حصار ناصری، حصاری برای به صدا در آمدن زنگ مرگ

بافت فرسوده از جمله مهمترین معضلاتی است که تهران و به طور کلی کشور را آزار می دهد. وجود ۵۰ هزارهکتار بافت فرسوده در ایران زنگ خطری است که ممکن است در هر لحظه جان عده ی زیادی از شهروندان را به خطر بیاندازد و آن ها را در مشکلاتی فرو آورد که تاب و توان ادامه زندگی با شرایط کنونی را برایشان تقریباٌ ناممکن می سازد .

در محدوده بافت های فرسوده بعضی از مناطق هستند که حتی نامگذاری بافت فرسوده نیز، برای آنها بسیار گرانبهاست. چرا که به زعم بسیاری از کارشناسان، این مناطق در مقابل اولین تهدیدی که از طرف طبیعت به شهر وارد شود به هیچ عنوان تاب و توان مقابله ندارند و مشکلات عدیده ای را برای ساکنانشان به وجود می آورد.

منطقه دو هزار و ۴۰۰ هکتاری حصار ناصری که از شمال به خیابان انقلاب، جنوب به خیابان مولوی، غرب به خیابان سی تیر و شرق به خیابان ری متصل شده است با جمعیت ثابت ۶۶۰ هزارنفر و جمعیت روزانه بیش از یک میلیون نفر، از جمله مناطقی است که استعداد خرابی را در صورت وقوع اولین حادثه طبیعی دارد.

بر اساس اطلاعات موجود و تحقیق های مختلف کارشناسان، این منطقه که علاوه بر تراکم جمعیتی و ساختمانی بالا، به جهت جا دادن منطقه بازار در خود، به عنوان نبض اقتصادی تهران به شمار می رود، می تواند در صورت عدم رسیدگی به موقع و آغاز یک برنامه نوسازی فشرده و علمی به معضلی بزرگ برای تهران به حساب آید و در آینده ای نه چندان دور چالشی برای مسئولان کشور گردد.

ساخت وساز های متراکم که اکثراً به دلیل مشکلات مالی صاحبان خانه به صورت غیر اصولی انجام گرفته اند، خیابان ها و معابر تنگی که گاهی از مواقع حتی کشش رفت و آمد یک اتومبیل را هم ندارند، دکان های تنگ و تاریکی که بی شک در مواقع خطر می توانند به گوری برای صاحبانشان تبدیل شوند، رفت و آمدهای فراوان و جمعیت لجام گسیخته ای که درصد سردرگمی در هنگام خطرها را دوچندان می کند و خصوصاً بازاری که با جای دادن دکان های نامقاوم در خود و رفت و آمد بالا می تواند در صورت بروز یک مشکل در کسری از ثانیه، غمی بزرگ را بر دلها بگذارد همگی از عواملی هستند که ضرورت رسیدگی فوری به مقوله بافت فرسوده را دوچندان می کند.

از طرف دیگر ساخت و سازهای غیراصولی در منطقه حصار ناصری سبب شده که هیچ گونه فضایی برای پناه بردن جمعیت این منطقه در هنگام خطر در آن وجود نداشته باشد و همین موضوع دل نگرانی دیگری را برای ساکنان این منطقه به وجود آورده است.

به هر تقدیر به نظر می رسد که توجه بیش از پیش به مقوله بافت فرسوده شهری از جمله عواملی است که مسئولان با وجود سختی ها و موانع مختلفی که نوسازی این بافت ها به دنبال دارد آن را باید مد نظر داشته باشند و هر چه زودتر راهکاری برای برون رفت از این چالش به دست آورند؛ چرا که بافت فرسوده قبل از هر چیزی می تواند تهدیدی برای سلامت مردم به حساب آید .

لازم به ذکر است که محله حصار ناصری در دوره ناصریه به وجود آمد و ساخت و سازها از همان دوره در این منطقه آغاز شد. ساخت و سازهایی که از همان ابتدا به دلیل عدم استفاده از وسایل استاندارد در ساخت و ساز و دیگر مسائل با مشکلات زیادی روبرو شده بود. در ایتدا از آنجایی که این محدوده در مرکز شهر تهران واقع شده بود، بازار و دیگر مکان های مورد نیاز شهروندان در آن احداث شد اما بعد ها با گسترشی که تهران پیدا کرد این محله نیز از تب و تاب اولیه افتاد و به قطب اقتصادی تهران تبدیل شد.

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0