برگزاری مراسم روز معمار

بزرگداشت روز معمار چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت «شیخ بهایی» و « روز معمار» ۳ اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد، علاوه بر سخنرانی‌هایی با موضوع «معماری و سینما»، جوایز برگزیدگان هشتمین دوره جایزه معماری میرمیران که با موضوع «معماری و سینما» برگزار شد، اهدا خواهد شد.

برپایی نمایشگاه آثار منتخب هشتمین دوره جایزه معماری میرمیران و نمایشگاهی از آثار دوره هفتم این مسابقه با موضوع «معماری فردا»، از جمله برنامه‌های روز معمار است که ساعت ۱۷ روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ایران گشایش خواهد یافت و تا ۵ اردیبهشت‌ماه دایر خواهد بود.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم نمایشگاه کتاب و نشریات تخصصی معماری،‌هنر و شهرسازی برپا خواهد شد. سوم اردیبهشت‌ماه هر سال، به بزرگداشت «شیخ بهایی» و «روز معمار» اختصاص دارد. شیخ بهایی مرجع تقلید و دانشمند نامدار عصر صفوی است که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و نجوم، ریاضیات و معماری تبحر داشت.

معماری مسجد امام در اصفهان، ‌تقسیم آب زاینده‌رود، مهندسی حصار نجف، ابداع نان سنگک، تعیین اوقات شبانه‌روز از روی سایه‌ آفتاب و طراحی بناهای کم‌نظیر اصفهان از جمله کتیبه‌های مساجد اصفهان، پل الله وردی‌خان (سی‌وسه پل)، پل خواجو، چهارباغ، میدان نقش‌ جهان، حمام شیخ بهایی، معماری حرم امام رضا (ع)، مجموعه کاخ های دولتی اصفهان(دولت خانه)، چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و مسجد شیخ لطف‌الله که معماران در ساخت و ساز آن از همفکری شیخ بهایی بهره‌مند شده‌اند در زمره آثار و فعالیت‌های این دانشمند عصر صفوی است.

هر ساله به مناسبت بزرگداشت «شیخ بهایی» و «روز معمار» برنامه‌‌ای از سوی بنیاد معماری میرمیران در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود که امسال این مراسم روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0