دانش شهر – شماره ۱۲۷ (سامانه فرماندهی حادثه شهر تهران)

سرزمین ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمین‌شناسی از جمله ده کشور سانحه‌خیز جهان به شمار می‌آید و همواره بر اثر بروز سوانحی چون سیل، زلزله، خشکسالی، توفان و غیره، خسارات جانی و مالی قابل توجهی به کشور وارد آمده است. از همین رو، سال‌هاست که راه‌های کاهش اثرات سوانح طبیعی در کشور مورد توجه قرار گرفته و تلاش می‌شود تا همگام با تجربه‌های جهانی در این حوزه، شاخص ایمنی و آمادگی در برابر سوانح طبیعی ارتقاء یابد. در این میان، برنامه‌ریزی برای پیشگیری و افزایش آمادگی در برابر سوانح در شهر تهران به عنوان مرکز فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. کلانشهر تهران به عنوان بزرگ‌ترین مرکز جمعیتی، اقتصادی، اداری، سیاسی و صنعتی کشور دارای مشکلات و نابسامانی های اساسی و جدی است که در میان آن‌ها خطر تهدیدات ناشی از حوادث و سوانح بیش از سایر مسایل و مشکلات می بایست مورد توجه قرار گیرد.
مدیریت شرایط اضطراری و مقابله با حوادث، طیف گسترده ای از فعالیت ها و سازمان ها را برای اجرا، هماهنگی و پشتیبانی موثر تمام سطوح حکومتی، با استفاده از منابع دولتی و غیردولتی برای برنامه ریزی، مقابله و بازسازی حادثه بدون در نظر گرفتن علت، اندازه و پیچیدگی حادثه تأمین می کند. سامانه فرماندهی حادثه یکی از المان های اساسی در مدیریت حادثه است و یک سامانه مدیریت اجرایی است که برای توانمند کردن مدیریت موثر و کارآمد حادثه از طریق جمع¬آوری تسهیلات، تجهیزات، پرسنل یا روندها و ارتباطات طراحی می شود و از طریق یک ساختار سازمانی معمولی فعالیت می کند. سامانه فرماندهی حادثه، یک فرم اساسی مدیریت است که در یک فرمت استاندارد ایجاد شده و هدف آن توانمند کردن مدیران حادثه در تشخیص مسائل و مشکلات کلیدی یک حادثه می باشد. به عنوان یک سامانه، سامانه فرماندهی حادثه بسیار مفید می باشد؛ نه فقط به این دلیل که یک ساختار سازمانی برای مدیریت حادثه ایجاد می کند، بلکه فرآیندی برای برنامه ریزی، ساخت و تعدیل آن ساختار به وجود می-آورد.
در این گزارش، سعی بر آن شده است که با مطالعه برنامه شرایط اضطراری شهرهای مختلف جهان و ساختار سامانه فرماندهی حادثه آن‌ها، به تشریح مفهوم سامانه فرماندهی حادثه پرداخته و در ادامه با توجه به موقعیت خاص شهر تهران، ساختار پیشنهادی سامانه فرماندهی حادثه شهر تهران معرفی می شود.

دریافت فایل تمام متن نشریه دانش شهر ۱۲۷ (فرمت PDF)

برای دانلود کلیک نمائید نکته بسیار مهم در مورد دانلود فایل: اگر لینک دانلود بالا با dl شروع شد، لطفا برای دانلود فایل به جای http از https استفاده نمائید.
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0