی واقع در محدوده های ذکر شده در تفاهم نامه و زمینه سازی برای بهره برداری از آنها در جهت ایجاد جریان زندگی در بافت، حفاظت، مرمت و احیاء بازار وکیل شیراز با کمک و مشارکت هیئت امناء بازار و حفاظت، مرمت و ساماندهی مجموعه تاریخی زندیه شیراز در راستای ثبت جهانی اقدام لازم صورت گیرد.

بند چهارم این تفاهم نامه اذعان دارد: اجرای پروژه زندیه و احیاء میدان توپخانه با مشارکت وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) و شهرداری شیراز و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در چار چوب توافقنامه ظرف مدت سه سال و تعهد به تملک عرصه و اعیان بانک ملی توسط شهرداری شیراز و وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) به صورت بالمناصفه و تملک ساختمان مخابرات توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظرف مدت یکسال انجام پذیرد.

همچنین در بند پنجم تفاهم نامه ذکر شده بر تقویت در جهت بسترسازی و اعتمادسازی و حمایت از دفاتر تسهیل گری خدمات نوسازی محلات هدف توسط وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) و شهرداریهای استان فارس و پرداخت تسهیلات اسکان موقت به مالکان املاک واقع در پروژهای نمونه ( سالانه ۲۵۰۰پلاک) بر اساس اولویت های دفاتر خدمات گری و نوسازی و پرداخت تسهیلات ساخت و ساز در بافتهای فرسوده شهری در پروژه های نمونه و دفاتر خدمات نوساز وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) تاکید شد.

تدوین برنامه های ساماندهی سکونت گاههای غیر رسمی و فعال سازی ستاد استانی و شهرستانی مربوطه در ارتباط با محلات و بافتهای هدف توانمندسازی و تامین زمین و هزینه های ساخت خانه محلات توسط وزارت راه و شهرسازی ( شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) و شهرداریهای شیراز، مرودشت، کازرون به صورت بالمناصفه از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

در بند دیگری از تفاهم نامه امضا شده توسط سه تن از معاونان وزیر راه وشهرسازی برای اجرایی کردن تفاهم نامه حاضر مقرر شد کمیته ای مرکب از معاونی از استانداری فارس، نمایندگان استانی دستگاههای ملی و شهردار شیراز و رئیس شورای شهر شیراز تشکیل و نسبت به راهبری موضوعات تفاهم نامه اقدامات لازم به عمل آورند.

امضاکنندگان این تفاهم نامه عبارتند از:

حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور، ایزدی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، رضائیان معاون امور عمرانی استانداری فارس، عشایری مدیرکل راه و شهرسازی فارس، امیری مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس، پاک فطرت شهردار شیراز و حق دل رئیس شورای اسلامی شهر شیراز.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0