تخریب میراث جهانی یونسکو در سوریه

بخشی از مسجد جامع شهر چند هزار ساله حلب در سوریه که در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است، تخریب شد.

در جریان درگیری‌های شدید بین ارتش سوریه و تروریست‌های مسلح در بخشی از شهر تاریخی حلب، مناره مسجد جامع این شهر متعلق به قرن یازدهم میلادی و سلسله بنی‌امیه منفجر شد. این مسجد از چند ماه پیش در اختیار تروریست‌های مسلح بوده اما محله‌های اطراف آن هنوز صحنه درگیری میان تروریست‌های مسلح مرتبط با القاعده و ارتش سوریه است.

مناره مسجد جامع حلب در شرایطی منفجر شد که اکتبر سال گذشته سازمان یونسکو با نام بردن از این مسجد به عنوان یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام، از طرف‌های درگیر خواست تا از این مکان تاریخی مراقبت کنند. براساس گزارش‌ها سایر بخش‌های این مسجد تاریخی نیز به شدت آسیب دیده و نسخه‌های خطی قرآن آن نیز غارت شده است.

در روزهای پایانی ماه سپتامبر نیز با تشدید درگیری‌ها در حلب، صدمات زیادی به آثار تاریخی این شهر وارد شد که در آن مغازه‌های چوبی منطقه‌ بازار حلب که آن نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، در آتش سوخت، حدود ۷۰۰ مغازه بطور کامل تخریب شد و درگیر‌های شدیدی نیز در ارگ تاریخی این شهر رخ داد.

در این شرایط سازمان یونسکو با ابراز نگرانی از شرایط آثار تاریخی سوریه، همچنین نگران سرقت آثار تاریخی از موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی سوریه است که در ماه‌های اخیر به دلیل کاهش کنترل و نظارت دستگاه‌های دولتی گزارش‌هایی از سرقت آثار تاریخی از آنها منتشر شده است.

در این شرایط کارشناسان وضعیت دژ «شجاعان» با قدمتی ۹۰۰ ساله برجای مانده از جنگ‌های صلیبی، شهر تاریخی «دارا»، شهر تاریخی «پالمیرا»، محوطه‌ تاریخی «تل العشری»، شهر تاریخی «دارکوش»، شهر تاریخی «دیر اززور»، محوطه‌ تاریخی «تل- ال آشارنا»، محوطه‌ی تاریخی تپه‌ «تل هاساکا» و محوطه‌ تاریخی «تال الشیر» را نیز بحرانی اعلام کرده و خواستار توجه نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان یونسکو‌ به این آثار تاریخی شدند.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0